مخالفان الجزایری خواهان شرکت نکردن بوتفلیقه در انتخابات شدند

14شخصیت معروف سیاسی، رسانه ای و حقوقی الجزایری مخالف دولت شنبه با ارسال نامه ای به «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس جمهوری این کشور، از او خواستند در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نامزد نشود.

0

به گزارش پایگاه خبری سبز البرز، در این نامه که افرادی مانند «احمدبن بیتور » نخست وزیر اسبق ،«علی بن واری» وزیر پیشین،’سفیان جیلالی’ رئیس حزب نسل جدید و «سعد بوعقبه» ستون نویس مشهور در روزنامه الخبر آن را امضا کرده اند، آمده است: برخی سعی دارند بوتفلیقه را به برای پنجمین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری کنند اما با توجه به شرایط سنی و وضعیت سلامتی او، این اشتباه بزرگی است.
امضاکنندگان نامه اعلام کرده اند: ۲۰ سال ریاست جمهوری برای اجرای طرح های یک نفر کافی است و در نتیجه بهتر است افراد دیگری عهده دار این منصب شوند.
این درخواست، نشان دهنده نگرانی مخالفان دولت از نامزدی بوتفلیقه است زیرا می دانند در صورت نامزدی وی، حتما او پیروز انتخابات آینده خواهد بود.
بوتفلیقه ۸۱ ساله از سال ۱۹۹۹میلادی و به مدت چهار دوره متوالی رئیس جمهوری الجزایر بوده است.
قرار است انتخابات ریاست جمهوری الجزایر بین ماه های آوریل و می سال ۲۰۱۹ برگزار شود.
بوتفلیقه هنوز تصمیمش را درخصوص نامزدی در این انتخابات اعلام نکرده است و این در حالی است که جبهه آزادیبخش ملی – بزرگترین حزب این کشور – اتحادیه کل کارگران و رهبران صوفیه خواستار نامزدی او شده اند.
«جمال ولد عباس» دبیرکل حزب جبهه آزادیبخش ملی الجزایر چندی پیش اعلام کرد بیش از ۷۰۰ هزار نفر از اعضای این حزب خواستار نامزدی بوتفلیقه در انتخابات آینده هستند.
طرفداران بوتفلیقه امنیت کنونی الجزایر را پس از درگیری های سخت در دهه نود قرن گذشته که منجر به کشته شدن حدود ۲۰۰ هزار نفر شد، مرهون تلاش ها و حکمت و طرح آشتی ملی او می دانند.
سال گذشته نیز برخی مخالفان دولت با این استدلال که بوتفلیقه بیمار است ،خواستار برکناری او شدند اما با مخالفت شدید احزاب قدرتمند مانند جبهه آزادیبخش ملی مواجه شده و در این کار ناکام ماندند.
به نظر می رسد تنور انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر بسیار زود داغ شده است و باید روزهای آینده منتظر خبرهای دیگری در این خصوص بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.