به مشکلات کشور واقفیم/ تصمیم بگیریم و عمل کنیم

وزیر بهداشت با بیان اینکه ما مشکلات کشور را می‌دانیم و حتی این مسائل را به زبان می‌آوریم، افزود: راه حل مشکلات کشور به جز جرات و جسارت برای تصمیم گیری و عمل نیست.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، دکتر سید حسن هاشمی در دیدار با پزشکان متخصص ایثارگر با بیان اینکه خوشحالم طی چهار سال گذشته توجهاتی بیش از گذشته به خانواده ایثارگر وزارت بهداشت چه در حوزه‌های رفاهی و چه در حوزه‌های آموزشی انجام شد، گفت: البته این کافی نیست و در دولت دوازدهم باید بیش از این به این افراد توجه شود. گاهی تصور می‌شود که اقدامات زیادی در این حوزه انجام شده اما همه این اقدامات در برابر ایثاری که این افراد داشتند، اندک است. این را فقط کسانی می‌دانند که در جنگ حضور داشته‌اند.

هاشمی با بیان اینکه مطمئنم اگر فضای بیشتری ایجاد شود قطعا کمک‌های موثرتری به این افراد خواهد شد، گفت: امیدوارم این اتفاق بیش از گذشته در دولت دوازدهم رخ دهد. متاسفانه افراد ایثارگر و خانواده جانبازان و شهدا حتی در درمان‌شان دچار سرگردانی‌هایی هستند که گاهی باعث شرمندگی است و امیدواریم سامان یابد.

وزیر بهداشت ادامه داد: ما باید بیش از این به این افراد افتخار کنیم. نسل جوان ما اگر به استقلال کشور فکر می‌کنند و به کشورشان علاقمندند باید با قهرمانان‌شان به خوبی برخورد کنند.

وی با تاکید بر لزوم تدوین خاطرات و تجربیات جامعه پزشکی در دوران هشت سال دفاع مقدس افزود: درباره فداکاری‌های جامعه پزشکی، پرستاران، ماماها و همه کارکنان سیستم بهداشت و درمان در جنگ هشت ساله دفاع مقدس بسیار کم کار شده و ما باید بتوانیم این افتخارات را به تصویر بکشیم. من در دولت یازدهم تلاش کردم تا این اتفاق بیفتد، اما عملی نشد. نباید این کار را به چشم هزینه نگاه کرد بلکه باید از این فداکاری‌ها فیلم‌های زیادی ساخته شود. این کار برای تقویت اخلاق پزشکی در جامعه، آشنایی نسل جوان با این ایثارها و تقویت باور مردم نسبت به جامعه پزشکی ضروری است و امیدوارم این کار عملی شود. البته تا کنون چندین سناریو در این زمینه نوشته شده که می‌توان با حضور همین اساتید بهترین آنها را انتخاب کرد و شاهد به تصویر کشیدن بخشی از حقایقی بود که اتفاق افتاده‌اند.

هاشمی با بیان اینکه بهترین قطعه زندگی ما دوران دفاع مقدس است، گفت: دوستان خوبی داشتیم که با آنها زندگی می‌کردیم و برخی از آنها را از دست دادیم.

وزیر بهداشت با اشاره به نزدیکی هفته دفاع مقدس، گفت: ما که سال‌هاست در این نظام خدمت می‌کنیم، حالا می‌توانیم حرف‌های آتش به اختیارانه هم بزنیم. باید بگویم که در حال حاضر آنچه برای بچه‌های جنگ و خانواده‌های شهدا مهم است این است که کشور ما بتواند به تمام معنا مستقل باشد و شعار «نه شرقی، نه غربی» به معنای واقعی ظهور و بروز داشته باشد.

هاشمی تاکید کرد: باید آزادی‌ها در حدی که در قانون اساسی تعیین شده برای همه گروه‌های اقشار، اقوام و تفکرات وجود داشته باشد و ما بتوانیم در دنیا بگوییم که ثمره حکومت مردم سالاری دینی چنین چیزی است. ما هنوز در میان راهیم و چنین تلاش‌هایی هم نیاز به ایمان و باور قلبی دارد. اگر باور داشته باشیم وعده‌اش راست است، مطمئن می‌شویم که نصرت از آن مومنین است. همین مسائل موتور محرکه ما در دفاع مقدس بود. یعنی باور به خدا و ایمان به راهی که او تعیین کرده است. خود این باور در آن زمانی جرات زیادی به انسان می‌داد. اگر اکنون هم این جرات وجود داشته باشد بسیاری از مشکلات کشور حل می‌شود.

هاشمی تصریح کرد: در حال حاضر ما مشکلات کشور را می‌دانیم و به آنها واقفیم و حتی این مسائل را به زبان می‌آوریم، اما جرات حل آنها را نداریم. این در حالیست که اگر باورمان به خدا تقویت شود، جرات و جسارت را هم پیدا می‌کنیم. در حال حاضر کشور در حوزه اقتصادی مشکلات زیادی دارد و بحث اشتغال مشکل جدی ماست و برونداد این مشکلات، آسیب‌های اجتماعی است که بی‌تردید زیبنده کشور نیست. باید بدانیم که این مسائل با اما و اگر و ان‌شاءلله و ماشاءلله حل نمی‌شود و باید تصمیم بگیریم و به تصمیمات‌مان هم عمل کنیم.

هاشمی ادامه داد: در همین حوزه سلامت هم تصمیماتی را می‌توان گرفت و به سرعت آنها را اجرا کرد تا نفس‌مان از شماره در بیاید اما این کار را انجام نمی‌دهیم. این در حالیست که سیاست‌های کلی سلامت از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است اما هنوز نه تولیت‌مان درست است و نه منابع و بیمه‌هایمان تکلیف‌شان مشخص است. این قضیه در همه حوزه‌ها و بخش‌های کشور هم صدق می‌کند. ما فکر می‌کنیم راه حل مشکلات کشور به جز جرات و جسارت برای تصمیم گیری و عمل نیست. بنابراین امیدواریم این وعده‌ها محقق شوند. از طرفی تردید نداریم که وعده‌های الهی دست یافتنی است و خداوند از خون شهدایمان نخواهد گذشت.

هاشمی با بیان اینکه امیدوارم وزارت بهداشت در دولت دوازدهم دستگاهی باشد که کمترین کوتاهی‌ها را داشته باشد، گفت: من خواهشم از همه ایثارگران و جامعه پزشکی این است که به من کمک کنند و اشکالات را منعکس کنند. ما ضمن اینکه به همه ایثارگران‌مان احترام می‌گذاریم، اما تاکید می‌کنیم که در نسل‌های جدید هم نیروهای خوبی حضور دارند و کشف آنها کار حکومت است. وزارت بهداشت هم بخشی از حکومت است و می‌خواهیم آنها را کشف کنیم و وارد راه خدمتگذاری کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.