اعلام آمادگی ایران برای میزبانی نشست دی‌هشت

وزیر ورزش و جوانان در نشست جوانان کشورهای مسلمان درحال توسعه مطرح کرد:

0

وزیر ورزش و جوانان صبح امروز در نشست برخط جوانان دی‌هشت که به صورت مجازی با میزبانی کشور بنگلادش برگزار شد، آمادگی ایران را برای برگزاری نشست جوانان برگزیده کشورهای عضو این گروه اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت و به نقل از وزارت ورزش و جوانان، مسعود سلطانی فردر سخنرانی خود در نشست جوانان کشورهای مسلمان درحال توسعه برفعالیت جوانان برگزیده عضو این گروه به منظور ساختن دنیایی بهتر با تکیه بر خلاقیت ها و ابتکارات تاکید کرد .

متن کامل سخنرانی دکتر مسعود سلطانی‌فر به شرح ذیل است:
خوشحال و خرسندم که می توانم صمیمانه ترین درودهای خودم را از کشور ایران و به نمایندگی از ملت نجیب، با فرهنگ و پرآوازه ایران خدمت شما ارائه کنم. ایران سرفراز را همگی به تاریخ با عظمت، میراث تمدنی با شکوه و زیبایی های خیره کننده اش می شناسید اما من امروز می خواهم اینجا از سرمایه اصلی ایران یعنی جوانان برومند و شایسته اش با شما سخن بگویم.

می دانید که سال ها است کشور ایران با شدیدترین تحریم های ناجوانمردانه مواجه شده است اما حرکت ملت ایران به سوی قله های پیشرفت هرگز متوقف نشده است. امروز ایران اسلامی در صنعت، پزشکی، مهندسی، در فناوری هسته ای، نانوتکنولوژی، فناوری های نوین و صنایع دانش بنیان پیشرفت های قابل توجهی داشته و این اتفاق مرهون جدیت، پشتکار و همت جوانان ایرانی است.

در زمانه ای که شیوع بیماری کرونا، گرفتاری های زیادی برای جوامع مختلف ایجاد کرده است، در ایران جوانان از اولین روزهای پاندمی وارد میدان شدند و با تولید ماسک و موادضدعفونی، کشور را از واردات بی نیاز کردند.

راز این موفقیت همه جانبه را من در یک کلمه خلاصه می کنم: تشکل گرایی. به مدد انقلاب اسلامی، فرصت برای ظهور و بروز استعدادهای جوانان فراهم شد و در هشت سال گذشته که دولت جناب آقای روحانی در ایران بر سرکار بود جوانان فرصت پیدا کردند در حوزه های مختلف علمی، فرهنگی و اجتماعی تشکل تاسیس کرده و خلاقیت ها، ایده ها و ابتکارات خود را دنبال کنند. در هشت سال گذشته بیش از ۳۴۰۰ ان جی او فقط در حوزه جوانان مجوز فعالیت دریافت کردند. اگر بخواهم تعداد تشکل های اقتصادی، فرهنگی، هنری و جهادی را هم اضافه کنم به ده ها هزار مجوزی می رسیم که در نظام مردمسالاری دینی ما صادر شده است. تلاش ما در دولت جمهوری اسلامی این بود که فضا و فرصت را برای حضور جوانان در میادین مختلف فراهم کنیم و امروز افتخار می کنیم که در ایران اسلامی یک جامعه مدنی باصلابت، با رنگین کمانی از تنوع دیدگاه ها، جریان ها و تکثر تشکل ها را شاهد هستیم.

به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی، آمادگی خود را برای تبادل تجربیات در این زمینه اعلام داشته و فکر می کنم زمان آن رسیده تا کشورهای گروه دی۸ ارتباطات خود را در سطوح تشکل های جوانان ارتقا دهند. بر این باورم گروه دی۸ اساسا فرصت مناسبی برای همگرایی بیشتر میان کشورهای اسلامی در حال توسعه است و جای خالی ارتباط میان جوانان کشورهای گروه دی۸ احساس می شود.

ما در ایران آمادگی داریم میزبان نشستی باشیم که در آن جوانان برگزیده کشورهای عضو گروه دی۸ ایده ها، خلاقیت ها و ابتکارات خود را برای ساختن دنیایی بهتر ارائه کنند. در این راستا پیشنهاد می کنم سال ۲۰۲۲ سالی بر محور خلاقیت های جوانان گروه دی۸ در نظر گرفته شده و کشور ایران میزبان جوانان متفکر، پویا و خلاق عضو دی۸ شود تا به مدد تبادل تجربیات خلاقانه، شاهد پیشرفت هایی شایان توجه در بهبود حکمرانی محلی و تحقق توسعه پایدار باشیم.

مضافا، مایلم بر نقش مثلث خانواده ، زنان و جوانان در ساختن فردایی بهتر، و تحکیم بنیانهای جامعه مدنی جهانی تاکید نمایم. معتقدم تضعیف این مثلث، تضعیف جوامع را به دنبال دارد و اگر به تحقق جامعه ای سالم، پرنشاط و خلاق می اندیشیم، همه موظف هستیم چراغ این کانون گرم محبت را روشن نگاه داشته و در مقابل تلاش های مذبوحانه برای انحراف جوانان، عقب نگاه داشتن زنان و فروپاشی خانواده ایستادگی کنیم.

در پایان، از توجه شما متشکرم و بهترین نتایج را برای این اجلاس آرزومندم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.