تخصیص ۶.۶ میلیارد ریال برای محوطه‌سازی میراث جهانی گنبد قابوس

مدیرکل میراث‌فرهنگی گلستان از تخصیص اعتبار برای تکمیل محوطه‌سازی پیرامونی میراث جهانی گنبد قابوس خبر داد.

0

به گزارش پایگاه خبری سبز البرز،محمدجواد ساوری گفت: مبلغ ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال اعتبار از محل اعتبارت تملک دارایی سرمایه‌ای استانی سال مالی ۱۴۰۱ برای تکمیل محوطه‌سازی پیرامونی میراث جهانی گنبد قابوس تخصیص یافت و عملیات اجرایی آن در فروردین‌ماه سال ۱۴۰۲ آغاز خواهد شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی گلستان افزود: حدود ۴۰۰ مترمربع آجرفرش محوطه و همچنین اجرای ۲ عدد گلدانی در این مرحله اجرا خواهد شد.

او ادامه داد: در سنوات گذشته این اداره‌کل اعتباری بالغ‌بر ۳۸ میلیارد و ۸۶۵ میلیون ریال را برای اجرای احداث نمازخانه، ۱۰ چشمه سرویس بهداشتی، هشت هزار مترمربع محوطه‌سازی، ۵۵۰۰ مترمربع آجرفرش کف محوطه، ۶۰۰ مترِ طول کانال تأسیسات، ۱۳۰۰ مترِ طول هره‌چینی اطراف کانال‌ها، اجرای زیرساخت روشنایی و همچنین ۳۲ عدد گلدانی در محوطه پیرامونی میراث جهانی گنبد قابوس هزینه کرده است.

ساوری گفت: برای تکمیل ساماندهی محوطه پیرامونی میراث جهانی گنبد قابوس حدود ۱۳۰ میلیارد ریال اعتبار برآورد شده است.
او افزود: در سفر استانی اسفندماه سال گذشته رئیس‌جمهور به گلستان ۲۰ میلیارد ریال برای مرمت بلندترین بنای آجری جهان مصوب شد که امیدواریم با تخصیص آن در کنار اعتبارات ملی و استانی بخش زیادی از طرح جامع مرمت این میراث ارزشمند اجرایی شود.

گنبد قابوس یکی از بی‌نظیرترین یادمان‌های برجسته معماری ایران در دوره اسلامی در شمال شهر گنبدکاووس و در ۳کیلومتری بازمانده شهر باستانی گرگان (جرجان)، قرار دارد.

گنبد قابوس با شماره ۱۳۹۸ در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید. این اثر به سال ۳۹۷ هجری قمری به‌عنوان یادمان شمس‌المعالی قابوس بن وشمگیر ساخته شده است. به روی بدنه آجری آن دو ردیف کتیبه به خط کوفی ساده نصب‌شده که بانی و تاریخ احداث آن را معرفی می‌کند. این بنای عظیم تماماً از آجر ساخته‌شده و نمونه‌ای ارزنده در فن آجرکاری است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.