افزایش جهشی قیمت مسکن نخواهیم داشت/ نرخ کمیسیون مشاوران املاک یکسان می‌شود

رئیس اتحادیه مشاوران املاک:

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، مصطفی قلی‌خسروی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در ۱۰ ماه امسال هشت هزار واحد مسکونی توسط ایرانی‌ها در ازمیر ترکیه خریداری شده است، گفت: این باعث تاسف است که ایرانی‌ها علی‌رغم وجود آب و هوای مناسب در ایران اقدام به خرید ملک در ترکیه می‌کنند.

قلی‌خسروی با اشاره به اینکه ششمین نمایشگاه املاک و مستغلات که قرار است ۱۰ تا ۱۳ اسفند در تهران برگزار شود، از کشور ترکیه نیز در این نمایشگاه حضور خواهند داشت، گفت: ۵ شرکت ترکیه‌ای با حضور در این نمایشگاه همواره این موضوع را تاکید داشته‌اند که ترکیه در ایران سرمایه‌گذاری در بخش مسکن را به شکل رونق صنعتی سازی در دستور کار خود قرار داده است. پس آنها این موضوع را تاکید دارند که ارتباط میان ایران و ترکیه در بخش مسکن یک‌طرفه نیست.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه نرخ هر متر مسکن در ازمیر ۶ میلیون تومان است، اظهار داشت: خریداران مسکن ایرانی باید مراقب خرید ملک در این کشور باشند، چرا که در آن کشور دو سند صادر می‌شود که اولین سند همانا سند شهرداری است که اکثر ایرانی‌ها با همان سند شهرداری اقدام به خرید ملک می‌کنند، در حالی که سند دوم که همانا سند اصلی و تصرف ملک است، باید مدنظر و تاکید قرار گرفته باشد.

وی در مورد خرید ملک در گرجستان نیز توسط ایرانی‌ها گفت: خرید ملک توسط ایرانی‌ها در گرجستان شتاب‌زده بود و حالا دولت گرجستان اعلام کرده که اجازه نمی‌دهم ایرانی‌ها و سایر شهروندان کشورهای دیگر در این کشور ملک بخرند، لذا این موضوع موجب مشکلاتی شده است.

به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک پیش‌تر در مورد خرید ملک در دبی نیز اطلاع‌رسانی شده بود که حال می‌بینیم یک عده مالباخته از بابت خرید ملک در دبی وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه ایران بهترین نقطه برای خرید ملک و سرمایه‌گذاری از لحاظ امنیت و آب و هوا است گفت: متقاضیان خرید ملک هر زمان که نیازمند ملک هستند، می‌توانند به خرید مسکن اقدام کنند.

قلی خسروی با اشاره به اینکه در نمایشگاه املاک یا مستغلات تعاملی میان سازنده‌ها و مشاوران املاک ایجاد شده، اما سازنده‌ها در این نمایشگاه حق فروش ملک ندارند، گفت: در این نمایشگاه قیمت ملک ۸ تا ۱۰ درصد زیر قیمت بازار به متقاضیان فروخته خواهد شد بنابراین در این نمایشگاه قرارداد آن امضا و در خارج از نمایشگاه اقدامات لازم برای خرید و فروش ملک انجام خواهد شد.

به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک در نمایشگاه امسال ۵ شرکت ترکیه‌ای و ۳۵ واحد از داخل کشور و ۳ بانک مسکن، ملت و دی حضور خواهند داشت.

* پیش‌بینی قیمت مسکن در سال آینده

قلی خسروی در پاسخ به این سوال که پیش‌بینی شما از وضعیت قیمت مسکن در سال آینده چگونه خواهد بود، گفت: وضعیت معاملات مسکن نشان می‌دهد که از یکم فروردین ۹۷ تا ۳۰ بهمن ۹۷ تعداد کل قراردادهای شهر تهران ۳۹۸ هزار و ۶۰۹ عدد بود که ۲۱۰ هزار و ۱۹۴ مورد آن مبایعه‌نامه و ۱۸۵ هزار و ۴۰ مورد آن مربوط به اجاره نامه بوده است؛ بنابراین در تهران ۲۴ درصد کاهش معاملات داشتیم که ۳۱ درصد آن مربوط به مبایعه نامه و ۱۶ درصد مربوط به اجاره‌نامه‌ها بوده است.

وی تاکید کرد: ۴ مولفه اصلی باعث تغییرات قیمت مسکن می‌شود که این چهار مولفه‌ حامل‌های انرژی، ارز، طلا و بورس است، بنابراین چهار بار در طی سال‌های گذشته و در سال ۶۸ ، ۸۶، ۹۱ و ۹۷ تحولات این چهار مولفه باعث افزایش قیمت مسکن شد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه آرام آرام قیمت مسکن به ثبات رسیده است، ادامه داد: رشد قیمت مسکن در سال آینده جهشی نخواهد بود، اما قیمت مسکن زیر شاخص نرخ تورم افزایش خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه اجرای مالیات بر عایدی مسکن موجب افزایش قیمت مسکن می‌شود، تاکید کرد : به هر حال مسئولان در تلاش هستند که قیمت مسکن در سال آینده جهشی افزایش نیابد، بنابراین باز هم تاکید می‌کنم که جهش قیمت مسکن در سال آینده نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه نگاه وزیر راه و شهرسازی به ساخت و ساز مثبت است، گفت: رونق ساخت و ساز موجب حرکت و ایجاد اشتغال به طور مستقیم برای ۱۷۴ شغل کلیدی خواهد بود.

* صنعت اجاره‌داری باید رونق بگیرد

خسروی با بیان اینکه باید از سنتی‌سازی به سمت صنعتی‌سازی حرکت کنیم گفت: صنعت اجاره باید در ایران همانند بسیاری از کشورها احیا شود، چرا که صنعت اجاره‌داری می‌تواند باعث جلوگیری از رشد بیش از حد نرخ اجاره‌بها شود.

به گفته وی به عنوان مثال در ترکیه سازمان‌های تامین اجتماعی با شهرداری‌ها اقدام به ساخت مسکن و دادن این ملک‌ها به خانه اولی‌ها و جوانان می‌شود.

خسروی با اشاره به اینکه چهار سال در دوره قبل به زندان آلکاتراس تبدیل شده بود، گفت: در چهار سال دوره گذشته به کد رهگیری هیچ اعتقادی نبود، در حالی که کد رهگیری که طرح کاداستر است، می‌تواند به شفافیت‌سازی در خرید و فروش ملک کمک کند.

وی با بیان اینکه لینک شدن مشاوران املاک با سایر نهادها مثل شهرداری،‌ سازمان ثبت اسناد، بیمه و مالیات می‌تواند از میزان تخلفات و کلاهبرداری‌ها به شدت کاهش دهد در پاسخ به این سوال که آیا افزایش سقف وام می‌تواند به بالا بردن قدرت خرید مردم کمک کند یا خیر (وزیر راه و شهرسازی) مخالف افزایش سقف وام خرید مسکن است، اظهار داشت: باید هرگونه پرداخت تسهیلات برای ملک مناسب و مفید است، پس باید پرداخت تسهیلات تداوم داشته باشد، بنابراین اگر تسهیلات تا ۸۰ درصد قیمت ملک که به صورت واقعی و کارشناسی استخراج می‌شود اعطا شود می‌تواند به افزایش قدرت خرید متقاضیان کمک کند.

* نرخ کمیسیون مشاوران املاک یکسان می‌شود

خسروی در پاسخ به این سوال که اکثر مشاوران املاک از بی‌اطلاعی خریداران و یا فروشندگان مسکن استفاده کرده و حق کمیسیون بیشتری نسبت به تعرفه‌های مصوب دریافت می‌کنند، گفت: در نامه‌ای که به اتاق اصناف به تازگی ارائه کرده‌ایم، درخواست کرده‌ایم که نرخ کمیسیون مشاوران املاک از صفر تا چند صد میلیون تومان یکسان و به یک درصد برسد، در حالی که در حال حاضر تا ۵۰۰ تومان نیم درصد و از ۵۰۰ میلیون تومان به بالا ۱.۴ درصد نرخ کارمزدها از سوی مشاوران املاک دریافت می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.