حمایت وزیر ارتباطات از محدود کردن مبادلات مالی در بستر کدهای دستوری

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اعلام حمایت از اقدام بانک مرکزی برای محدود سازی مبادلات مالی از کدهای دستوری (USSD) گفت: این اقدام با هدف افزایش امنیت انجام می شود.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، «محمدجواد آذری جهرمی» در حاشیه مراسم روز ملی فناوری فضایی در جمع خبرنگاران افزود: اقدام بانک مرکزی برای متوقف کردن این کدها، در جهت افزایش امنیت است اما باید مراقب آسیب هایی که ممکن است متوجه مردم شود، باشیم.
وی با اشاره به تلاش برای تعویق این اقدام تا زمان رسیدگی به همه جوانب آن، گفت: امروز در رگولاتوری جلسه ای با حضور مقام های بانک مرکزی برگزار شد تا اقدام های لازم اندیشیده شود، در عین حال که این متوقف سازی به نفع همه کاربران خواهد بود.
آذری جهرمی خواستار توجه بیشتر به حاشیه های اجرای این برنامه شد و ابراز امیدواری کرد، این اقدام بانک مرکزی فقط مشمول کدهای دستوری (USSD) نشود بلکه شامل دستگاههای خود پرداز هم شده تا امنیت آنها افزایش داده شود.
وزیر ارتباطات به ۴۲ میلیارد ریال کلاهبرداری سالانه از طریق دستگاه های خودپرداز اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی باید برای امنیت آنها نیز تلاش کند.
به این گزارش، کدهای دستوری (USSD) یک روش ارسال پیام به شمار می رود که پیغام های آن همواره بین یک «* و #» قرار دارند و بدین ترتیب از شماره‌های تلفن تمیز داده می‌شوند.
یکی از مزیت های مهم این کدهای دستوری کاربری آن بدون استفاده کردن از اینترنت است؛ این ویژگی موجب شده تا محبوبیت زیادی بین مردم ایران پیدا کند. این کدها برای استفاده های مختلفی چون نقل و انتقالات مالی، پیگیری حساب، خرید شارژ و پرداخت قبوض استفاده می شوند.
بانک مرکزی اوایل چندی پیش در بخشنامه ای اعلام کرد که حذف مبادلات مالی از کدهای دستوری قرار است از ۱۵ بهمن ماه اجرایی شود.
ناصر حکیمی معاون فناوری های نوین بانک مرکزی روز جمعه اعلام کرد: این کار برای حرکت به سمت مسیرهای امن تر تراکنش ها و ایمن سازی نقل ئو انتقال های مالی مردم است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.