کشورهای اروپایی موانع بر سر برجام را رفع کنند

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه تا به حال مواضع اروپا در حمایت از برجام صریح و روشن بوده، گفت: کشورهای اروپایی باید موانع باقی مانده در زمینه روابط بانکی و بیمه را نیز رفع کنند.

0

به گزارش پایگاه خبری سبز البرز به نقل از صدا و سیما، وزیر خارجه اسبق فرانسه در دیدار با کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به اینکه هم اکنون سمت دولتی ندارد، گفت: اما روابط نزدیک با رؤسا و رهبران فرانسه دارم و این حضور و دیدارها اجازه می دهد که کار فکری درباره مسائل روز در دو کشور ادامه داشته باشد و به روز شود.

وی توافق هسته ای را فصلی جدید دانست که عده ای به دنبال بهانه هستند تا آن را نقض کنند و افزود: عده ای می خواهند این توافق را زیر سوال ببرند مشکل در ایران نیست، مشکل در امریکاست و نیروهای قوی که در آنجا مانع این توافق شده بودند و هنوز هم تلاش می کنند تا مانعی در این توافق ایجاد شود، چرا که رئیس جمهور امریکا مانع اصلی این توافق است.

ودرین با اشاره به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی ایران به تعهداتش خاطرنشان کرد: به نفع همه است که این توافق اجرایی شود، شرایط کنونی شرایط بسیار مهمی است و امیدواریم در آینده نزدیک امضاکنندگان برجام بتوانند مانع شوند که امریکا خط منفی در این توافق ایجاد کند.

وی تاکید کرد: امضا کنندگان باید بنشینند و ببینند که چطور می شود همه کشورها توافق را اجرایی کنند.

وزیر خارجه اسبق فرانسه به نگاه این کشور در خصوص نقش ایران در منطقه اشاره کرد و گفت: برای ما جالب است و نگاه می کنیم که ایران چگونه در منطقه موضع خود را می گیرد، برای مثال در مورد یمن، سوریه و عراق همچنین سناریوهای آینده افغانستان، سیاست ترکیه و روسیه.

در این نشست، کمال خرازی هم به آزمایش بزرگ امروز دنیا در مقابل امریکا اشاره کرد و گفت: باید دید چگونه کشورهای اروپایی اقتدار خود را در مقابل امریکا نشان می دهند و این یک آزمایش بزرگ است اما مواضع کشورهای اروپایی در قبال برجام تاکنون صحیح و روشن بوده است و اروپا برای استقلال بیشتر خود باید موانع بر سر برجام را بردارند.

وی افزود: امروز مهم است که کشورهای اروپایی از برجام حمایت کنند و موانعی همچون مسائل بانکی، بیمه ای و سایر موارد سر راه برجام را بردارند که امیدواریم به استقلال اروپا در مقابل سیاست های امریکا منجر شود.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به کمک ایران به حکومت های مستقل منطقه در مقابل تروریسم خاطرنشان کرد: این نشان دهنده تلاش ایران برای ثبات آفرینی در منطقه است و کشورهای اروپایی این روزها مشاهده می کنند که ایران چه نقشی در منطقه دارد و دیگران چه رفتارهایی دارند و باید بر این اساس، سیاست های خود را تنظیم کنند.

خرازی و ودرین همچنین بعد از گفتگوهای دوجانبه در جمع خبرنگاران و استادان دانشگاهی حاضر شدند و به پرسش های آنان پاسخ دادند.

ودرین، وزیر خارجه اسبق فرانسه در پاسخ به سوالی مبنی بر زمزمه های خروج امریکا از برجام و اقدامات کشورهای اروپایی در این زمینه گفت: کشورهای امضاکننده برجام در زمان مذاکرات گفتگوها را حول محور تمام نکات قرار دادند، بر خلاف امریکا که در آن زمان رئیس جمهور امریکا تنها بود و البته سیاست و شجاعت خوبی را در مقابل کنگره که اکثریت آنها مخالف توافق هسته ای بودند نشان داد، هر چند در فرانسه و برخی کشورهای اروپایی برخی رسانه ها  موافق خط امریکا بودند اما سیاست های اصلی این کشورها موافقت با برجام بود و هم اکنون هم بعد از برجام، کشورهای امضاکننده غیر از امریکا منسجم هستند و در این زمینه با هم هماهنگ خواهند بود.

خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی هم در  پاسخ به این سوال که موضع ایران در قبال خروج احتمالی امریکا از برجام چه خواهد بود گفت: تصمیم ایران بستگی به مواضع سایر امضاکنندگان برجام دارد اگر اروپا بر سر مواضع خود بماند یک سناریو است و اگر اروپا هم دست از حمایت بردارد سناریوی دیگری است.

وی افزود: طبیعتا برای هر کدام از این سناریوها باید آماده باشیم.

ودرین، وزیر خارجه اسبق فرانسه در خصوص رفتار ایران در قبال خروج احتمالی امریکا از برجام گفت: در جناح ترامپ منتظرند که ایران یک قدم اشتباه بردارد و تیم ایران بگوید ما برجام را ترک می کنیم تا از این رفتار سوء‌ استفاده کنند، به همین دلیل ایران باید کمی با تأمل بیشتر در این خصوص تصمیم گیری کند.

وی با اشاره به اینکه امریکا بزرگ ترین قدرت اقتصادی در دنیاست خاطرنشان کرد: اما دنیا در حال تغییر است و امریکایی ها دیگر موضع گذشته خود را در جهان ندارند.

وزیر خارجه اسبق فرانسه در خصوص کارشکنی امریکایی ها در قبال توافق هسته ای گفت: امریکایی ها با سوء استفاده از برخی تحریم ها و حفظ آن، محدودیت هایی را برای اجرای برجام ایجاد کرده اند، آنها توانسته اند برخی تحریم ها را همچنان حفظ کنند و برخی تحریم ها را هم افزایش دهند اما در عین حال ایران نیز نیاز دارد که شبکه بانکی خود را به روز کند و با جهان پیش ببرد.

ودرین به کارکرد سازمان ملل متحد هم اشاره کرد و افزود: در این سازمان باید اصلاحاتی صورت گیرد و ما امیدواریم چارچوب مشخصی در این سازمان شکل بگیرد که از حالت انفعال این روزها خارج شود.

کمال خرازی هم در خصوص عملکرد سازمان ملل گفت: سازمان ملل امروز یک ارگان بی خاصیت است و عملکرد او این روزها زیر سؤال رفته است، برای مثال، امریکا بر خلاف منشور سازمان ملل، با توسل به زور می خواهد قدرت خود را در جهان اثبات کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.