آنکه باید نگران باشد

آمریکایی ها و اخیرا دولت های اروپایی بعد از نقض عهد واشنگتن در توافق برجام ، موضوع حضور منطقه ای و توان موشکی ایران را مایه نگرانی دانسته و خواستار گفت وگویی تازه در این حوزه ها شده اند.

0

این کشورها در شرایطی که برجام برغم توافق صورت گرفته از سال ۲۰۱۵ هنوز بطور کامل محقق نشده بود، دوگانه موشکی و منطقه ای را مطرح کردند تا بنابه اقوال قوی تر، بهانه ای برای فرار از تعهداتشان باشد.

*نگرانی موشکی
درشرایطی که سعودی ها و اماراتی های نشسته بر دریای نفت، دلارها را صرف خرید تسلیحات کشتار جمعی می کنند ، عربستانی که جنگنده هایش روزانه دهها پرواز مرگ بر فراز شهرهای یمن انجام می دهد ، اسراییلی که زرادخانه ای مملو از بمب اتم و موشک های با کلاهک هسته ای دارد و درنهایت منطقه ای که پر شده از نیروهای نظامی خارجی بویژه از آمریکا ، حق کدام کشور است که باید بیشتر نگران باشد؟
آمریکایی ها و اروپایی ها در حالی وانمود می کنند نگران توان موشکی ایران هستند که در طول دو سال ۰۱۷ ۲ و ۲۰۱۶ میلیاردها دلار اسلحه به دولت های جنوب خلیج فارس فروخته اند و سعودی ها تنها در اواخر بهار ۲۰۱۷ چیزی حدود ۲۲۰ میلیارد دلار قرارداد تسلیحاتی با آمریکا بستند و اخیرا هم مقام های انگلیسی به صراحت گفته اند که از عربستان در جنگ علیه یمن بی دفاع حمایت نظامی خواهند کرد.
این درحالی است که ایران توان موشکی خود را بر پایه دکترین دفاعی بنا کرده و عملا هم قرن هاست که ثابت کرده کشوری مهاجم نیست و به هیچ کشور همسایه ای حمله نظامی نکرده است، اما در همین سه چهار دهه اخیر با یک تجاوز نظامی گسترده و تمام عیار از سوی دولت بعثی صدام و حمایت عرب های خلیج فارس و دولت های غربی روبه رو شده است و چندین تلاش مداخله جویانه مانند کودتای نوژه و یا حمله نظامی به طبس از سوی آمریکا را تجربه کرده است.
بنابراین اگر قرار است نگرانی وجود داشته باشد، این ایران است و اگر باید گفت وگویی صورت بگیرد، این رژیم های هجومی منطقه مانند سعودی ها و اسراییلی ها هستند که باید درباره رفتارهایشان پاسخگو باشند.
*نگرانی های منطقه ای
اسراییلی ها این روزها سخت به دنبال آتش افروزی هستند و با حملات روزانه به خاک سوریه و هدف قرار دادن پایگاه های مقاومت در این کشور، سعی می کنند نیروهای ضد تروریستی ، بویژه حزب الله را تحریک کنند.
صهیونیست ها که در تمام طول ۷ سال گذشته در خدمت گروه های تروریستی بوده اند، حالا در شرایطی که این گروه ها در آستانه شکست نهایی قرار دارند، دست بکار شده اند تا با بحران آفرینی، جلوی نابودی نظامی تروریست ها را بگیرند.
با توجه به این وضعیت ، اکنون دولت های اروپایی می بایست به این سوال پاسخ دهند که کدام رژیم عامل بحران ها در منطقه و ناقض بزرگ حقوق بشر است؟ آیا آنانکه در سرزمین های فلسطینی هر جنایتی را مرتکب می شوند، بدون آنکه نیازی به توضیح ببینند؟ تازه ترین این جنایات کشتار بیش از ۱۰۰ فلسطینی بود که در تجمعی غیر مسلحانه در مرزهای غزه شرکت کرده بودند.
در خصوص مسائل منطقه باید از اروپایی ها پرسید ‘در تمامی سال های بعد از ۲۰۱۱ که سوریه به کانون تجمع تروریست ها تبدیل شد، فتاوای خشونت از کجا سرچشمه گرفته است؟ ، کدام کشورها حمایت های مالی و تسلیحاتی در اختیار گروه های تروریستی مانند النصره، القاعده و داعش قرار دادند؟ اساسا تروریست هایی که بعضا در پایتخت های اروپایی هم طی این سال ها قربانی گرفته اند، ملیت کدام کشورهای خاورمیانه را داشته اند؟
به علاوه ، کدام دولت های منطقه بیش از همه به کشورهای منطقه و همسایگان برای گفت وگو فرخوان داده و دعوت به مذاکره کرده اند و کدام کشورها به خشونت و عملیات تروریستی و بریدن سر و خوردن جگر اسرا تشویق نموده اند؟
همه موارد گفته شده، مربوط به پرونده خاورمیانه است و طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران هم نگرانی های زیادی به دلیل رفتارهای خرابکارانه آمریکا و متحدانش در منطقه داشته باشد، اما آنچه باید مد نظر قرار داد ، اینکه هرگونه گفت وگو و مذاکره باید متضمن دو نتیجه مشخص باشد؛ اول اینکه، نگرانی های همه طرف ها را مرتفع و دیگر اینکه منافع همه را تضمین کند.
در عین حال اروپایی ها برای آغاز هر نوع گفت وگویی در خصوص پرونده های دیگر ابتدا باید تکلیف توافق قبلی، یعنی برجام را روشن کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.