فعالیت قطارشهری مشهد صرفه جویی هزار میلیاردی را رقم زد

مدیرعامل شرکت بهره برداری قطارشهری مشهد گفت: فعالیت خط یکم و مرحله نخست خط دوم این شرکت طی پارسال باعث صرفه جویی هزار و 330 میلیارد ریالی برای شهروندان مشهدی شد.

0

وحید مبین مقدم روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: این صرفه‌جویی بر مبنای شاخصهایی نظیر زمان سفر، کاهش تصادفات، کاهش مصرف سوخت فسیلی، کاهش آلودگی هوا و کاهش هزینه مالکیت و بهره ‌برداری خودرو محاسبه شده است.
وی ادامه داد: همچنین پارسال تعداد ۴۰ قطعه کاربردی با صرفه ‌جویی ۱۵۰ میلیارد ریالدر شرکت بهره برداری قطارشهری مشهد مهندسی معکوس شد.
خط یکم قطار شهری مشهد به طول ۲۴ کیلومتر با ۲۴ ایستگاه و گنجایش جا به ‌جایی روزانه ۱۸۰ هزار نفر مسافر از فرودگاه شهید هاشمی ‌نژاد تا انتهای بلوار وکیل‌آباد ارائه سرویس می‌کند. خط دوم قطار شهری مشهد نیز به طول ۱۴.۵ کیلومتر با ۱۳ ایستگاه و گنجایش جا به ‌جایی روزانه ۷۰۰ هزار نفر از انتهای بلوار طبرسی شمالی تا انتهای بلوار شهید فکوری در دست اجرا است و ۹ ایستگاه این خط از طبرسی تا میدان شریعتی در حال سرویس دهی به شهروندان هستند.
مدیرعامل شرکت بهره برداری قطارشهری مشهد گفت: با اتصال خطوط یکم و دوم قطارشهری در ایستگاه شریعتی سامانه به شبکه واحد تبدیل شده و می ‌توان به آن عنوان شبکه حمل و نقل ریلی را اطلاق کرد. پارسال ۴۰ میلیون نفر در این دو خط خط جا به ‌جا شدند. امسال نیز هدفگذاری شده این تعداد به ۵۰ میلیون مسافر افزایش یابد.
وی افزود: کرایه فعلی هر سفر قطارشهری شش هزار و ۵۰۰ ریال و عدالت در پرداخت و محاسبه بهای خدمات بر اساس مسافت از برنامه‌های شرکت برای سال جاری است. اگر این موضوع در شورای اسلامی شهر مصوب شود با کمک سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری پرداخت کرایه بر مبنای طی مسافت اجرایی می‌ شود.

* راه اندازی سامانه فعالیت خودکار قطارشهری
مدیرعامل شرکت بهره‌ برداری قطارشهری مشهد در ادامه به راه ‌اندازی سامانه فعالیت خودکار قطارشهری اشاره و بیان کرد: مشهد نخستین شهر ایران می باشد که به این سامانه مجهز شده است. سامانه فعالیت خودکار قطارشهری هم اینک در خط دوم راه اندازی شده و با بکارگیری آن کنترل قطار و بهره‌ برداری از آن به صورت هوشمند در اختیار راهور قرار می‌ گیرد.
وی افزود: راهور با حرکت قطار دکمه خودکار را روشن می ‌کند و این امکان به وجود می ‌آید که ایست در ایستگاه، سوار شدن مسافران، بسته شدن در‌ها، سرعتگیری و شتاب به صورت خودکار انجام شود. از بین رفتن خطای انسانی، افزایش سرعت جا به جایی و افزایش سطح ایمنی از مزایای این سامانه است.
در مجموع چهار خط برای قطار شهری مشهد تعریف شده که خط یکم آن به طول ۱۹ کیلومتر از پایانه غدیر نخریسی تا وکیل آباد اسفند ۱۳۸۹ به بهره برداری رسید و هم اکنون روزانه بطور میانگین ۱۳۰ هزار نفر در این مسیر جا به جا می شوند. مسیر توسعه ۴.۵ کیلومتری این خط نیز از ایستگاه غدیر تا فرودگاه مشهد در دهه فجر سال ۹۴ به بهره برداری رسید و فرایند مسافرگیری آن آغاز شد.
عملیات حفاری ۱۴.۵ کیلومتر خط دوم قطار شهری مشهد نیز از منطقه رضاشهر به سوی منطقه طبرسی شمالی، پانزدهم بهمن ۹۴ به پایان رسید و اسفند سال ۹۵ مرحله نخست این خط به طول هشت کیلومتر بهره برداری شد. اواخر اسفندماه پارسال نیز با بهره برداری دو کیلومتر دیگر از مسیر این خط، ایستگاههای سعدی و شریعتی به صورت آزمایشی بهره برداری شد و در سفر اردیبهشت ماه رئیس جمهوری به مشهد اتصال این خط با خط یک در ایستگاه شریعتی به بهره برداری رسید.
عملیات حفاری خط سوم قطارشهری مشهد نیز به طول ۲۸.۵ کیلومتر که مسیر شهرک ابوذر تا قاسم آباد را پوشش می دهد از نیمه دوم فروردین سال ۹۵ آغاز شده است.
مطالعات احداث خط چهارم نیز به پایان رسیده و اجرای این خط به طول ۱۷.۵کیلومتر از انتهای خواجه ربیع تا شهرک شهید رجایی با ۱۵ ایستگاه برنامه‌ریزی شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.