تدوین طرح استاندارد آموزشی دکل بند در مازندران

سرپرست اداره کل آموزش فنی و حرفه ای مازندران، گفت: در ادامه اجرای سیاست‌های ارائه آموزش بر اساس آمایش سرزمین‌ها، طرح استاندارد آموزشی دکل بند توسط اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای مازندران تدوین شد.

0

 

به گزارش پایگاه خبری سبز البرز ،مازندران،سید حسین درویشی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پیرو تأکید وزیر کار و امور اجتماعی مبنی بر ساماندهی وضعیت شغلی و بیمه‌ای شاغلین، اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای مازندران با همکاری شرکت تعاونی صنعت برق خزر ساحل گلوگاه، مجری پروژه‌های دکل بندی ایران، نسبت به تدوین استاندارد آموزش دکل بندی اقدام کرد.

وی با اشاره به نیازسنجی این استاندارد آموزشی افزود: یکی از سیاست‌های آموزشی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای مازندران شناسایی مشاغل و اجرای آموزش‌های منطبق با بازار کار، بر اساس آمایش سرزمینی و سفارش محور است؛در این راستا پس از شناسایی این حرفه شغلی، استاندار آموزشی آن تدوین شد.

درویشی با یادآوری حجم فعالیت و هم‌چنین اهمیت شبکه انتقال و توزیع نیرو و شرایط فیزیکی نصب دکل‌ها، تأمین و تربیت نیروی کار متخصص در این حرفه را ضروری خواند و خاطرنشان کرد: دکل بندی شغل پرمخاطره ‎ ای است که حتی اگر همه جوانب کار به ‎ دقت سنجیده شود، بازهم هرلحظه خطر سقوط یا برق‌گرفتگی وجود دارد.

سرپرست اداره کل آموزش فنی و حرفه ای مازندران یادآور شد: متأسفانه در طول سال‌ها جان باختن بیش از ۲۰۰ دکل بند در گلوگاه و وجودبیش از هزار نفر مصدوم و مجروح دکل بندی و حادثه‌های مختلف سقوط از ارتفاع، برق‌گرفتگی و شکستن دست‌و پا امروز به خبرهای دردناک اما عادی برای مردم گلوگاه تبدیل‌شده است.

وی تصریح کرد: همچنین به لحاظ فنی نیز،احداث خطوط انتقال نیرو و توزیع تا سطح ولتاژ ۴۰۰ کیلو ولت طبق استاندارد جهانی در ایران و تا سطح ولتاژ ۷۰۰کیلوولت در خارج از کشور است، ازاین‌رو توانمندسازی و تربیت نیروی کار ماهر در این حرفه می‌تواند ضمن کاهش آسیب‌ها و حوادث ناگوار برای این قشر موجب کاهش وابستگی به نیروهای متخصص خارجی و حضور متخصصان ایرانی را در بازار کار بین‌المللی شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.