بسیج امکانات موسسه رازی برای کنترل آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: تمامی امکانات آزمایشگاه آنفلوانزای موسسه رازی برای شناسایی و بررسی نمونه‌های بیماری به کار گرفته‌شده و این روند ادامه دارد.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز به نقل از روابط عمومی موسسه رازی، مجتبی محرمی در همایش ملی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که با حضور مسئولان در موسسه رازی در حال برگزاری است، ضمن خیرمقدم به مدعوین با اشاره به گذشت بیش از دو دهه از همه‌گیری بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در دنیا اظهار کرد: این ویروس در سال ۲۰۰۴ با رسیدن به آمریکای شمالی باعث حذف بیش از ۴۲ میلیون پرنده و تحمیل خسارات اقتصادی فراوان شد.

وی گفت: ویروس آنفلوانزا در تاریخ معاصر باعث چهار باندمی (همه‌گیری) بزرگ در دنیا شده و طی دو دهه گذشته رفتار ویروس و راه‌های آلوده شدن انسان به آن همواره زیر نظر سازمان‌های مسئول جهانی بوده است.

معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی بابیان اینکه این ویروس برای نخستین بار در سال ۱۳۸۴ و پس‌ازآن در سال‌های ۱۳۸۹، ۱۳۹۴، ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ وارد کشور ما شد، افزود: ورود این ویروس باعث همه‌گیری، تلفات و حذف گسترده به‌خصوص در پرندگان صنعتی شد و میلیون‌ها تومان خسارت به بار آورد.

محرمی تأکید کرد: این خسارت‌ها به‌رغم تلاش همه‌جانبه سازمان‌های ذی‌ربط اتفاق افتاد و بررسی علل و عدم موفقیت در جلوگیری از بروز و انتشار این ویروس از اهداف برگزاری این همایش است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه موسسه رازی در ۱۵ سال گذشته در راستای وظایف ملی و حاکمیتی، تمامی امکانات خود را در جهت کمک به این امر اختصاص داده، یادآور شد: در اغلب موارد در این سال‌ها آزمایشگاه آنفلوانزای موسسه رازی به‌صورت شبانه‌روزی با سازمان دامپزشکی همکاری داشته و در طول پایش های فصلی و سالیانه، پذیرای هزاران نمونه بوده که نتایج آن را در اسرع وقت آماده و به سازمان ارسال کرده است.

دبیر علمی و اجرایی همایش ملی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، ورود و انتشار هرساله این ویروس در کشور در مقطع زمانی اخیر را نشان‌دهنده پیچیدگی مبارزه با این ویروس عنوان و تأکید کرد: این پیچیدگی به قدرت شگرف این ویروس در تغییرات و از طرف دیگر به پیچیدگی اکولوژیک زندگی پرندگان مرتبط است. البته در هسته اصلی این پیچیدگی‌ها، عامل انسانی بی‌شک نقش پررنگی دارد.

محرمی با اشاره به نقش انسان در گسترش این بیماری گفت: آدمی ازیک‌طرف با روش‌های مبارزه ناقص باعث فراهم آمدن شرایط انتخاب ویروس جدید می‌شود و از طرفی با تجاوز به مناطق زندگی پرندگان وحشی و انتشار این ویروس‌ها در جمعیت پرندگان، روند ابتلا به بیماری را تسریع و تسهیل می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.