کمک ۱۵۰۰ میلیارد تومان خیرین در حوزه سلامت

معاون اجتماعی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه 875 خیریه در حوزه سلامت فعال است،‌گفت: در سال گذشته 1500 میلیارد تومان خیرین در حوزه سلامت کمک کرده‌اند.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز؛ محمدهادی ایازی در نشست خبری به موضوع اجتماعی شدن سلامت اشاره کرد و اظهار داشت: این مسأله مورد تأکید سازمان جهانی بهداشت بوده و از زمان تشکیل شبکه بهداشتی در کشور نیز مدنظر قرار گرفت.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های محوری در وزارت بهداشت از زمان دولت یازدهم و دوازدهم مسأله اجتماعی شدن سلامت بوده است، گفت: این موضوع در پیشگیری و درمان به موقع بیماری‌ها بسیار حائز اهمیت است به طور مثال حدود ۵ میلیون نفر در حال حاضر در کشور مبتلا به دیابت هستند و ۵ میلیون نیز در آستانه مبتلا شدن که این مسأله ضرورت مشارکت مردم در حوزه سلامت را نشان می‌دهد.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت ادامه داد: مشارکت مردم در حوزه سلامت به دو صورت فردی و از طریق کانون‌های سلامت مدنظر قرار بوده و کانون‌های سلامت محور در کمک به سلامت ساکنین محله‌ها می‌تواند مؤثر باشد.

* فعالیت ۶۲۰ سازمان مردم‌نهاد در حوزه سلامت

ایازی اضافه کرد: در حال حاضر ۶۲۰ سازمان مردم‌نهاد در حوزه سلامت به بیماران کمک می‌کند و در فرهنگسازی، آموزش و حمایت از آنها نقش دارند.

وی بیان داشت: همچنین ۸۷۵ خیریه در حوزه سلامت مشغول فعالیت بوده و اقدامات گسترده‌ای اعم از بیمارستان‌سازی تا ساخت آزمایشگاه را انجام می‌دهند.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت اعلام کرد: در سال گذشته یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خیرین در حوزه سلامت کمک کردند که این موضوع بسیار حائز اهمیت بوده و در کمک به حفظ سلامت مردم نقش گسترده‌ای دارد.

ایازی به لزوم مشارکت بین‌بخشی در حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: دستگاه‌هایی همچون جهاد کشاورزی، ورزش و جوانان در زمینه سلامت مردم نقش داشته و باید از ظرفیت دستگاه‌های مختلف به نفع سلامت مردم استفاده کنیم.

* مصدومیت سالانه ۳۳۳ هزار نفر در تصادفات رانندگی 

وی با اشاره به اینکه سالانه حدود ۱۶ هزار نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست می‌دهند، گفت: همچنین ۳۳۳ هزار نفر به دلیل این حوادث مصدوم می‌شوند و در واقع اگر متوسط هر مصدوم ۵ روز نیاز به بستری داشته باشد ۵ بیمارستان هزار تخت‌خوابه باید برای مصدومان تصادفات رانندگی اختصاص دهیم.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت اضافه کرد: اگر مسئولین پایبند تولید خودروهای مناسب بوده، مهندسی ترافیک رعایت شود و مردم نیز خود را ملزم به قوانین رانندگی بدانند قطعاً تصادفات و مصدومیت‌های ناشی از آن کاهش خواهد یافت. بنابراین مشارکت بین‌بخشی در حوزه سلامت حائز اهمیت است.

* استفاده از ظرفیت بانک‌ها در زلزله کرمانشاه

ایازی با بیان اینکه در زلزله کرمانشاه توانستیم بخش عمده‌ای از نیازهای بهداشتی و درمانی را با کمک بنگاه‌های اقتصادی دنبال کنیم، گفت: به عنوان مثال بانک مهر ایران به خانه بهداشت راه‌اندازی کرد و بانک‌های خصوصی نیز به ساخت بیمارستان کمک می‌کند همچنین بانک صنعت و معدن در تهران نسبت به ساخت ۵ پایگاه انتقال خون اقدام کرده است.

* انعقاد قرارداد برای ساخت مجموعه‌های تلویزیونی

وی در ادامه از انعقاد قراردادهای متعدد برای ساخت مجموعه‌های تلویزیونی جهت فرهنگسازی در حوزه سلامت خبر داد و اعلام کرد: مؤسسه آوای هنر سلامت بر همین اساس راه‌اندازی شده و تاکنون دو جشنواره فیلم سلامت نیز تشکیل شده است و جشنواره رسانه‌ای دیجیتال نیز سال آینده راه‌اندازی خواهد شد.

*انعقاد تفاهم‌نامه بین وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت

معاون اجتماعی وزارت بهداشت در ارتباط با کمک ایرانیان خارج از کشور در حوزه سلامت، گفت: ایرانیان زیادی در این زمینه فعالیت داشته و انشاءالله با تفاهم‌نامه‌ای که بین وزارت امور خارجه و بهداشت منعقد می‌شود اقدامات بیشتری جهت این مسأله انجام می‌گیرد و نمایندگان ما تعامل بیشتری با ایرانیان خارج از کشور خواهند داشت.

ایازی گفت: انجمنی با دیپلمات‌های ایرانی نیز تشکیل خواهیم داد که اکنون مقدمات آن فراهم شده و انشاءالله به ثبت خواهد رسید.

* لزوم فرهنگسازی جهت کاهش خشونت

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اقدامات وزارت بهداشت در حوزه مقابله با خشونت و کودک‌آزاری گفت: هنگامی که کودک‌آزاری رخ می‌دهد و آن را به بیمارستان منتقل می‌کنند در بیمارستان اقدامات لازم برای کودک انجام می‌دهیم ولی باید توجه داشت که فرهنگسازی در این زمینه متوجه دستگاه‌های دیگر است.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت اعلام کرد: آمار نزاع‌های خیابانی بالاترین جرم در سطح کشور بوده و این نگران‌کننده است و نشان می‌دهد اصلاح در رفتار و فرهنگسازی در این زمینه ضرورت دارد.

* ارائه خدمات درمانی به بیماران دوجنسیتی 

ایازی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به هزینه‌های بالای هورمون‌تراپی و عمل‌های جراحی در افراد دوجنسیتی وزارت بهداشت چه برنامه‌هایی دارد اظهار داشت: دو هفته گذشته افراد برخی از افراد دوجنسیتی اقدام به برگزاری تئاتری کرده بودند که وزیر بهداشت از این نمایش دیدن کرد و از برخی مسائل مرتبط با این افراد متأثر شد.

وی گفت: وزارت بهداشت در حال تهیه گزارشی در ارتباط با افراد دوجنسیتی است تا بتوانیم خدمات درمانی را در این زمینه به آنها ارائه دهیم.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر سازمان مردم‌نهادی در این زمینه تشکیل شده و قرار شده است که گزارش آن نیز پس از تهیه شدن نتایج آن اعلام شود.

ایازی خاطرنشان کرد: جامعه ما نگاه خوبی به افراد دوجنسیتی ندارد در حالی که آنها را باید بیمار لقب کنیم. متأسفانه این بیماران تحت پوشش بیمه نیستند و ما تلاش می‌کنیم با کمک خیرین برنامه‌هایی را جهت کمک به آنها داشته باشیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.