سد نهب قزوین امسال آبگیری می شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین گفت: سد مخزنی نهب این استان در صورت تامین منابع مالی و آبیاری 37 هزار هکتار از اراضی منطقه در سال جاری آبگیری می شود.

0

حمید پویا روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری سبز البرز، احداث این سد را پروژه مفیدی برای ذخیره و مدیریت مصرف آب دانست و افزود: عملیات ساخت این پروژه از سال ۸۹ در شهرستان تاکستان آغاز شده است.
وی از احداث کانال اصلی شبکه آبیاری این سد خبر داد و یادآور شد: هدف از اجرای فاز نخست این طرح انتقال آب ذخیره شده در مخزن سد جهت بهبود اراضی کشاورزی به میزان هشت هزار و ۳۰۰ هکتار در ناحیه یک پایاب می باشد.
پویا اظهار داشت: اجرای عملیات سد نهب در ابتدای فعالیت دولت یازدهم تنها با ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی همراه بود اما با واگذاری آن به گروه عمران ایران این طرح با ۸۵ درصد پیشرفت همراه است.
وی ادامه داد: سد نهب از نوع خاکی با هسته رسی، با ارتفاع متوسط ۴۸.۵ متر از پی و حجم مخزن ۱۲۰ میلیون متر مکعب و طول تاج آن نیز ۲ هزار و ۱۵۶ متر، به عنوان بزرگترین سد استان و از جمله معدود سدهای کشور با طول تاج طولانی به شمار می رود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین ادامه داد: این سد با هدف ذخیره سازی و تنظیم آب برای اراضی کشاورزی به میزان ۳۷ هزار هکتار، تغذیه مصنوعی دشت قزوین، مدیریت منابع آب، بالا بردن بهره وری کشاورزی، جلوگیری از جریان های نابهنگام و سیلابی رودخانه خررود و کاهش برداشت از منابع آب های زیرزمینی در حال احداث است.
به گفته وی، با احداث این طرح و شبکه آبیاری آن پیش بینی ۸۰۰ فرصت شغلی مستقیم و یک هزار و ۲۰۰ فرصت شغلی غیرمستقیم در منطقه شده است.
سد مخزنی نهب در فاصله ۵۵ کیلومتری شهر قزوین و ۳۵ کیلومتری شهر تاکستان در حال احداث است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین در ادامه به فرآیند عملیات اجرایی سد بالاخانلو در شهرستان بوئین زهرا نیز اشاره و افزود: این پروژه نیز هم اکنون با ۴۳ درصد پیشرفت فیزیکی روبرو بوده و عملیات زیرساختی آن انجام و روند ساخت آن ادامه دارد.
پویا یادآور شد: سد بالاخانلو با ظرفیت ۳۸ میلیون متر مکعب جهت تامین آب شرب ۵ شهر و ۳۰روستا در حال احداث است.
وی مهمترین هدف از احداث این سد را ذخیره سازی آب رودخانه حاجی عرب جهت تامین بخشی از نیاز آب شرب این شهرستان و روستاهای اطراف آن دانست و گفت: تنظیم آب دهی رودخانه یاد شده جهت آبیاری چهار هزار و ۲۰۰ هکتار اراضی تلفیقی پایین دست از دیگر اهداف ساخت این پروژه است.
پویا تصریح کرد: حفظ محیط زیست، تغذیه مصنوعی آبخوان، کاهش برداشت از سفره های آب زیرزمینی در جهت پایدار کردن آبخوان محدوده و کنترل سیلاب و طغیان های فصلی رودخانه حاجی عرب از دیگر اهداف احداث این سد است.
به گفته وی، سد مخزنی بالاخانلو از نوع سنگریزه ای با هسته رسی و با ارتفاع ۸۴ متر از پی و حجم مخزن ۳۸ میلیون متر مکعبی و حجم آب تنظیمی ۱۵ میلیون مترمکعب در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی قزوین و در شهرستان بوئین زهرا و در فاصله ۱۰۰ متری پایین دست روستای بالاخانلو در حوضه آبریز دریاچه نمک و برروی رودخانه حاجی عرب در حال احداث است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.