بودجه ۹۷ شهرداری در شرایط محدودیت و ابهام بسته‌ شد

شهردار تهران با اشاره به اینکه بودجه سال آینده شهرداری تهران به شدت انقباضی و با ابهام و محدودیت منابع بسته شده است،‌گفت: پیش‌بینی شده است در سال آینده بتوانیم بخش بیشتری از مطالبات پیمانکاران را پرداخت کنیم.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، محمدعلی نجفی در چهل و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران که بررسی لایحه بودجه سال ۹۷ در شهرداری تهران، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه مورد بررسی قرار گرفت، اظهار داشت: چهلمین فجر پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک می‌گویم.

وی ادامه داد: بودجه سال ۹۷ در کمیسیون برنامه و بودجه و تلفیق شورای شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت و بودجه سال ۹۷ در چارچوب برنامه دوم شهر تهران تدوین شده است و این بودجه مملو از تحول‌های بنیادی است.

نجفی گفت:‌  در بودجه سال ۹۷ حداقل اقدام این بود که در ارتباط با شفاف‌سازی عمل کرده‌ایم  و پس از ارائه گزارش  در صحن شورا بودجه را به صورت فایل اکسل بر روی پرتال شهرداری تهران قرار دادیم تا هر یک از کارشناسان نظری را داشتند به شهرداری اعلام کنند و ما هم از این نظرات استفاده کردیم.

شهردار تهران با اشاره به اینکه در تنظیم بودجه سال ۹۷ با محدودیت‌هایی مواجه بودیم، گفت: محدودیت‌های منابع روشن است و همین طور محدودیت‌هایی نیز در هزینه‌ها داریم. بعضی از هزینه‌های شهرداری تهران غیرقابل اجتناب است که هر چند بار بودجه بنویسیم آنها سر  جای خود هستند.

وی افزود: ابهامات بخشی از بودجه نیز به قانون بودجه کل کشور باز می‌گردد که به تازگی در روز شنبه در دستور کار مجلس قرار گرفته است که باید این بودجه نیز برای رفع بعضی از ابهامات در بودجه سال ۹۷ شهرداری تهران تعیین تکلیف شود.

نجفی درباره سهم شهرداری تهران از محل مالیات بر ارزش افزوده اظهار داشت: به صورت ناعادلانه و ۱۶۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای شهرداری تهران از محل مالیات بر ارزش افزوده را کسب کردند که امیدواریم در سال ۹۷ این موضوع جبران شود و در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی کسری این منبع را جبران کنند.

شهردار تهران گفت:‌بودجه را در شرایط محدودیت و ابهام بسته‌ایم و این ابهامات نیز حل نخواهد شد  تا اینکه مطمئن شویم سهم  ما از مالیات بر ارزش افزوده اصلاح شده است یا خیر.

وی درباره بودجه سال ۹۵ اظهار داشت:‌حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان از این بودجه محقق شده است که ۴ هزار میلیارد تومان آن وام بوده است که اگر این عدد را از بودجه ۲۱ هزار میلیارد تومانی مدیریت شهری در آن سال کم کنیم بودجه محقق شده سال ۹۵، ۱۷ هزار میلیارد تومان است.

نجفی افزود: در صورتی که بودجه سال ۹۷ را با ۲ ده درصد تورم اضافه کنیم بودجه سال آینده باید ۲۱ هزار میلیارد تومان بسته می‌شد و اینکه بودجه سال آینده را ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بسته‌ایم یعنی به شدت انقباضی عمل کرده‌ایم.

وی افزود: درآمدهای شهرداری به میزان زیادی به ساخت و ساز در شهر بستگی دارد که اخیراً از حالت سکون مطلق به سمت حرکت پیش می‌رود و قیمت مسکن افزایش قابل توجهی داشته است.

شهردار تهران افزود: در سال ۹۷، ۵۰۰ هزار وام خانه‌اولی وارد سیستم می‌شود که ۶۰ درصد آن به تهران تعلق می‌گیرد بنابر این موضوع ساخت و ساز تحرک  خوبی خواهد داشت.

نجفی افزود: بخشی از درآمدهای پایدار درآمدهای جدید است که شهرداری تهران باید به سمت تأمین این درآمدها پیش برود.

وی گفت: اگر این بودجه در یک فضای کاملا تخصصی مورد بحث قرار بگیرد، به شدت قابل دفاع خواهد بود و درخواست بنده این است که کلیات این بودجه امروز به تصویب برسد و در صورتی که نیاز بود در هزینه‌ها نیز بیش از آنچه که آمده صرفه‌جویی شود.

شهردار تهران گفت:‌پیشنهاد بنده این است که از فروش املاک کم نکنیم و به سمت پرداخت مطالبات پیمانکاران پیش برویم بعضی از پیمانکاران از سال ۹۰ طلب خود را دریافت نکرده‌اند.

نجفی افزود: در سال ۹۷ پیش‌بینی خوبی شده است که پرداخت‌های بهتری به پیمانکاران داشته باشیم.

وی درباره دریافت تسهیلات از بانک‌ها نیز گفت:‌به دلیل دریافت تسهیلات و سنوات گذشته سقف دریافت وام شهرداری تهران پر شده بود و وام جدیدی را نمی‌دادند که شهرداری در ۵ ماهه گذشته بدهی به بانک‌ها به صورت نقدی و غیرنقدی پرداخت کرده است و باعث شد بتوانیم تسهیلات جدیدی را بگیریم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.