میانگین عمر ایرانیان ۱۱ سال افزایش پیدا کرد/رشد ۱۲ برابری دانش‌آموختگان رشته پزشکی

قائم‌مقام وزیر بهداشت گفت: امید به زندگی در 25 سال گذشته از سال 1990 تا 2015 از بیش از 65 به بیش از 75 افزایش پیدا کرده است یعنی بیش از 11 سال عمر ایرانیان افزایش یافته است.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، ایرج حریرچی در مراسم تکریم و معارفه رؤسای دانشگاه علوم پزشکی بابل با تبریک ایام‌الله دهه مبارک فجر، اظهار کرد: مهم‌ترین شاخصه‌ای که سازمان ملل تهیه و به نتیجه رسید و جوامع را مورد ارزیابی قرارداد شاخصه توسعه انسانی است.

وی افزود: سه شاخصه سلامت، میزان آگاهی، آموزش افراد جوامع و سطح اقتصادی اجتماعی زندگی افراد انداره‌گیری شود، این امر توسط سازمان ملل به صورت مستقل تهیه و منتشر می‌شود.

قائم‌مقام وزیر بهداشت تصریح کرد: در بخش سلامت و امید به زندگی در ۲۵ سال گذشته از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ از بیش از ۶۵ به بیش از ۷۵ افزایش پیدا کرده است یعنی بیش از ۱۱ سال عمر ایرانیان افزایش یافته است.

این مسؤول خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب میانگین امید به زندگی ۵۴ سال بوده که الان میانگین امید به زندگی سالم به بیش از ۶۵ سال رسیده و بیش از ۷۵ میانگین کلی امید به زندگی است.

حریرچی بیان کرد: در حوزه آموزش نیز در ۲۵ سال گذشته متوسط افراد ۲۵ سال به بالا ۶/۴ تحصیل داشتند که الان به ۸/۸ افزایش یافته است.

وی ادامه داد: دانش‌آموزان ۶ ساله که انتظار می‌رفت تا سیکل تحصیل کنند الان شرایط تحصیل آنها به بیش از ۱۴ سال افزایش یافته و به طور متوسط هر دانش‌آموز ایرانی انتظار می‌رود تحصیلات دانشگاهی داشته باشد.

 قائم‌مقام وزیر بهداشت اظهار کرد: ۲۵ سال گدشته درآمد سرانه ایرانیان ۱۰ هزار و ۶۹۲ دلار بوده که الان به ۱۶ هزار و ۸۰۰ دلار رایج افزایش یافته است.

این مسؤول با بیان اینکه در دهه ۶۰ در برخی از مراکز استان‌ها پزشکان پاکستان، بنگلادش و هندوستان فعالیت می‌کردند،  گفت: در سال ۵۴ حدود ۱۷ هزار و ۴۳۱ در نظام پزشکی داشتیم که الان به ۱۶۰ هزار نفر افزایش یافته همچنین زیر ۱۰ هزار پزشک فعالیت می‌کردند که الان ۱۱۷ هزار پزشک، دندانپزشک و متخصص در کشور مشغول فعالیت هستند.

حریرچی اضافه کرد: در حال حاضر ۴۲ هزار و ۸۳۱ پزشک عمومی، ۱۴ هزار و ۳۰۰ تخصص و فوق تخصص در حال تحصیل، ۳۹ هزار و ۹۵۰ متخصص و فوق‌تخصص و ۲۰ هزار و ۵۱ دندانپزشک مشغول فعالیت بوده که رشد ۱۲ برابری داشتیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در بسیاری از شهرها و مراکز استان‌ها جراحی قلب انجام می‌شود در حالی که درگ ذشته برای جراحی قلب باید به خارج از کشور اعزام می‌شدند، گفت: در حال حاضر در بیش از ۳۰ بیمارستان تهران جراحی قلب انجام می‌گیرد و کشوری که برای درمان بیماران را به خارج از کشور اعزام می‌کرد الان به کشور توریست درمانی تبدیل شده و بیماران را پذیرش می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.