افزایش مستمری در کوتاه‌مدت خیانت به بازنشستگان است

معاون اقتصادی رئیس جمهور، گفت: دود انحراف‌های موقت بخشی که اقتصاد را از تعادل خارج می‌کند، به چشم همه مردم می‌رود و باید از این برخوردهای شعاری پرهیز کنیم.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، محمد نهاوندیان در همایش گرامیداشت روز خانواده و تکریم بازنشستگان، گفت: بازنشستگی سومین مرحله بالندگی است. مرحله اول آموزش، مرحله دوم کار و مرحله سوم زندگی، انتقال تجارب به دیگران است که نیازمند یک حرکت اساسی در این زمینه هستیم.

وی با بیان اینکه در دهه‌های گذشته نگاه به بازنشستگان، نگاه فرصت‌اندوزی و بهره‌وری بوده، گفت: با این رویکرد به جای آنکه حاصل اندوخته تجارب، درآمد پایدار باشد، صندوق‌ها به چالش تبدیل شدند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور، افزود: این پدیده بسیار تلخ است که در دولت نهم و دهم علی رغم افزایش حقوق، تورم به قدری بالا رفت که قدرت خرید بازنشستگان ۶۷ درصد کاهش یافت و تلخی کاهش قدرت خرید در کام تک تک بازنشستگان احساس شد.

وی، تأکید کرد: باید به فکر درمان همه دردهای بازنشستگان باشیم و اکنون توانستیم در شرایط دشوار اقتصادی در دولت یازدهم بخشی از عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم البته هنوز به جبران کامل نرسیدیم اما در مسیر درست قرار گرفتیم.

نهاوندیان پیشنهاد داد که باید یک کانال ارتباطی میان تجارب پیشکسوتان با تصمیمات مدیریتی ایجاد شود تا اینگونه نشود که قواعد حسابرسی در نظام در جاهایی تخصیص و استثناء بخورد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور ادامه داد: صندوق بازنشستگی تحقیقات جامعی انجام داده و در این پیمایش جامع علاوه بر بازنمایی اشکالات راه‌حل های خوبی ارائه شده است. متأسفانه در گذشته میل زیاد به بنگاه‌داری دیده می‌شد و گاهی بنگاه‌های زیان‌ده به صندوق‌ها منتقل شده‌اند و برخی سودآوری پایین داشته‌اند در حالی که صندوق‌ها در دنیا ریسک‌گریز هستند و کمتر وارد بنگاه‌داری می‌شوند.

نهاوندیان، افزود: خبر خوب این است که مسیر اصلاحی در صندوق شروع شده و با سرعت بیشتر در دولت ادامه می‌یابد. جامعه بازنشستگان حق دارد نسبت به منابع و ذخایر خود اطلاع کافی داشته باشد و اظهارنظر کند.

وی گفت: در این میان نکته اصلی این است که به سمت یک تراز متوازن برویم و نه درآمد کوتاه‌مدت و افزایش مستمری در کوتاه‌مدت که آینده را دچار بحران کند، خیانت به جامعه بازنشستگی است و هنر مدیران آن است که به جای کوتاه‌مدت اندیشیدن، یاد گرفته باشیم بلندمدت بیاندیشیم.

وی ادامه داد: اشکال اساسی زمانی رخ می‌دهد که لحظه‌ای تصمیم گرفته شود. دولت‌ها فقط عهده‌دار آن چهار سال نیستند و هر تصمیمی می‌گیرند باید تأثیرش در نسل آینده را بررسی کنند.

وی با بیان اینکه برخی تصمیمات نسلی، است، گفت: جایگاه ما در انرژی و فناوری‌های نوین که برای خود تعریف می‌کنیم آثار ۴۰ و۵۰ ساله خواهد داشت.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دود انحراف‌های موقت بخشی که اقتصاد را از تعادل خارج می‌کند، به چشم همه مردم می‌رود، گفت: باید از این برخوردهای شعاری پرهیز کنیم. یکی از محورهای برنامه‌های دولت اصلاح ساختاری صندوق های بازنشستگی است.

نهاوندیان، گفت: در برخی صندوق‌ها مشکلات اساسی‌تر از صندوق بازنشستگی کشوری است و از اساس برای آنها غلط تصمیم‌گیری شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.