اقتصاد آلمان در ۳ ماه اول ۲۰۲۳ کوچک می‌شود

0

به گزارش پایگاه خبری سبز البرز به نقل از راشاتودی، موسسه تحقیقات اقتصادی ایفو روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد که اقتصاد آلمان با رکود زمستانی روبرو است چرا که در بحبوحه تشدید بحران هزینه زندگی همچنان در حال کوچک شدن است.

این گزارش نشان می دهد که انتظار می رود در سه ماهه اول ۲۰۲۳، تولید ناخالص داخلی این کشور ۰.۲ درصد کاهش یابد. این اقتصاد در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ نسبت به سه ماه قبل از آن ۰.۴ درصد کوچک شده است.

رکود اقتصادی این گونه تعریف می‌شود که اگر یک کشور در دو فصل متوالی شاهد کاهش تولید ناخالص داخلی (با به عبارتی کوچک شدن اقتصاد) باشد، به لحاظ فنی دچار رکود شده است.

مؤسسه ایفو همچنین پیش بینی می کند که تولید اقتصادی در آلمان طی سال ۲۰۲۳ تقریباً در همان سطح سال قبل باقی بماند و ۰.۱ درصد کاهش یابد.

تیمو وولمرشازر، محقق اقتصادی مؤسسه ایفو در این باره گفت: پس از کاهش ۰.۲ درصدیِ تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول، اقتصاد در دوره بعدی سال بهبود خواهد یافت. حداکثر از اواسط سال، افزایش دستمزدهای واقعی در آلمان از اقتصاد داخلی این کشور حمایت خواهد کرد.

بر اساس گزارش ایفو، نرخ تورم بالا در حال حاضر از طریق کاهش قدرت خرید و افزایش قابل توجه هزینه های تامین مالی بر هزینه های مصرف کننده و فعالیت های ساخت و ساز تاثیر گذاشته است.

در عین حال، فعالیت‌های صنعتی به دلیل کاهش تنگناهای عرضه برای محصولات واسطه‌ای و کاهش شدید قیمت انرژی در حال بهبود است.

نرخ تورم در سال ۲۰۲۳ به طور متوسط ۶.۲ درصد کمتر از یک سال قبل خواهد بود. این موسسه همچنین تأکید کرد که انتظار نمی‌رود تا سال آینده این نرخ به ۲.۲ درصد کاهش یابد.

ولمرشاوزر مدعی شد که نرخ تورم در آلمان به اوج خود رسیده است اما اشاره کرد که افزایش شدید دستمزدها فشار قیمتی جدیدی ایجاد می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.