عضویت بیش از ۸ هزار فارغ‎التحصیل بخش کشاورزی گلستان در سازمان نظام مهندسی/ پلاک‎گذاری ۲۳ هزار تراکتور در سال آینده دنبال می‎شود

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی گلستان از عضویت بیش از 8 هزار فارغ‎التحصیل بخش کشاورزی گلستان در سازمان نظام مهندسی خبر داد و گفت: 60 درصد از این اعضا فاقد شغل بوده یا شغل مناسبی ندارند.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، حسین عابدی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گلستان، اظهار کرد: سازمان نظام مهندسی کشور در ۲۳ مردادماه سال ۱۳۸۱ در مجلس شورای اسلامی تصویب و در قالب آیین‎نامه سازمان نظام مهندسی به سراسر کشور ارسال شد.
وی برون‎سپاری دولت و فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی و حرکت در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی را از اهداف تشکیل سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی برشمرد و گفت: در برون‎سپاری با سازمان جهاد کشاورزی و تعدادی از دستگاه‎های اجرایی قرارداد داشتیم، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ۸ هزار و ۲۸۰ عضو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارد که این تعداد عضو ظرفیت ویژه برای استان گلستان به‎شمار می‎رود.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی گلستان با بیان اینکه فعالیت‎های مختلف اعم از صدور مجوز، پلاک‎گذاری ماشین‎آلات کشاورزی، مستثنیات سوخت و … در قالب تفاهم‎نامه و قرارداد به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی واگذار شده ، افزود: ۳۸۳ مجوز سم فروشی در استان گلستان صادر شده که هر مجوز فروش سموم کشاورزی حداقل برای دو نفر شغل مستقیم ایجاد می‎کند.
عابدی با بیان اینکه اخذ مجوز فروش سموم کشاورزی شرایط خاصی دارد، اذعان کرد:فارغ‎التحصیلان رشته گیاه‎پزشکی بدون سابقه کار مجوز دریافت می‎کنند اما رشته‎های زراعت و تولیدات گیاهی باید از سه سال سابقه کاری برخوردار باشند، در کنار این مهم، عضویت در سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، انجام رتبه‎بندی و برخورداری از پروانه اشتغال؛ سه الزامی است که در اخذ مجوز فروش سموم کشاورزی وجود دارد.
وی با گلایه از اداره کل منابع‎طبیعی و آبخیزداری استان، بیان کرد: از سال ۱۳۹۲ براساس تفاهم‎نامه‎ای که با منابع‎طبیعی داشتیم مستثنیات به کارشناسان نظام مهندسی واگذار شده بود که براساس آن ۵۴ نفر در قالب ۱۸ شرکت در حال فعالیت بودند اما متاسفانه با تصمیم سازمان جنگل‎ها و مراتع کشور به تدریج همکاری منابع طبیعی با ما به صفر رسید.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی گلستان اضافه کرد: در حالی که عملکرد ما در سال ۱۳۹۵ در بخش مستثنیات ۴۸۰ میلیون تومان بود به دلیل قطع همکاری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان این میزان در سال‎جاری به ۳۰ میلیون تومان رسید.
عابدی با بیان اینکه از ۸ هزار و ۲۰۰ عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ۶۰ درصد آنها از فارغ‎التحصیلان هستند که شغل ندارند، اذعان کرد: ۹۱ درصد از کارشناسان سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در مقطع کارشناسی، ۹۱.۴ درصد در مقطع کارشناسی ارشد و ۰.۸ درصد از مقطع دکتری هستند.
وی به پلاک‎گذاری ماشین آلات کشاورزی اشاره کرد و گفت: پلاک‎گذاری ماشین‌آلات کشاورزی از سال ۱۳۹۴ آغاز شد، در آن زمان که میزان عمر تراکتور ۱۳ سال بود ۴ هزار و ۱۸۲ دستگاه پلاک‌گذاری شد اما بعدها که پلیس راهور بیمه ماشین‌آلات کشاورزی را برای پلاک‎گذاری الزامی کرد این مساله با توقف جدی روبه‎رو شد.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی گلستان با بیان اینکه در حال حاضر ۲۳ هزار دستگاه تراکتورواجد شرایط پلاک‎گذاری در استان گلستان وجود دارد، خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۷ پلاک‎گذاری ماشین‎آلات کشاورزی را به طور جدی پیگیری می‎کنیم.
عابدی متذکر شد: در استان گلستان ۲ و هزار و ۵۰۰ دستگاه کمباین وجود دارد که از این تعداد ۴۰ دستگاه آن پلاک‌گذاری شده‌اند.
وی با اشاره به فعالیت‎های اقتصادی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در کشور، متذکر شد: شرکت رویش سازمان نظام مهندسی در بخش خرید و فروش سم و کود و بوجاری بذر و … فعالیت دارد که در بخش بوجاری گندم به مدت سه سال فعالیت داریم که در این راستا ۲ هزار و ۳۰۰ تن بذر گواهی شده سهمیه ما بود که به کشاورزان عرضه شد.
وی خواستار همکاری بیشتر سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع‎طبیعی با سازمان آب و خاک استان گلستان شد و ابراز کرد: پتانسیل خوبی در بحث آب و خاک وجود دارد که می‎توانند از ظرفیت سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی گلستان استفاده کنند و در واگذاری کارها همکاری بیشتری با ما داشته باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.