پنجمین نشست امنیتی خزر در ترکمنستان برگزار شد

0

به گزارش پایگاه خبری سبز البرز، پنجمین نشست بررسی همکاری‌های تامین ایمنی و امنیت دریانوردی در دریای خزر با حضور نمایندگان کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، روسیه و ترکمنستان در «عشق‌آباد» برگزار شد.

 این جلسه به میزبانی وزارت امور خارجه، وزارت صنعت و مؤسسه آموزش مسائل دریای خزر تحت نظارت رئیس جمهور ترکمنستان برگزار شد.

جلوگیری از وقوع تصادف‌ کشتی‌ها، دفاع از سلامت خدمه‌های کشتی‌ها، تأمین امنیت کشتی‌ها و بارها اهداف اصلی برنامه جدید است.

علاوه بر این کارشناسان کشورهای مذکور مسائل چگونگی واکنش در صورت وقوع موقعیت‌های اضطراری، نظارت بر بنادر، بازرسی تصادفات، تهدیدات کشتیرانی و غیره را بررسی کردند.

برنامه مذکور در چارچوب توافقنامه همکاری در حوزه امنیت در دریای خزر هماهنگ می‌شود که آن در سال ۲۰۱۰ در قالب سومین نشست سران کشورهای همسایه خزری در شهر «باکو» امضا شد.

دریای خزر به عنوان بزرگترین دریای بسته جهان توسط پنج کشور ایران، جمهوری آذربایجان، روسیه، ترکمنستان و قزاقستان احاطه شده و با توجه به قرار گرفتن این دریا در مسیر کریدور شمال به جنوب، حفظ امنیت آن برای پنج کشور حاشیه دریای خزر اولویت دارد.

کشورهای ساحلی خزر با امضای چند توافقنامه نشان دادند که برای هماهنگی اقدامات خود درباره مسائل خزر تمایل دارند.

با این حال قوانین دریانوردی و ایمنی مصوب سازمان بین المللی دریانوردی (IMO)،­ در صورتی قابلیت اجرا در دریای خزر را دارد که توسط همه کشورهای ساحلی و همسایگان این دریا پذیرفته شده باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.