اصلاح یارانه کالاهای اساسی رقابت میان تولید کنندگان برای کاهش قیمت تمام شده را افزایش داد

0

 

به گزارش پایگاه خبری سبز البرز، امیر رضا ثابتی پی رئیس فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی و کشاورزی کشور اظهار داشت: برداشته شدن ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات کالاهای اساسی صنایع غذایی به روال طبیعی خود سوق می دهد اما مشکلاتی را هم مانند کمبود سرمایه در گردش و کاهش فروش ایجاد کرده است.

 

وی افزود: افزایش قیمت روغن با وجود اینکه ۶ برابر شده اما افزایش ۲۰ درصدی در قیمت نهایی مواد غذایی آماده، داشته است، با این وجود میزان مصرف و خرید این محصولات در روزهای اخیر ۵۰ درصد کاهش یافته است؛ در برخی از صنایع غذایی دیگر مانند سس در صدی تاثیر گذاری در قیمت تمام شده بیشتر و باعث افزایش ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصدی قیمت نهایی محصول شده است.

 

موافق شفافیت و حذف ارز واردات مواد اولیه صنایع غذایی هستیم

 

ثابتی فر اظهار داشت: با آزاد سازی ارز یارانه ای واردات کالاهای اساسی در صنایع غذایی کشور افزایش بهره وری ایجاد می شود و کیفیت محصولات نیز بالا می‌رود؛ اما برخی از صنایع غذایی در اثنای این کاهش هزینه های خود ممکن است به سمت تعدیل نیرو برود.

 

رئیس فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی و کشاورزی ادامه داد:ما موافق اصلاح یارانه کالاهای اساسی و شفافیت هستیم اما به نظر می‌رسد بعد از اصلاح یارانه ها، مقاوتی برای خرید ایجاد شده است با این وجود، بازار به تدریج به این قیمت‌ها عادت می‌کند هر چند که ممکن است در مقایسه به قبل تقاضا حدود ۲۰ درصد کاهش داشته باشد.

 

واردات کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی ضربه مهلکی به تولید زد

 

محسن نقاشی دبیر فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی و کشاورزی اظهار داشت: واردات کالاهایی که در داخل تولید می شود ضربه مهلکی به تولید زده است؛ به ویژه در زمانی که کالاها با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می شد و تولید کننده امکان هیچگونه رقابتی را نداشت.

 

وی افزود: قیمت سوخت، انرژی،فعالیت های آزمایشگاهی،دستمزدها،مالیات و بیمه که به هزینه های تولید مرتبت است گران می‌شود اما هم زمان قیمت کالاها اصلاح نمی‌شود که این امر به تولید لطمه وارد کرده است.

 

دبیر فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی و کشاورزی ادامه داد: یکی خواست های مهم صنایع غذایی کشور اجرای کامل قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار است؛ در این قانون اشاره شده که از تشکل برای تصمیم گیری ها باید نظر سنجی شود.

 

وی تصریح کرد: همه صنوف به غیر از نانوایان، قیمت‌ها توسط خود صنف تعیین می‌شود اما در بخش صنایع غذایی قیمت گذاری به دولت سپرده شده که لازم است در این بخش نیز تجدید نظر صورت گیرد.

 

اصلاح یارانه کالاهای اساسی رقابت را میان تولید کنندگان موادغذایی افزایش داد

 

وی اظهار داشت: در این شرایط جدید، رقابت در بازار صنایع غذایی میزان رقابت‌ها بیشتر می‌شود و نباید دیگر قیمت گذاری دستوری در صنایع غذایی انجام شود؛ در صورتی که برندی افزایش قیمت خارج از عرف داشته باشد خود از بازار خارج می‌شود.

 

ثابتی پی ادامه داد: در بازار صنایع غذایی بین تولید کنندگان برای کاهش قیمت تمام شده و افزایش کیفیت (برای حفظ و توسعه بازار) جنگ است و عمالا نیازی به تنظیم بازار ندارند؛ حتی آنالیزهای سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان بالاتر از قیمت خود تولید کننده است.

 

وی تصریح کرد: در طرح درج قیمت تولید کننده و توزیع کننده اما تولید کنندگان و توزیع کنندگان مخالف این بودند اما اعتراضات صورت گرفته نتیجه ای نداشت.

 

مزیت صادراتی مواد غذایی هنوز وجود دارد

 

ثابتی پی در باره امکان صادرات موادغذایی بعد از اصلاح یارانه ها گفت: با وجود اینکه ارز ترجیحی تومانی مواد اولیه برداشته شده است اما هنوز دارای مزیت صادارتی هستیم زیرا علاوه بر ارزان بودن قیمت انرژی، میزان دستمزد ها در ایران در مقایسه با دیگر کشور ها کمتر است و گویا دستمزده ها هنوز برمبنای ارز ۴۲۰۰ پرداخت می‌شود.

 

ثابتی فر اظهار داشت: از طرفی برای اینکه تولید کننده نیز ضربه نخورد، دولت طرح تشویقی که برای جامعه کارگری دارد، بار مالی آن متوجه کار فرما نکند و به طرق مختلف این هزینه ها را جبران کند.

 

جنگ روسیه و اکراین ادامه یابد قیمت جهانی مواد غذایی دوباره افزایش می‌یابد

 

حسن گرجی عضو هیئت مدیره فدراسیون تشکل های صنایع غذایی اظهار داشت: جنگ اوکراین و روسیه وضعیت تامین امنیت غذایی دنیا را با چالش های جدی مواجه کرده است که اصلاح قیمت کالاهای اساسی در کشور مان نیز در این راستا صورت گرفته است.

 

وی افزود: صنایع غذایی در این شرایط باید ۳ تا ۴ برابر یک ماه پیش سرمایه در گردش داشته باشند تا بتوانند حفظ اشتغال داشته و به تولید خود ادامه دهند.

 

عضو هیئت مدیره فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی و کشاورزی: در صورتی که جنگ اوکراین و روسیه تا یک سال آینده ادامه داشته باشند قیمت هرتن گندم که امروز ۴۷۰ دلار است به ۷۰۰ دلار می رسد.

 

وی با بیان اینکه اثرات افزایش قیمت جهانی کالاهای اساسی در ماه های آینده به بازار ایران نیز منتقل می شود، اظهار داشت: این شرایط باعث شده که هند و چین با جمعیت بالایی که دارند میزان ذخایر خود را افزایش دهند و صادرات خود را متوقف و محدود کرده اند.

 

بنگاه های کوچک و متوسط بعد از اصلاح یارانه کالاهای اساسی آسیب پذیر شدند

 

رسول قملاقی عضو هیات مدیره فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی و کشاورزی اظهار داشت: فدراسیون تشکلی غیر اقتصادی با رسالت هدایت،پشتیبانی و هدایت و در برگیرنده زنجیره تولید تا مصرف بخش های مختلف کشاورزی و صنایع غذای است.

 

وی افزود: با طرح و جراحی اقتصادی که دولت در دستور کار دارد این فدارسیون می تواند یاری رسانی برای اجرای این حرکت ملی باشد.

 

قملاقی اظهار داشت : بعد از اصلاح یارانه کالاهای اساسی بنگاه های کوچک و متوسط بیشتر از سایر رقبای خود آسیب پذیر و نیازمند یاری دولت هستند.

 

مدیره فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی و کشاورزی ادامه داد: همچنین در این شرایط امکان ایده تا اجرا دشوار شده و علاوه بر ریسک بالا، نیازمند سرمایه اولیه و سرمایه در گردش زیادی است.

 

وی تصریح کرد: بعد از اصلاح یارانه کالاهای اساسی، بنگاه های اقتصادی نیازند سرمایه در گردش زیادی هستند که تنها کسب و کاری‌های بزرگ امکان تامین نقدینگی دارد و لازم است که نقدینگی بنگاه های کوچک و متوسط بخش صنایع غذایی نیز تامین شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.