راهکار یک نماینده مجلس برای جایگزینی درآمدهای نفتی

0

یک نماینده مجلس معتقد است که هدفمند شدن یارانه‌های آشکار و پنهان می‌تواند، جایگزین درآمدهای حاصل از فروش نفت شود.

به گزارش پایگاه خبری سبز البرز،رحیم زارع  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگویی با اشاره به اولویت‌های این کمیسیون در دوره یازدهم مجلس، گفت: یکی از مهم‌ترین اولویت‌های کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این دوره، بررسی و وضع قوانین در حوزه اشتغال و معیشت مردم و جوانان است.

وی با بیان اینکه رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، مهم‌ترین دغدغه قاطبه نمایندگان در دوره یازدهم مجلس است، اظهارداشت: باید راهکارهایی در جهت توزیع مناسب درآمدهای ارزی در کشور اتخاذ شود که این موضوع در صدر برنامه‌های نمایندگان دوره یازدهم قرار دارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، یکی از راهکارهای توزیع مناسب درآمدهای ارزی را اصلاح ساختار بودجه‌ریزی کشور عنوان و تأکید کرد: کمیسیون برنامه و بودجه برای انجام اصلاح ساختار بودجه، می‌بایست از ظرفیت نهادهای مختلفی نظیر مرکز پژوهش‌های مجلس، سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و دارایی و دستگاه‌های مربوطه استفاده کند که چنین تصمیمی در این کمیسیون در جهت ایجاد سازوکاری برای تدوین بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، اتخاذ شده است.

زارع با تأکید بر اینکه اصلاح ساختار بودجه موجب توزیع مناسب درآمدهای ارزی می‌شود، گفت: باید هر چه سریع‌تر، روند اصلاح ساختار بودجه در مجلس آغاز شود، زیرا با این اقدام بسیاری از مشکلات که به واسطه بی‌نظمی‌های مالیاتی وجود دارد، برطرف می‌شود.

وی همچنین، یکی از محورهای اصلاح ساختار بودجه را، اصلاح پایه‌های مالیاتی دانست و اظهار داشت: با اصلاح ساختار بودجه، علاوه بر تعریف پایه‌های مالیاتی جدید، سیاست‌های اقتصادی مانند جهش تولید و منع واردات کالاهای دارای تولید داخلی مشابه، حمایت از تولید داخل و اقتصاد دانش‌بنیان، هدفمند شدن یارانه‌های آشکار و پنهان می‌تواند، جایگزین درآمدهای حاصل از فروش نفت شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان خاطرنشان کرد: امروزه اولویت اصلی مجموعه حاکمیتی در کشور، رفع مشکلات اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری و تورم است، بنابراین با اصلاح ساختار بودجه، تا حد زیادی می‌توان جهت رسیدن به این اهداف امیدوار بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.