صادرات پارسال گاز ۶۰ درصد رشد کرد

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز گفت: میزان صادرات گاز ایران در سال 1396 نسبت به سال پیش از آن، 60 درصد بیشتر شد و بر پایه پیش‌بینی ها این میزان رو به افزایش است.

0

به گزارش شنبه تارنمای وزارت نفت، «بهزاد بابازاده» افزود: پارسال ۱۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب گاز صادر شد.
بابازاده اضافه کرد: بر اساس چشم‌انداز شرکت ملی گاز در افق ۱۴۰۴، باید به سهم هشت تا ۱۰ درصدی از تجارت جهانی گاز دست یابیم.
بابازاده پیش‌بینی کرد این سهم در سال‌های آتی به شرط بهبود روابط بین‌المللی با افزایش قابل ملاحظه‌ای همراه شود.
مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز تصریح کرد: این شرکت تلاش می‌کند با ایجاد مزیت‌های رقابتی و بهره‌گیری از موقعیت ژئوپولیتیک کشور برای حمایت از کالای ایرانی، حضور فعالی در فرصت‌های مناسب تجاری داشته باشد.
«شناخت چالش‌های عملیاتی و فنی پیش روی صادرات، سوآپ و ترانزیت گاز از طریق خط لوله و کشتی‌های حمل ال.ان.جی (گاز طبیعی مایع)، بازاریابی محصولات جانبی تولید گاز مانند گاز مایع (ال.پی.جی) و گوگرد و مذاکرات مقدماتی با مشتریان احتمالی، از مهم‌ترین اهداف صادراتی شرکت ملی گاز است».
به گزارش پایگاه خبری سبز البرز، اکنون ظرفیت تولید گاز کشور به روزانه ۸۵۰ میلیون مترمکعب رسیده است که تا پایان برنامه ششم توسعه به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مکعب در روز افزایش می یابد.
به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، میزان صادرات روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز نیز در برنامه ششم توسعه هدفگذاری شده و اولویت بازار صادراتی گاز ایران، کشورهای همسایه است.
«حمیدرضا عراقی» تاکید کرد هر میزان بتوانیم بیشتر در تجارت جهانی گاز درگیر شویم، از نظر توان سیاسی و اقتصادی به نفع کشور است.
اکنون گاز ایران به ترکیه و عراق صادر می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.