سکته قلبی و مغزی مهمترین دلیل مرگ و میر در مردان اصفهانی است

مدیر گروه سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت اصفهان:

0

به گزارش پایگاه خبری سبز، راحله صادق اظهار داشت: ۲۴ درصد دلیل مرگ و میر در مردان اصفهانی در سال ۹۶ بر اثر سکته های قلبی و هفت درصد براثر سکته مغزی ثبت شده است.

وی با بیان اینکه مرگ و میرها در مردان بر اثر حوادث مربوط به حمل ونقل چهار برابر زنان است، ادامه داد: ۶.۸ دهم درصد از مرگ ومیر در مردان اصفهانی مربوط به حوادث ناشی از حمل ونقل است.

مدیر گروه سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت استان اصفهان افزود: نبستن کمربند ایمنی و عدم رعایت قوانین که عمدتا در رانندگی مردان شاهد هستیم و انجام رفتارهای پر خطر در رانندگی از عوامل اصلی بروز حوادث و مرگ در آنها است.

مرگ و میر در مردان ۲ برابر زنان است

مدیر گروه سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت استان اصفهان با بیان اینکه مرگ مدیر در مردان  سنین ٣٠ تا ٧٠ سال نزدیک به دو برابر زنان است و این در حالی است که  مرگ بر اثر سکته قلبی در مردان دو برابر و بر اثر سکته مغزی ۱.۶ برابر بیشتر از زنان است، بیان داشت:  مرگ بر اثر سرطان ریه و برونشیت در مردان  ۲.۵برابر زنان است.

وی ادامه داد: طبق آمار صورت گرفته در اصفهان طی سال۹۶  نخستین علت مرگ و میر در زنان حوادث قلبی و پس از آن سرطان سینه بوده است.

صادق با اشاره به اینکه سه عامل خطر بروزبیماریهای قلبی و عروقی، سکته های قلبی و مغزی و سرطان ها به کم تحرکی، تغذیه نامناسب و مصرف دخانیات بر می گردد، افزود:  به دنبال بهبود وضعیت تحرک، تغذیه و کاهش مصرف دخانیات بیش از  ۶۰ درصد از بیماری های فوق قابل پیشگیری است.

صادق با اشاره به اینکه بیماریهای قلبی، سکته های مغزی، سرطانها و بیماری های تنفسی از مهمترین بیماری های غیرواگیر و عامل مرگ بیش از ٨٠ درصد مرگ های بالای ٣٠ سال کشور و استان است، گفت:  به منظور کاهش این بیماریها به ویژه در مردان که از حیث تعداد و شیوع شرایط بدتری نسبت به زنان دارند طی سه سال گذشته به صورت مدام شعار های مرتبط با فعالیت فیزیکی و تحرک بدنی به عنوان شعار هفته سلامت مردان  انتخاب شده است.

مردان کمترین خدمات پیشگیری را دریافت میکنند

وی با اشاره به اینکه شعار هفته سلامت مردان در سال جار «مردان فعالتر،  مردان سالمتر »نامگذاری شده است، اظهار داشت: تحرک بدنی بیشترین اثر بخشی را در کاهش بار بیماریها دارد و حتی در مواقعی که خطر آلودگی هوا هست توصیه به تحرک بدنی در منزل یا سالن های ورزشی را داریم.

مدیر گروه سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت استان اصفهان تصریح کرد: بیش از نیمی از جمعیت جامعه را مردان تشکیل می دهند اما با وجودی که با عوامل خطر زیادی در حوزه سلامت مواجهند اما کمترین خدمات پیشگیری از بیماری را دریافت می کنند.

صادق با اشاره به اینکه به منظور تشویق مردان به تحرک بدنی یک روز را به صورت نمادین برای روز سلامت مردان پیشنهاد دادیم و با نامه ابلاغی از سوی استانداری به تمامی ادارات  روز بدون خودرو برای مدیران دستگاه‌های مختلف  رقم خورد تا  تمامی کارکنان ادارات با پای پیاده یا دوچرخه به محل کار خود بروند، ادامه داد: دوچرخه سواری در محیط کار و زندگی یکی از ابزارهای مناسب برای افزایش تحرک در مردان است.

وی گفت: از سال ۸۲  روز سلامت مردان از سوی انجمن اورولوژی ایران مطرح شد و سپس وزارت بهداشت هفته سلامت مردان را  مطرح کرد.

مدیر گروه سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت استان اصفهان با اشاره به اینکه از یکم تا هفتم اسفندماه هر سال هفته سلامت مردان نامگذاری شده است، افزود: به منظور کاهش میزان بار بیماریهای قلبی و عروقی و سایر بیماری ها در مردان و زنان که اولین علت مرگ و میز شناخته شده است امکان انجام آزمایش اندازه گیری قند و چربی خون در افراد بالای ۳۰ سال به صورت رایگان فراهم شده است که می‌تواند با مراجعه به مراکز جامع خدمات سلامت و مراکز بهداشت اقدام کنند.

۶۱ درصد مردم اصفهان چاق هستند

وی با اشاره به اینکه طبق آمار ۶۱ درصد مردم اصفهان چاق هستند و اضافه وزن دارند،‌ گفت: همچنین ۲۵ درصد مردم اصفهان دارای فشارخون بالا،‌ ۱۱.۶ دهم درصد دیابت، ۴۶ درصد چربی خون بال دارند و۵۰ درصد مردم  نیز از نظر مصرف مناسب میوه و سبزیجات  عملکرد درستی ندارند.

مدیر گروه سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت استان گفت: در راستای سلامت کارکنان ادارات که کمترین مراجعات برای دریافت خدمات سلامت را دارند و همچنین در معرض عوامل خطر  مهمی چون کم تحرکی و چاقی و اضافه وزن هستند از حدود ٦ ماه گذشته برنامه عملی سلامت کارکنان دولت را اجرایی کردیم که بر اساس آن تمام کارکنان دولت موظف به تشکیل پرونده الکترونیک سلامت هستند و تمام ادارات شورای سلامت کارکنان را تشکیل و در راستای بهبود شرایط سلامتی کارکنان و کاهش عوامل خطر انها برنامه ریزی می کنند.

وی بیان داشت: در راستای بزرگداشت این هفته برنامه هایی با همکاری سایر دستگاه ها از جمله شهرداری اصفهان برنامه ریزی و اجرا می‌شود که از جمله آنها می توان به همایش بزرگ پیاده روی جمعه سوم اسفند در پارک ناژوان با حضور همکاران مشاور روان تغذیه و مراقبین سلامت و همچنین اعضا  انجمن ارولوژی اصفهان جهت مشاوره رایگان جامعه اشاره کرد.

وی همچنین به تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای ۲۴ هزار کارکنان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بهمن ماه خبر داد و گفت: همچنین برگزاری همایش پیاده روی برای کارکنان دانشگاه در دهم اسفندماه نیز در راستای تشویق آنها به پیاده روی و حفظ سلامتی انجام می‌شود.

ز البرز،

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.