امکان طرح دعوا برای خسارت دیدگان از اقدامات دولت آمریکا وجود دارد

معاون حقوقی رئیس‌جمهور گفت: خسارت دیدگان از اعمال و اقدامات دولت آمریکا در دادگاه‌های ایران طرح دعوا کنند.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز به نقل از خانه ملت، لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور درباره شکایاتی که علیه جمهوری اسلامی ایران در دادگاه های آمریکا مورد بررسی قرار می گیرد، گفت: در آمریکا قانونی مصوب شده که امکان طرح دعوا علیه دولت ایران را می‌دهد که البته از نظر اصول حقوق بین الملل به ویژه اصل مصونیت قضایی دولت این کار صحیح و مطابق قاعده نیست.

جنیدی ادامه داد: به هر حال براساس قوانین داخلی فعلی ایالات متحده آمریکا، دادگاه های آمریکا صلاحیت دارند تا درخصوص ایران و برخی کشورهای دیگر، به شکایات کسانی که مدعی هستند از اعمال دولت ایران خسارت و زیان دیده اند، رسیدگی کنند.

وی افزود: در ایران نیز بعد از اتخاذ قوانین فوق در آمریکا، قانونی مصوب شده که اجازه می‌دهد خسارت دیدگان از اعمال و اقدامات دولت آمریکا در دادگاه های ایران طرح دعوا کنند و تا آنجا که اطلاع دارم برخی از زیان دیدگانی که شکایت کرده اند موفق شده اند که از دادگاه حکم بگیرند به ویژه در مورد خسارات ناشی از تحریم های آمریکا. در این میان شرکت ها و بانک ها بیشتر متضرر شده اند و شکایاتی طرح کردند که رسیدگی شده یا در دست رسیدگی است.

معاون حقوقی رییس جمهور یادآور شد: در همه جای دنیا چارچوب حقوق دادرسی براین اساس است که شخص ذی نفع و در بحث ما شخص زیان دیده می تواند از بابت موضوع یا عملی که موجب ورود خسارت بر او شده در دادگاه صالح طرح دعوا کند. لذا معاونت حقوقی در جریان دادرسی حضور ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.