۸۵ درصد زنان ایرانی باسوادند

ابتکار در همایش روز امور تربیتی و روز زن:

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، همایش گرامیداشت هفته تربیت اسلامی، روز امور تربیتی و روز میلاد حضرت فاطمه(س) و روز زن در مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در این مراسم اظهار کرد: وقتی از الگوسازی و سرمشق صحبت می‌کنیم، لوازمی دارد؛ ۴۰ سال از پیروزی انقلاب گذشته است و امروز گزارش مبسوطی را از فعالیت در حوزه زنان در دولت ارائه کردیم که بر اساس آمار است و روند تحولات را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: در برخی شاخص‌ها مثل مشارکت اقتصادی زنان فراز و نشیب داریم اما در سطح سواد پیشرفت داریم؛ قبل از انقلاب، ۱۷ درصد زنان روستایی و ۳۵ درصد زنان شهری سواد داشتند اما اکنون بیش از ۸۵ درصد زنان ایرانی سواد دارند و بیش از ۹۵ درصد زنان شهری باسوادند.

ابتکار تصریح کرد: در آموزش عالی، قبل از انقلاب شاید ۳ درصد جامعه زنان ایرانی تحصیلات دانشگاهی داشتند و الان ۲۷ درصد زنان تحصیلات دانشگاهی دارند.

وی اظهار کرد: به دلیل رویکرد دینی و اسلامی انقلاب ایران و نظام مردمسالاری که پایه‌ریزی شد، ما یک رسالت ویژه از ابتدای انقلاب در آموزش و پرورش داشتیم و آن آموزش و معرفی زندگی دین مدارانه و جهان بینی و رویکرد دینی برای نونهالان، کودکان و نوجوانان بوده است و این مسؤولیت سنگینی بوده است و ما یقیناً الگوهایی مثل حضرت فاطمه زهرا(س) و ائمه اطهار(ع) را مدنظر داشتیم چرا که سیره این بزرگواران نشان می‌دهد حرفشان با عمل یکی است.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده افزود: اما این الگوها را چگونه به جوانان معرفی کنیم یک رویکرد این است به صورت تاریخی بیان کنیم اما جوان امروزی سؤال می‌کند که به ما چه ارتباطی دارد؟ اینجاست کار ظریف شما معنا پیدا می کند یعنی باید به‌گونه‌ای به نسل جوان معرفی کنیم که برای نسل قرن ۲۱ و عصر دیجیتال قابل پذیرش باشد و این الگو را به خوبی درک کند.

وی اضافه کرد: در الگوی زن مسلمان در بخش‌هایی موفق بودیم که این اطلاعات باید در دسترس معلمان قرار گیرد و البته در بخش‌هایی هم مشکلاتی داریم که به بحث سبک زندگی برمی‌گردد و اینکه چقدر توانستیم این الگوها را با رعایت یکسری اصول ارائه کردیم.

ابتکار با بیان اینکه گزارش تحلیلی را به‌زودی درباره این شاخص ها منتشر می‌کنیم و دعوت می‌کنیم از صاحبنظران که در این حوزه‌ها وارد شوند و بحث کنند، گفت: ما وارد پنجمین دهه انقلاب شدیم و بیانیه رهبر معظم انقلاب، نقشه راه آینده است و چشم انداز آینده ایران را تعریف می‌کند و یکی از تأکیدات ایشان بحث جوانگرایی است.

وی ادامه داد: امروز بحث هایی که درباره گفت‌وگوی بین نسلی داریم، داستان امروز دنیاست؛ امروز دنیا روی آسیب‌های دسترسی فناوری اطلاعات ورود دارد؛ جوانان دچار چالش‌هایی به دلیل فقدان مهارت‌های ارتباطی هستند؛ یکی از آسیب‌های جدی به خانواده، مهارت‌های ارتباطی است و اختلال در مفاهمه و درک متقابل و سوءتفاهم بالاست و جوانان و سالمندان احساس می‌کنند منزوی هستند و نمی‌توانند ارتباط برقرار کنند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به موضوع حجاب گفت: اگر موضوع حجاب برای ما مهم است نه فقط به عنوان رویکردی برای زنان جامعه اسلامی بلکه برای مردان و برای همه آحاد جامعه که روابط سالم بینشان برقرار شود و بهره کشی انسان‌ها از هم اتفاق نیفتد، یک اصول و چهارچوب دارد اما نمی‌توانیم یکسری محدودیت ها مثل ورزش برای بچه‌ها داشته باشیم و بعد مروج حجاب باشیم یعنی بعضی از سیاست‌های ما خود به خود همدیگر را نقص می‌کند اما این رویکرد که آموزش و پرورش دارد مبنی بر اینکه مدارس را بر اساس نیازهایی که دارد، ساماندهی کند و بچه ها در فضای راحتی ورزش کنند، مهم است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.