معاون استاندار خراسان رضوی:

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: امسال هفت راهبرد شامل 'اشتغال، امنیت، توسعه مشارکتهای مردمی، حقوق شهروندی، کاهش آسیبهای اجتماعی، تکریم ارباب رجوع و ارتقاء فعالیتهای فرهنگی' برای خراسان رضوی مشخص شده که در این میان ترویج فرهنگ کتابخوانی و توسعه کتابخانه ها نقش مهمی در تحقق راهبرد ارتقاء فعالیتهای فرهنگی دارد.

0

سیدجواد حسینی روز شنبه در نشست انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی افزود: طبق برنامه ریزی صورت گرفته باید تا افق ۱۴۰۰ زیربنای کتابخانه های عمومی استان ۸.۷ درصد، تعداد اعضای آنها ۹.۴ درصد و تعداد کتابخانه های عمومی نیز ۱۱.۴ درصد افزایش یابد.
وی ادامه داد: هم اینک برای ۳۲ هزار نفر جمعیت یک باب کتابخانه در خراسان رضوی وجود دارد که این رقم باید به یک کتابخانه برای ۲۵ هزار نفر برسد. همچنین ۳۰ درصد دانش آموزان استان باید تا پایان شهریور آتی عضو کتابخانه های عمومی شوند. خراسان رضوی یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانش آموز دارد لذا با این اقدام تعداد اعضای کتابخانه ها به سرعت بالا می رود.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: همچنین پنج سازمان مردم نهاد می بایست در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی فعال می شدند که باید اقدامات لازم در این خصوص انجام شود.
وی به برنامه آتی جشنواره کتابخوانی رضوی نیز اشاره و بیان کرد: اطلاع رسانیهای لازم در خصوص این جشنواره باید به سازمانهای مختلف انجام شود تا درصد بیشتری نسبت به پارسال در آن شرکت کنند. پارسال ۶۳۰ هزار نفر در این جشنواره از سراسر کشور شرکت کردند که ۱۱ درصد آن مربوط به خراسان رضوی بود.
حسینی افزود: باید از ظرفیتهای مختلف نظیر پارلمان مشورتی زنان، پارلمان جوانان و سمنهای مختلف برای ترویج این جشنواره استفاده کرد.
همچنین در نشست انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی بودجه امسال نهاد کتابخانه های عمومی استان به مبلغ ۲۰۵ میلیارد و ۲۹۴ میلیون ریال مصوب شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در این خصوص گفت: ۱۱۰ میلیارد ریال از این مبلغ مربوط به پرداخت حقوق و مزایای کارکنان و هزینه های اجتناب ناپذیر و حدود ۹۴ میلیارد ریال نیز مربوط به توسعه فضای کتابخانه ای، تعمیرات و تجهیزات است.
۲۰۹ باب کتابخانه در استان ۶.۴ میلیون نفری خراسان رضوی دایر است. دو میلیون و ۵۰۰ هزار نسخه کتاب در این کتابخانه ها نگهداری می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.