مسیر ایران، ارزان‌ترین و نزدیک‌ترین مسیر ترانزیت شمال به جنوب است

رئیسی گفت: کشور‌ها همه می‌دانند مسیر ایران با صرفه‌ترین مسیر برای کار ترانزیتی است.

0

به گزارش پایگاه خبری سبز البرز،آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان در مراسم امضای سند احداث خط ریلی راهبردی رشت – آستارا گفت: بدون تردید این توافق گامی راهبردی برای دو کشور است. همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف وجود دارد و این هم جلوه‌های همکاری است است که امروز میان دو کشور رقم می‌خورد. کشور‌های دیگری در این مسیر قرار دارند

وی ادامه داد: مسیر شمال _ جنوب برای همه کشور‌های منطقه مفید خواهد بود این مسیر یک جلوه از دوستی، همگرایی و همکاری تجاری و اقتصادی بین همه کشور‌های آسیای شرقی قفقاز و شمال اروپاست.

رئیسی تصریح کرد: مذاکرات اولیه این توافق مربوط به بیست سال گذشته بوده است، ولی به دلایلی با تعویق مواجه شد (که نباید با این مساله مواجه می‌شد)، اما امروز با اراده میان مسولین عالی دو کشور این اقدام بزرگ در حال شکل گیری است و کمک بزرگی به تجارت و ترانزیت در منطقه است.

رئیس جمهور افزود: در این دولت وظیفه الهی، ملی و تاریخی خودمان می‌دانیم که در جهت احیای ظرفیت‌های جمهوری اسلامی و امکاناتی که می‌تواند ما را در نظام بین الملل در جایگاه شایسته‌امان قرار می‌دهد گام برداریم.

وی با بیان اینکه ما و همه می‌دانیم ظرفیت ایران ظرفیت‌های بالایی است حتی اگر نظام سلطه بخواهد ما را دور بزند، گفت: جناب آقای پوتین و کشور‌های در مسیر این خط ریلی می‌دانند مسیر ایران ارزانترین، باصرفه‌ترین و نزدیکترین مسیر برای کار تجاری، اقتصادی و ترانزیتی است. بر هیچ کس پوشیده نیست که جایگاه ایران در منطقه به نحوی است که میتواند ظرفیت‌های بسیاری که در شرق آسیا وجود دارد را به اروپا متصل کند و این مسیر می‌تواند برای کار تجاری و اقتصادی در منطقه مورد توجه قرار گیرد.

رئیس تصریح کرد: در این کریدور و مسیر شمال _ جنوب سه بخش مورد توجه است؛ بخش اول مسیر شرقی است که در آن روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و ایران حضور دارند که با توجه به تلاش‌های انجام شده مورد بهره برداری قرار گرفته است. بخش مرکزی دریای خزر است؛ در جهت تقویت بنادر و ناوگان باید کار‌های جدی انجام شود تا وضعیت بخش مرکزی این مسیر بهبود یابد. بخش غربی نیز نقصان ریلی رشت _ آستارا در این مسیر وجود داشت که با این توافقنامه این نقص برطرف می‌شود و می‌تواند به صورت همه جانبه کریدور شمال _ جنوب مورد توجه قرار گیرد که مسیر نزدیک با صرفه و ارزانی است. امیدواریم با این توافق و کاری که امروز آغاز خواهد شد همه کشور‌هایی که در این مسیر قرار دارند از این توافق بهره‌مند شوند

وی با اشاره به اهمیت احیای جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و نظام بین الملل، گفت: اقدامات دیگری هم در حال پی‌گیری است مثل اقداماتی که در جهت تقویت مسیر پاکستان ایران و ترکیه و مسیر شلمچه بصره در دستور کار قرار گرفته است.

رئیسی ضمن اشاره به مسیر چابهار به زاهدان و ارتباط دریای عمان، خلیج فارس و ارتباط با اروپا گفت: این اقدامات بسته‌هایی است که با قوت در جمهوری اسلامی ایران در حال پی‌گیری است و امیدوارم سهم و جایگاه کشورما د رمنطقه و نظام بین الملل احیا شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: ظرفیت اقتصادی ایران و روسیه ظرفیت بالایی است ما هم امروز اراده امان بر تبادل این ظرفیت هاست و امیدواریم با پی گیری‌های آقای پوتین و دوستان ما در جمهوری اسلامی و همکاران ما که ماموریت دنبال کردن این موضوع را برعهده دارند زمان به نتیجه رسیدن این کار بزرگ کوتاه شود.

وی افزود: با جدیتی که همکاران من انشاالله خواهند داشت سریعا این کار آغاز شود و منافعش برای کشور‌های منطقه همچنین آسیای مرکزی و احیای ظرفیت‌های اقتصادی و ترانزیتی میان دو کشور و کشور‌های منطقه در پی داشته باشد.

رئیسی گفت: باید از امام خامنه‌ای که همواره به دولت تاکید دارند که در این مسیرگام‌های بلندی بردارند در جهت احیای ظرفیت‌های اقتصادی و ترانزیتی منطقه تشکر کنم و امیدوارم این گام در جهت احیای روابط اقتصادی میان دو کشور و کشور‌های منطقه‌ای تاثیر بسزایی داشته باشد.

رئیس جمهور تصریح کرد: گام بعدی انشاالله با اتحادیه اوراسیا و روسیه است؛ گام بعدی که حتما و به زودی اتفاق خواهد افتاد حذف تعرفه میان شش کشور است که این حذف تعرفه بازرگانی و اقتصادی می‌تواند گام بلندی در روابط اقتصادی میان ما، روسیه و کشور‌های عضو اتحادیه اوراسیا باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.