ملت ما تا زمانی که طرف مقابل به برجام پایبند بماند متعهد است/ سال آینده به خودکفایی بنزین می‌رسیم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه سال آینده چهلمین سال انقلاب اسلامی است، گفت:‌ باید وحدت و اتحاد ملی را بیش از گذشته در سال آینده شاهد باشیم.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در جمع راهپیمایان ۲۲ بهمن در تهران اظهارداشت: بسیار خرسندم که در سی و نهمین سالگرد انقلاب عظیم ایران به عنوان نماینده ملت ایران به همه شما مردم فداکار و انقلابی تبریک و تهنیت عرض کنم.

وی ادامه داد: از خداوند بزرگ، عظمت و درود فراوان برای روح امام راحل و ارواح طیبه همه شهیدانی که با نثار جان خود انقلاب بزرگ این سرزمین را به پیروزی رساندند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: راهپیمایی امسال ویژگی دیگری هم دارد و آن اینکه وارد چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی می‌شویم. سال آینده که سال چهلم است باید به معنای واقعی کلمه، سال بلوغ این انقلاب باشد. از لحاظ تاریخی ما چه بخواهیم چه نخواهیم، سال آینده چهلمین سال انقلاب اسلامی است، اما در واقعیت باید وحدت و اتحاد ملی را بیش از گذشته در سال آینده شاهد باشیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: دولت، بخش خصوصی و نهادهای عمومی باید تلاش مضاعف انجام دهند. دهه فجر سال آینده دهه هزاران افتتاح طرح و پروژه مهم در سراسر کشور باشد. اینکه در همین روزها شاهد بودیم در یک روز و در یک استان ۱۰ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح شد که بخش بزرگ آن هم بخش خصوصی بود، به معنای آن است که ملت ما بیش از گذشته برای آبادانی و عظمت کشور امید دارند.

روحانی بیان داشت: انقلاب ما وقتی پیروز شد که همه با هم بودیم. در قطار انقلاب، مسافران فراوانی بودند، به طور طبیعی بعضی خودشان خواستند از قطار انقلاب پیاده شوند، برخی را هم از قطار انقلاب پیاده کردیم که می‌توانستیم پیاده نکنیم و امروز باید همه را دوباره به سوار شدن قطار موفقیت و پیروزی انقلاب دعوت کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: ما همه یک ملت هستیم و یک آرمان داریم، ما همه در پی عظمت ایران بزرگ هستیم. ما در پی تفوق فرهنگی اسلام و هویت ایرانی اسلامی در دل جوانان عزیزمان هستیم.

رئیس‌جمهور اعلام کرد: ما امروز در سرزمین‌مان نیاز به همه اصولگرایان، به همه اصلاح‌طلبان و همه اعتدال‌گرایان و همه ملتی که اعتقاد به قانون اساسی دارند داریم. هر کس به این قانون اساسی عقیده دارد او انقلابی است. تمام اقوام ایرانی، مذاهب، شیعه و سنی و تمام ادیان، هر کس که این قانون اساسی را قبول دارد، معیار ما است. او انقلابی است و باید به او احترام بگذاریم.

روحانی گفت: بزرگترین ثمره انقلاب اسلامی و میراث امام(ره)، قانون اساسی ما است، این معیار را همواره به عنوان معیار اساسی برای وحدت و اتحاد باید بدانیم. در این یک سالی که گذشت، در کنار مشکلات و کاستی‌ها، موفقیت و پیروزی‌های بسیار بزرگی را ملت ما به دست آورد.

روحانی اضافه کرد: اولین آن، برگزاری شکوهمند انتخابات ۲۹ اردیبهشت بود، همه مردم پای صندوق آرا آمدند و به دنیا نشان دادند که مردم به کشور، انقلاب، نظام و آینده سرنوشت‌شان عشق می‌ورزند. ۷۳ درصد مردم از واجدین شرایط در انتخابات شرکت کردند و حماسه بسیار بزرگی را در این کشور به وجود آوردند. این انتخابات و این حماسه و حضور مردم به عنوان یک پیروزی بزرگ برای ملت ایران بود.

روحانی بیان داشت: در سالی که گذشت ما بر تروریسم پیروز شدیم و موفقیت‌های فراوانی را برای نابودی تروریست‌ها و داعش در منطقه داشتیم.

رئیس قوه مجریه گفت: کمک ما به مردم عراق و سوریه به ثمر نشست و ملت‌های این منطقه از شر تروریست‌ها نجات پیدا کردند. ما نگذاشتیم توطئه‌گران در منطقه ما دنبال تجزیه کشورهای دوستمان باشند، می‌خواستند عراق را دو شقه کنند، وحدت کشور عراق را از بین ببرند، هوشیاری ملت عراق و کمک کشورهای منطقه، وحدت ملی کشورهای دوست ما را در این منطقه تضمین کرد.

وی ادامه داد: می‌خواستند در لبنان ناآرامی‌های طولانی را به وجود بیاورند و لبنان را تبدیل به میدان جنگ و مبارزه و اختلاف کنند. هوشیاری مردم لبنان و حمایت کشورهای دوست، توطئه آمریکا و صهیونیزم را در این منطقه خنثی کرد.

روحانی تصریح کرد: ما در مذاکرات چند جانبه‌مان برای صلح و ثبات منطقه موفقیت‌های فراوانی را داشتیم. ما می‌دانیم راه‌حل منطقه راه‌حل سیاسی است و باید با همکاری و تعاون کشورهای دیگر بتوانیم این انقلاب و ثبات و امنیت را در سراسر کشور مستقر کنیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ما شاهد شکست آمریکا در یک سال گذشته بوده‌ایم، آمریکایی‌ها می‌خواستند در امور داخلی کشور ما مداخله کنند، اما مردم ما به آنها جواب رد دادند. با وحدت، اتحاد و ایستادگی‌شان طرح آمریکایی‌ها را خنثی کردند، به شورای امنیت سازمان ملل رفتند و می‌خواستند علیه ملت ایران توطئه کنند، اما خوشبختانه اعضای شورای امنیت سازمان ملل به آمریکا پاسخ منفی داد.

وی اظهار داشت:‌ در مسأله برجام، آمریکایی‌ها تاکنون چند نوبت برای از بین بردن این توافق مهم منطقه‌ای و بین‌المللی تلاش کردند. تا امروز آمریکا ناموفق بوده و من اعلام می‌کنم ملت ما به عهد خودش تا روزی پایبند است که طرف مقابل ما هم به عهد خود پایبند باشد و باز تأکید می‌کنم اگر بخواهند از پیمانی خارج شوند، ضرر آن را به زودی خواهند دید.

رئیس قوه مجریه بیان داشت: ملت ما ملتی است که راه موفقیت و پیروزی خود را ادامه می‌دهد. آمریکایی‌ها می‌خواستند نسبت به قدس، فلسطین و مردم منطقه توطئه کنند و شهر بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت صهیونیست‌ها اعلام کنند. جهان در برابر این توطئه ایستاد. نه تنها کشورهای اسلامی بلکه به جز چند کشور، همه کشورها با این توطئه آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل مخالفت کردند. ما شاهد ثبات بیشتر منطقه، تضعیف بیشتر آمریکا و صهیونیسم و شور و نشاط بیشتر ملت ایران برای تعالی و پیشرفت هستیم. ما در یک سال گذشته پیشرفت‌های بسیار مهمی در زمینه اجتماعی، امنیتی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی داشته‌ایم. ما دارای رشد اقتصادی در سال گذشته بیش از دیگر کشورها و در سال جاری به حول و قوه الهی دارای رشد اقتصادی بیش از متوسط جهانی خواهیم بود.

رئیس‌جمهور گفت: ما در یک سال گذشته بیش از همه سال‌های دیگر سرمایه خارجی را جذب کرده‌ایم. اینکه توانستیم ۳۲ میلیارد سرمایه خارجی را به عنوان سرمایه‌گذاری مستقیم یا فاینانس جذب کنیم، به معنای اعتبار و رشد ایران است. اینکه توانستیم میلیاردها دلار سرمایه خارجی مستقیم را در کشور جذب کنیم و در یک طرحی که امضا کردیم و در حال اجرا است، ۵ میلیارد یورو را جذب کرده‌ایم، به معنای توانمندی اقتصاد کشور ما است. اینکه ما در نفت و گاز در میدان‌های مشترک هر روز پیشرفت بیشتری داریم، به معنای توانمندی ملت بزرگ ایران است.

روحانی خطاب به مردم ایران تأکید کرد: امسال برای اولین بار در تولید و استخراج گاز در پارس جنوبی از همسایه‌مان قطر پیشی گرفتیم. می‌دانید در آغاز دولت یازدهم تولید گاز ما از منطقه پارس جنوبی ۲۸۵ میلیون مترمکعب در روز بوده است و باز مطلع باشید که امروز در همین میدان مشترک ۵۵۳ میلیون مترمکعب ما تولید داریم. تولید ما در پارس جنوبی در ظرف چهار سال به حدود دو برابر افزایش پیدا کرده است.

روحانی خاطرنشان کرد: امروز بر قطر پیشی گرفتیم و این موفقیت ملت ایران در یک میدان مشترکی است که اگر ما برنداریم، همسایه‌مان برمی‌دارد و میدان، میدان مشترک است. در زمینه نفت و در میدان مشترک غرب کارون با عراق، در چند سال پیش و در آغاز دولت یازدهم روزانه ۷۰ هزار بشکه نفت استخراج می‌کردیم، امروز به جای ۷۰ هزار بشکه ۳۵۰ هزار بشکه در روز استخراج می‌کنیم. این به معنای حراست از سرمایه کشور است. عزت و عظمت ایرانی در این مقولات است که به اثبات می‌رسد، همانطور که در علم و فرهنگ ما پیشی گرفتیم، همانطور که ما در بهداشت و درمان در بهترین شرایط منطقه‌ای هستیم.

روحانی افزود: همانطور که مخارج مردم در زمینه بهداشت و درمان را از ۳۷ درصد به ۶ درصد کاهش دادیم، همانطور که در زمینه‌های مختلف صنعتی ما امروز شاهد پیشرفت هستیم.

وی با اشاره به افتتاح چند روز پیش خود از یک کارخانه فولاد گفت: من در آنجا اعلام کردم که ایران در تولید آهن اسفنجی، اول در سطح جهان است و این به معنای افتخار برای ملت ایران است. امروز ظرفیت تولید ما در فولاد ۳۲ میلیون تن است که یک قدرت بزرگ در فولاد هستیم، ما یک قدرت بزرگ در پتروشیمی هستیم. امسال ۶ طرح بزرگ پتروشیمی را افتتاح کردیم. در پارس جنوبی و در یک سال گذشته ۵ فاز مهم را افتتاح کردیم، این به معنای حرکت بزرگ اقتصادی کشور در مسیر توسعه است.

وی ادامه داد: ایران امروز هجدهمین اقتصاد در سطح جهانی است. ما در بسیاری از محصولات به سمت خودکفایی حرکت می‌کنیم و در برخی محصولات استراتژیک به خودکفایی رسیدیم.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه در گندم به خودکفایی رسیده‌ایم، خاطرنشان کرد: ما حتی گندم صادر می‌کنیم، ما در گازوئیل به خودکفایی رسیده و حتی صادر می‌کنیم و ان‌شاءالله سال آینده در بنزین هم به خودکفایی خواهیم رسید. تولید شکر ما یک میلیون و ۱۳۰ هزار تن بوده است، الان به یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن رسیدیم، این به معنای آن است که به خودکفایی در این زمینه بسیار نزدیک شده‌ایم. ما در صادرات غیرنفتی سال گذشته بر همه سال‌ها پیشی گرفتیم، امسال گرچه واردات ما کمی بیشتر از صادرات است، اما امسال نسبت به سال گذشته صادرات غیرنفتی خواهیم داشت.

روحانی در مورد زیربناهای اینترنتی کشور گفت: ما در فضای مجازی و زیربنای اینترنتی کشور جزو پیشرفته‌ترین کشورهای منطقه هستیم. در سال گذشته ۲۰۰ هزار شغل در سایه اینترنت و پهنای باند و همچنین موبایل‌های نسل سوم و چهارم ایجاد کردیم و در سال آینده این مسیر و پیشرفت را ادامه می‌دهیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در یک سال اخیر ۲ هزار شرکت دانش‌بنیان توانسته است به جایگاه تولید برسد، اظهار داشت: در سال آینده این روند را ادامه خواهیم داد، ۵ استان کشور به ریل وصل شده و یا در ماه‌های آینده وصل خواهد شد. همدان به ریل وصل شده و کرمانشاه و ارومیه به ریل وصل خواهند شد. رشت و خاف در آینده به ریل وصل خواهند شد. ۴۶۷ کیلومتر ریل در عرض یک سال و یک هزار واگن باری به ناوگان ما افزوده شده است. در همه ناوگان‌های ما اعم از ریلی و هوایی شاهد پیشرفت قابل ملاحظه است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما حق‌مان را در بازار نفت پس گرفته‌ایم، تصریح کرد: ما مهار تورم را ادامه دادیم و در آموزش و پرورش و دانشگاه دارای کشوری هستیم که ۱۷ میلیون در سطح ابتدایی، راهنمایی و متوسطه داریم. ۱۳ میلیون نفر در مدارس و ۴ میلیون نفر در دانشگاه‌های مشغول به تحصیل هستند. ما از لحاظ رشد و توسعه انسانی جزو کشورهای سرآمد جهانی هستیم. در بسیاری از زمینه‌ها پیشرفت ما در این ۳۹ سال قابل ملاحظه بوده است.

وی اضافه کرد: ما در این ۳۹ سال توانسته‌ایم در استقلال و طرد قدرت‌های بیگانه موفق باشیم. امروز هیچ قدرت خارجی نمی‌تواند در سرنوشت ایران عزیز ما تأثیرگذار باشد. امروز نه در بخش سیاسی و نه در بخش فرهنگی و اقتصادی، دیگران در برنامه‌ریزی کشور مداخله ندارند و ما با استقلال روی پای خود ایستاده‌ایم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در حاکمیت ملی مردم در همه زمینه‌ها پای صندوق آراء هستند، ۱۲ نوبت در ریاست‌جمهوری، ۱۰ نوبت در مجلس، ۵ نوبت در خبرگان و شوراهای شهر و همه‌پرسی‌های دیگر و قانون اساسی، مردم ما با انتخابات و صندوق رأی و حاکمیت ملی مسیر خود را پیموده‌اند و خواهند پیمود.

روحانی اضافه کرد: ما کشوری هستیم که در طول ۳۹ سال از کشورمان به خوبی دفاع کرده‌ایم، در یک روز ۱۹ هزار متجاوز را در خرمشهر اسیر گرفتیم، در یک روز در والفجر۸ توانستیم موفقیت‌های بزرگی را به دست آوریم و از کارون عبور کنیم. در یک روز توانستیم با ۱۴۰ فروند هواپیما مراکز دشمن را در عراق بمباران کنیم و ظرف کمتر از دو ماه از ۲۲ بهمن سال ۶۴ تا ۱۵ فروردین ۶۵، ۷۳ فروند هواپیمای عراقی را سرنگون کردیم.

روحانی با تأکید بر اینکه ما ملت بزرگ، سربلند و مقاومی هستیم، گفت: ارتش، سپاه، بسیج، مردم، نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی ما همان‌ها هستند که امروز هم از مرز و سرزمین ما دفاع می‌کنند، ببینید در اطراف ما هر کجا تروریست‌ها وارد شدند و کشتار کردند، اما تروریست ها در قدم‌های اول مرزی با نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات و سپاه مواجه و یا اسیر و کشته شدند، این به معنای پیشرفت دفاعی کشور است.

روحانی با تأکید بر اینکه ما امروز ناوچه، هلیکوپتر، هواپیما، تانک، موشک، رادار، ماهواره و ماهواره‌بر را خودمان می‌سازیم، گفت: ما در سطح جهان اعلام کرده‌ایم ما توانمند و قدرتمند هستیم و روی پای خود ایستاده‌ایم و در مسیر درست حرکت می‌کنیم.

روحانی تصریح کرد: ما در سی و نه سال در بسیار از زمینه‌ها پیشرفت کرده‌ایم و موفق و پیروز شده‌ایم، اما در عین حال در زمینه‌هایی هم کاستی و تأخیرهایی داشته‌ایم. شاید در تصمیم‌گیری تأخیر کرده‌ایم و در بیان واقعیت با شفافیت با مردم صحبت نکردیم، ما در زمینه بانک، مالیات و بودجه‌ریزی عقب‌ماندگی‌هایی داریم، باید عقب‌ماندگی و کاستی‌ها را جبران کنیم.

رئیس قوه مجریه بیان داشت: یکی از اهداف بلند دولت دوازدهم ایستادگی در برابر فشارهای مختلف خارجی و داخلی برای اصلاح ساختاری اقتصاد کشور است. ما اقتصاد کشورمان را باید از لحاظ ساختاری اصلاح کنیم. در بودجه سال ۹۷ قدم‌هایی در این زمینه برداشته‌ایم و در سال آینده نیز برمی‌داریم و به حضور ملت ایران قدم به قدم اعلام می‌کنیم ما در زمینه محیط زیست کاستی‌هایی داریم.

وی اضافه کرد: کلان‌شهرهای ما از لحاظ هوا آلوده است، شدت و مصرف انرژی ما قابل قبول نیست، اینکه ما در روز معادل ۵.۵ میلیون بشکه نفت و گاز صرف می‌کنیم قابل قبول نیست. به راحتی می‌توانیم با برنامه‌ریزی ظرف چند سال یک میلیون بشکه در مصرف صرفه‌جویی کنیم. یک میلیون بشکه در روز یعنی ۲۲ میلیارد دلار صرفه‌جویی در سال. یک قدم مهم در آن صرفه‌جویی که باید دنبالش باشیم، در صرفه‌جویی مصرف انرژی است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: باید خودروهای فرسوده را از رده خارج و نوع بنزین و گازوئیل را اصلاح کنیم. کسی که اتوبوس، کامیون فرسوده سنگین و نیمه سنگین را بدهد، یک کامیون نوع را به نصف قیمت خواهد گرفت و نصف قیمت را دولت به عهده می‌گیرد که از مسیر صرفه‌جویی است که این تحول بزرگ است.

رئیس‌جمهور بیان داشت: این یک تحول بزرگ است، ما از لحاظ توانمندی حاضریم سالی ۷۰ هزار خودروی فرسوده سنگین و نیمه سنگین را خارج کنیم. ۲۰۲ هزار کامیون سنگین و نیمه‌سنگین فرسوده داریم که طی سه سال می‌توانیم آنها را از رده خارج کنیم، به شرطی که تولید داخلی ما این توان را داشته باشد. ما داریم به تولید داخلی کمک می‌کنیم تا در این راه همپای دولت حرکت کند.

وی با تأکید بر اینکه نوسازی ناوگان یکی از تصمیمات مهم این دولت است، اظهار داشت: می‌گویند دولت برای ریزگرد چه کار کرده است؟ مخصوصاً مردم عزیز خوزستان که روزها و هفته‌ها گرفتار ریزگرد هستند. من به ملت ایران و مردم خوزستان اعلام می‌کنم در سال گذشته ۱۲ هزار هکتار شنزار را مالچ‌پاشی کرده‌ایم و در سال آینده آن را هم ادامه می‌دهیم و کانال ۴۷ کیلومتری را از کارون به دشتی در جنوب غربی اهواز رساندیم که کانون گرد و خاک است. دِبی این کانال در ثانیه ۲۰ مترمکعب است که برای نهال‌کاری، بوته‌کاری و مرطوب کردن است.

وی با تأکید بر اینکه باید با آلودگی مقابله کنیم، گفت: با آلودگی ریزگرد باید مقابله کنیم، ریزگردی که منشأ داخلی دارد. ما مردم در برابر آلودگی و ریزگرد تسلیم نمی‌شویم و با کمک همدیگر، دولت و ملت و قوای سه‌گانه و نیروهای مسلح دست به دست هم می‌دهیم و با این بلایا مقابله می‌کنیم و می‌ایستیم و هوا را سالم می‌کنیم، سلامت را به کشورمان برمی‌گردانیم.

رئیس جمهور خطاب به ملت ایران بیان داشت: ما کشوری زلزله‌خیز هستیم و باید بافت فرسوده را نوسازی کنیم. در سال ۹۷ قدم‌های بسیار مهمی را در زمینه بافت فرسوده برمی‌داریم. در محله‌ای که بافت فرسوده است، خانه را می‌سازیم و با ۲۰ درصد اضافه دراختیار مردمی قرار می‌دهیم که در خانه‌های فرسوده زندگی می‌کنند و برای خانه‌اولی‌ها خانه می‌سازیم با سود بانکی ۶ درصد که در تاریخ سال‌ها و دهه‌های گذشته شما نظیر آن را نمی‌یابید. اولین هدف بزرگ ما در این زمینه مسئله سلامت مردم در برابر زلزله است.

روحانی با تاکید بر اینکه با مردم مدارا کنیم تصریح کرد: بگذارید همه سلیقه‌ها در انتخابات حضور پیدا کنند. به غیر از این راه این است که انتخاب مردم را سهل کنیم، انتخاب مردم برای حراست از نظام ما اساس است، قواعد بازی و تعامل را از بین نبریم، موقع انتخابات اشکالی ندارد هرچه می‌خواهیم بگوییم و انتقاد کنیم و هر کسی از کاندیدای خودش حمایت می‌کند و البته آن موقع هم باید اخلاق، راستگویی و اسلام باشد،‌انتخابات که تمام شد رقابت تمام شد، از همه جناح‌، احزاب، جوانان و تشکل‌ها خواهش می‌کنم هر کس انتخاب شد آن منتخب مردم است.

وی تصریح‌کرد: به مردم احترام گذارید. نماینده مجلس که انتخاب می‌شود، می‌شود نماینده مردم،‌ رئیس جمهوری که انتخاب شد می‌شود منتخب مردم. رئیس و جمهور دو نقطه است و آن چیزی که قرار است در کنار آن قرار گیرد و آن را تبدیل به سد کند رای مردم است. رقابت را کنار بگذاریم و قواعد سیاسی جهانی را مراعات کنیم همه در کنار هم باشیم،‌مردم را در حریم خصوصی‌شان راحت بگذاریم و در آن دخالت نکنیم حریم خصوصی مردم از آن مردم است. یک بار هم شده فرمان هشت ماده‌ای امام را در سال ۶۱ بخوانیم و طبق آن عمل کنیم.

روحانی با تاکید بر اینکه آستانه تحملمان را بالا ببریم خاطرنشان کرد: مردم ایران ثمره انقلاب ما قانون اساسی است و میراث بزرگ امام ما قانون اساسی است و آن را پاس بداریم. از ظرفیت قانون اساسی استفاده کنیم،‌خیلی از مسائلی که امروز به عنوان مشکل در جامعه داریم عمل نکردن به قانون اساسی است. قانون اساسی معیار ما است و هر که قانون اساسی را قبول دارد انقلابی است.

وی تصریح کرد: قانون اساسی بن‌بست‌ها را برداشته و ظرفیت بسیار بزرگی دارد. ملت ایران اگر جایی ما با هم بحث داریم به اصل ۵۹ قانون اساسی مراجعه کنیم این اصل می‌گوید در برخی موارد قانون‌گذاری و اعمال قوه مقننه در مسائل مهم اجتماعی،‌فرهنگی و سیاسی مراجعه به آراء مستقیم مردم است.

وی اضافه کرد: اگر در مساله‌ای اختلاف داریم دعوا ندارد،‌صندوق آراء را بیاوریم هر چه مردم گفتند به آن عمل کنیم این ظرفیت قانون اساسی ما است و به آن ظرفیت عمل کنیم و یک مقدار مدارا و آستانه تحمل ما بیشتر شود. همه ما برای ایران، اسلام و ملت ایران هستیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.