سخنگوی کمیسیون امنیت ملی به نقل از عراقچی:

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: معاون سیاسی وزیر امور خارجه در جلسه این کمیسیون بیان کرد که ما همچنان جدیت اروپایی ها را در حفظ برجام می بینیم ولی این که توانایی این کار را داشته باشند نیازمند ارزیابی ما است.

0

سید حسین نقوی حسینی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری سبز البرز، با اشاره به حضور سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: عراقچی گفت که جلسه کمیسیون مشترک در روز جمعه بدون حضور آمریکا برگزار شد؛ موضوع این جلسه رسیدگی به خروج آمریکا از برجام بود.
نقوی حسینی اظهار داشت: عراقچی توضیح داد بحث جلسه مذکور این بود که پنج کشور (فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آلمان) عادی سازی روابط تجاری و همکاری اقتصادی با ایران را ادامه بدهند که بخش ضروری اجرای برجام است.
نقوی حسینی خاطر نشان کرد: عراقچی معتقد است ما باید اطمینان یابیم که اروپایی ها می‌توانند این اقدامات را انجام دهند و به معنای دیگر باید بتوانند با تحریم های آمریکا مقابله کنند زیرا در مرحله کنونی دو حوزه نفت و بانک حوزه های اصلی همکاری هستند و بیمه هم مهم است. لذا قطعاً در این زمینه باید مسیر یورو محور به وجود بیاید تا مشکلات بانکی حل شود. در حوزه نفتی هم باید سطح فروش نفت حفظ شود.
وی گفت: معاون وزیر امور خارجه اذعان داشت که گرفتن ضمانت ها که از اوامر مقام معظم رهبری است در مرحله ارزیابی از توان انجام تعهدات اروپایی ها مطرح خواهد شد. همچنین همکاری بانکی هم برای ما مهم است و باید راهکارهای مناسب از سوی پنج کشور دیگر باشد.
عراقچی افزود: همچنین در نشست مشترک تاکید شده زمینه‌های همکاری و راه های عملیاتی همکاری در حوزه های مختلف از جمله نفت و گاز و میعانات آن و همکاری های بانکی و سرمایه گذاری در ایران، همکاری های حمل و نقلی با ایران و از این قبیل را جهت حفظ برجام انجام دهند.

**نظر کمیسیون درباره الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، سه شنبه ارائه می شود
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در ادامه جلسه، اعضای کمیسیون پیرامون لایحه الحاق به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم دیدگاه ها و نظرات خود را ارائه کردند و بنابراین روز سه‌شنبه جمع بندی نهایی صورت می‌گیرد و گزارش کمیسیون به هیات رئیسه مجلس ارسال می‌شود. تاکید کمیسیون این است که شرایط مورد نظر خود را به لایحه بیفزاید.
نقوی حسینی در ادامه اظهار داشت: در این جلسه همچنین لایحه موافقتنامه سرویس‌های هوایی دوجانبه بین جمهوری اسلامی ایران و دولت کشور کویت به بحث گذاشته شد و به اتفاق آرا تصویب شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.