شکوفایی تمدن در منطقه به سبب دانشگاه باستانی جندی‌شاپور است/ باید به دنبال علوم نافع باشیم

وزیر علوم در دومین کنگره بین‌المللی جندی شاپور:

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز به نقل از وزارت علوم، منصور غلامی در این آیین که به میزبانی دانشگاه صنعتی جندی شاپور برگزار شد، اظهار داشت: با نگاه به تاریخ گذشته جهان می‌توان دریافت که هرجا تمدنی شکوفا شده در کنارش مراکز علمی هم وجود داشته‌اند؛ مراکز علمی‌ای که اندیشمندان و متفکران آن زمان از تمام نقاط دنیا و از دور و نزدیک دور هم جمع می‌شدند و نتایج تحقیقات خود را در اختیار جامعه می‌گذاشتند.

وی با اشاره به اینکه تمدنی که شکل می‌گیرد تمام اجزای آن باید مبتنی بر علم و دانش باشد، تصریح کرد: سوابق تاریخی تمدن‌های بزرگ، وجود سطح بالایی از علوم مهندسی را نشان می‌دهد که توانسته شهرهایی با چنین فاکتورهایی بسازند.

وزیر علوم خاطر نشان کرد: دانشگاه جندی شاپور یکی از نشانه‌های بارز این دستاورد و افتخار تاریخی است که ایرانیان در زمان‌های گذشته در کنار زندگی خود، مراکز علمی هم داشته‌اند و این مراکز به عنوان پایگاه جهانی تأثیرگذار بوده‌اند.
وی عنوان داشت: جهانیان باید بدانند که ایرانیان در قرن‌های طولانی فشارهای زیادی را تحمل کرده‌اند و همچنان با نام ایران افتخار آفرینی می‌کنند.

به گفته غلامی، جریان رشد و توسعه علمی که قبل از اسلام به عنوان نقطه مهم و محل گردهمایی دانشمندان بوده در دوران اسلام هم مورد توجه قرار گرفته است.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: ورود اسلام به ایران باعث شکوفایی علمی در کشور شد و دانشمندان زیادی از جمله زکریای رازی‌، خوارزمی، بوعلی سینا و… را به جهان معرفی کرد.

غلامی بیان داشت: با وجود محدودیت‌هایی که به ایران اعمال می‌شود، دانشمندان ما در حوزه علم و فناوری تلاش‌های بی‌وقفه‌ای انجام می‌دهند به طوری که توانسته‌اند جایگاه ارزنده‌ای را به دست آورند. باید بیش از پیش برای حفظ جایگاه علمی خود تلاش کنیم و به دنبال علوم نافع باشیم. هرکاری که در حوزه علم در ایران صورت می‌گیرد به صلاح بشر است و چیزی نمی‌تواند جلوی پیشرفت‌مان بگیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.