در همایش اقتصادی سن پترزبورگ پوتین،

« ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه با انتقاد از تصمیم « دونالد ترامپ» برای خروج آمریکا ازبرجام تاکید کرد که اینگونه اقدامات یکجانبه در خصوص برجام غیرسازنده است.

0

به گزارش پایگاه خبری سبز البرز، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه در اجلاس عمومی همایش اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ ، خاطرنشان کرد: برجام در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تایید شده و سند چندجانبه بین المللی است.
وی افزود: همه طرف ها باید به صراحت گفت وگو کنند و راهکاری برای حل مساله توافق هسته ای با ایران بیابند ، اقدامات یکجانبه در این عرصه غیرسازنده است.
پوتین خاطرنشان کرد که دیروز ( پنجشنبه ) با «امانوئل مکرون » رئیس جمهوری فرانسه در باره برجام گفت وگو کردیم.
رئیس جمهور روسیه تصریح کرد: در آمریکا هر چهار سال یک بار رئیس جمهور انتخاب می شود، اگر هر چهار سال یک سند بین المللی از سوی این کشور مورد بازبینی قرار گیرد چه نتیجه ای خواهد داشت. البته باعث بروز تنش خواهد شد.
پوتین تاکید کرد: اما برعکس اگر درباره آنچه توافق کردیم عمل کنیم به تفاهم دست می یابیم.
وی با بیان اینکه روسیه در گذشته از تحریم های شورای امنیت علیه ایران حمایت کرده است، گفت: روسیه هیچگاه از تدابیری که خارج از شورای امنیت تحمیل شود حمایت نکرده است.
رئیس جمهوری روسیه افزود: در کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کردم که از اقدامات یکجانبه حمایت نمی کنم و در آن زمان خیلی ها ناراحت شدند اما امروز می بینیم که از اقدامات یکجانبه بسیاری ناراضی هستند و از موضع مسکو در این مورد حمایت می کنند.
پوتین در بخش دیگری از سخنان خود هشدار داد که در صورت لغو برجام همه طرف ها زیان می بینند.
رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد که اگر می خواهیم برجام را حفظ کنیم باید درهای مذاکره را باز بگذاریم و فکر می کنم هنوز فرصت از دست نرفته است.
پوتین با اشاره به سفر نتانیاهو به مسکو که برای مذاکره با روسیه در مورد برجام بود، تصریح کرد: آیا لغو برجام به نفع منطقه خواهد بود و آیا امنیت را تامین می کند؟
وی گفت: اگر برجام لغو شود نمی توان برنامه هسته ای ایران را کنترل کرد. نمی خواهیم وضعیتی مشابه کره شمالی تکرار شود.
رئیس جمهوری روسیه سپس به دیدار اخیر خود با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: یوکیا آمانو تایید کرد که ایران به تمام تعهدات خود عمل می کند.
به گزارش پایگاه خبری سبز البرز، رئیس جمهوری روسیه روز گذشته نیز هشدار داد که عواقب لغو توافق هسته ای ایران (برجام) ناگوار خواهد بود.
پوتین در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهوری فرانسه درحاشیه همایش بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ گفت: با مکرون درباره وضعیت پیرامون برجام و خروج آمریکا از این توافق گفت وگو کردیم.
پوتین ادامه داد: موضع روسیه درباره برجام مشخص است و ما معتقدیم که این توافق را باید حفظ کرد.
رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد: هیچ دلیلی برای لغو برجام وجود ندارد و پیامدهای این اقدام ناگوار خواهد بود. مسکو از مواضع فرانسه و کشورهای اروپایی در مورد برجام استقبال و از آن حمایت می کند.
ترامپ روز ۱۸ اردیبهشت ماه گذشته خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران با گروه ۱+۵ و بازگرداندن تحریم ها علیه تهران را اعلام کرد.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله در مخالفت با این اقدام ترامپ بر همکاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق هسته ای تاکید کرد و انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه هم اعلام کردند که در برجام باقی خواهند ماند.
حسن روحانی رئیس جمهوری اسلام ایران نیز در واکنش به اقدام ترامپ، اعلام کرد که تهران به همکاری های خود با پنج کشور باقیمانده در توافق هسته ای ادامه خواهد داد و چنانچه از منافع برجام منتفع نشود، نظام تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.