عارف:

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این که «تقویت اعتماد میان مردم و حاکمیت یک ضرورت انکارناپذیر است» گفت: با همراهی مردم می توانیم فشارها و تهدیدهای ظالمانه را پشت سر بگذاریم.

0

«محمدرضا عارف» نماینده مردم تهران ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی عصر جمعه در «دومین کنگره سراسری حزب اعتماد ملی» با طرح این سوال که در نظام جمهوری اسلامی چگونه می توان اعتماد میان مردم و حاکمیت را افزایش داد، اظهار داشت: اعتماد ملی در همه رویدادها و همه صحنه های ارزشمند چهار دهه گذشته، باعث پیروزی شده است و همه موفقیت ها نتیجه اعتماد مردم به حاکمیت بوده است.
عارف افزود: با همراهی مردم می توانیم فشارها و تهدیدهای ظالمانه را پشت سر بگذاریم و به یقین ما را به تحقق آرمان ها مصمم تر می کند.
وی با یادآوری اینکه تقویت اعتماد میان مردم و حاکمیت یک ضرورت انکارناپذیر است، افزود: ما باید در پی بازسازی اعتماد میان مردم و حاکمیت باشیم؛ یکی از راه های افزایش اعتماد میان مردم و حاکمیت، پاسخگو بودن تمام ارکان حاکمیت نسبت به مردم است. در همین راستا، مدتی است بحث نهضت پاسخگویی را مطرح کرده ام.
رئیس فراکسیون امید مجلس گفت: یکی از راه های افزایش اعتماد ملی، پاسخگویی است. همه جریان های سیاسی باید خود را پاسخگو بدانند و ما اصلاح طلبان باید در این زمینه پیشتاز باشیم.
وی اظهار داشت: وقتی همسویی نسبی میان دولت، مجلس و مدیریت شهری را می بینیم، باید اصل پاسخگویی را بپذیریم و برخی چالش هایی که در تریبون های عمومی مطرح می شود، چندان به صلاح نیست. اگر در انجام وظایف کوتاهی کردیم، باید متواضعانه از مردم عذرخواهی کنیم.
عارف بیان داشت: اصلاح طلبان برای برون رفت از چالش های کشور که با ناامیدی، به خصوص در میان نسل جوان همراه است، باید طرحی نو ایجاد کنند. این ظرفیت در میان اصلاح طلبان که در چارچوب راه امام (ره)، ارزش ها و قانون اساسی حرکت می کنند، وجود دارد.

** دشمن را با مذاکره به عقب نشینی وادار می کنیم
عارف افزود: ما اهل گفت و گو هستیم و می توانیم با گفت و گو در عرصه بین الملل حرکت کنیم و پیروز باشیم. تصمیم اخیر کنگره آمریکا، به طور علنی رویارویی با ترامپ را نشان داد؛ این اتفاق پیروزی دیپلماتیک برای ما بود. انقلاب ما ظرفیت بالایی در گفت وگو دارد. قطعا از حقوق حقه خود کوتاه نمی آییم و می توانیم با گفت و گو، دشمن را به عقب نشینی وادار کنیم.
به گزارش پایگاه خبری سبز البرز به نقل از رسانه های آمریکایی، در جلسه تصویب قانون اختیارات دفاع ملی آمریکا در مجلس نمایندگان این کشور، اصلاحیه ای در این قانون تصویب شد که اختیار اعلام جنگ علیه ایران را از دولت گرفته و آن را به اخذ مجوز از کنگره مشروط می کند.
وی اظهار داشت: باید از برخوردهای تند و احساسی که تلقی برخورد با مردم یک کشور را دارد، پرهیز کنیم. گاهی حرکت کوچکی در یک نهاد حاکمیتی توسط نفراتی محدود، می تواند بهانه ای به دست دشمن بدهد و ما را با چالش مواجه کند.
عارف تصریح کرد: می توانیم در چارچوب عزت، حکمت و مصلحت و از طریق دیپلماسی، خواسته های خود در جامعه بین المللی را مطرح کنیم زیرا در چهار دهه انقلاب و در دفاع مقدس توانستیم با دیپلماسی به دستاوردهایی برسیم.
وی گفت: در مجلس دهم و در مسیر ارتقای اعتماد ملی و نگرانی هایی که فراکسیون امید داشت، بحث گفت و گوی ملی را مطرح کردیم. در مهر ۹۵ توسط یکی از اعضای فراکسیون امید، موضوع گفت و گوی ملی را مطرح کردیم. از احزاب جبهه اصلاحات انتظار داریم که گفت و گوی ملی را در دستور کار خود قرار دهند.
وی تاکید کرد: ما به همدلی و انسجام نیاز داریم شرایط کشور به گونه ای است که باید در یک جبهه سیاسی اختلافات کنار گذاشته شود. اگر بتوانیم گفت و گوی ملی را به کمک احزاب اصلاح طلب در جامعه و در میان نخبگان گسترش دهیم، کار بزرگی انجام داده ایم.

** برای رسیدن به توسعه چاره ای جز تحزب نداریم
«رسول منتجب نیا » قائم مقام حزب اعتماد ملی نیز در کنگره این حزب گفت: سال ۱۳۸۸ در مجلسی که رویکردش چندان مردمی نبود اصلاحیه ای به قانون احزاب اضافه شد. به همین دلیل وزارت کشور تا ۱۴ خرداد به ما فرصت داد تا کنگره برگزار کنیم، تا مشکل قانونی به وجود نیاید.
وی افزود: در سال ۸۸ حزب اعتماد ملی جزء احزابی بود که بیشترین ظلم و جفا نسبت به آن صورت گرفت؛ اما با این حال توانستیم در انتخابات ۱۳۹۲ و انتخابات بعدی بیشترین حضور تشکیلاتی را در سطح کشور داشته باشیم و هم اکنون تعدادی از اعضای حزب در دولت، مجلس و شورای شهر تهران حضور دارند.
وی ادامه داد: برای رسیدن به توسعه پایدار، ما راهی جز روی آوردن به تحزب نداریم. پس باید تلاش کنیم احزاب نهادینه شود و نظام حزبی جا بیفتد.

** امروز وظیفه ما وحدت و همدلی توام با استقامت است
«علی مطهری» نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین هوای نفسانی، ظلم، فساد اخلاق، دوری از اسلام و ترک امر به معروف ونهی از منکر را از موانع شکل گیری وحدت دانست و گفت: به تعبیر شهید مطهری، جامعه اسلامی همیشه از داخل مورد خطر قرار گرفته است.
وی با بیان این که «یکی از موانع وحدت، ظلم است» ادامه داد: اگر ظلم بر عدالت برتری یابد آن جامعه پایدار نخواهد بود؛ فساد اخلاق، دوری از اسلام و نهی از منکر نیز از دیگر موارد تفرقه و انقراض اجتماعات بشری است.
نماینده مردم تهران در مجلس با بیان این که «امروز وظیفه ما وحدت و همدلی توام با استقامت است» خاطرنشان کرد: در شرایطی سختی قرار داریم و امیدوارم با استقامت، وحدت و همدلی از این مرحله سخت به سلامت عبور کنیم.
مطهری گفت: هر جا ضربه ای به ما وارد شد از تفرقه بوده است؛ پدیده رژیم صهیونیستی ناشی از تشتت و تفرقه ای است که ۷۰ سال پیش با تضعیف امپراتوری عثمانی به وجود آمد.
وی با اشاره به مواضع و فشار و تهدیدهای آمریکایی ها گفت: حرف ترامپ به ما این است که شما باید اشغال (رژیم صهیونیستی) را به رسمیت بشناسید تا به شما کمک مالی و اقتصادی کنیم که به طور حتم ما آن را نمی پذیریم و «هیهات من الذله» مربوط به چنین مواردی است.
دومین کنگره سراسری حزب اعتماد ملی با شعار «انسجام ملی، هم استراتژی، هم تاکتیک» عصر جمعه در کانون توحید تهران برگزار شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.