پیش نویس لایحه بودجه ۹۷ به هیأت وزیران ارسال شد/ در راستای حذف دلار گام‌هایی برداشته‌ایم/ چگونگی پرداخت «یارانه» در سال آینده

سخنگوی دولت گفت: پیش نویس لایحه بودجه سال ۹۷ مشتمل بر ۲۲ تبصره امروز به هیأت وزیران ارسال شد.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، محمدباقر نوبخت سخنگوی هیات دولت در نشست خبری  خود (سه‌شنبه ۱۶ آبان‌ماه) با اصحاب رسانه گفت: پیش نویس لایحه بودجه سال ۹۷ مشتمل بر ۲۲ تبصره امروز به هیات وزیران ارسال و بررسی آن از هفته آینده در دولت آغاز می‌شود و پیش بینی می‌کنیم که یک ماه به طول انجامد.

وی ادامه داد: امسال ۱۵ اذر تعطیل رسمی است اما در اولین روز جلسه رسمی مجلس، دولت برای ارایه رسمی لایحه به مجلس آماده است.

سخنگوی هیئت دولت با بیان اینکه ایران از سالهای قبل برای حذف دلار از مناسبات تجارت بین الملل گام هایی برداشت و عمده فعالیت ها بر اساس یورو است گفت: اقدامی که دولت روسیه شروع کرده و همکاری هایی که بین کشورهای منطقه از جمله روسیه، آذربایجان و ایران است موجب اتخاذ تصمیماتی شده و در این راستا حرکت می کنیم.

نوبخت درباره استعفای سعد حریری نیز اظهار داشت: همانگونه که همه کارشناسان مطرح کردند کاملاً روشن است که چطور سعودی ها در این مسیر فعال بوده اند، موضع ما نیز مشخص است. از این اتفاق متاسفیم و ضمن آن هوشیار هستیم که می‌تواند چه پیامدهایی داشته باشد و نمادی از برنامه های احتمالی آینده باشد.

وی در خصوص سفر آمانو به تهران نیز اظهار داشت: مهمترین دستاورد سفر آمانو تایید و صحت اقدامات جمهوری اسلامی ایران در چارچوب آژانس است.

نوبخت در مورد یارانه های نقدی و پیشنهاد آقای فتاح در مورد پرداخت یارانه‌ها بیان داشت:درخصوص چگونگی پرداخت یارانه التفات دارید که قانون هدفمندی مصوب ۸۸ که از ماه‌های پایانی سال ۸۹ تا امروز اجرایی شده است، هر سال در قانون بودجه چگونگی اجرای قانون و پرداخت یارانه‌ها در یک تبصره به تفصیل بیان می‌شود که ضوابط خاص آن سال را در بودجه می‌بینیم.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: در سال جاری چگونگی توزیع منابع یارانه‌ها تا سقف ۴۸ هزار میلیاردتومان بین اقشار مختلف چه به صورت نقدی و چه غیر نقدی و چه برای تولید و طرح تحول سلامت، پیوست تبصره ۱۴ مشخص شده است. در چارچوب این تبصره قانون را اجرا می‌کنیم و  ۴۵هزار وپانصد تومان ماهانه به هر فرد یارانه می‌دهیم.

وی خاطر نشان کرد: اینکه برای سال بعد به چه ترتیبی عمل کنیم غیر از آن چیزی که مسئول محترم کمیته امداد اعلام آمادگی کرده‌اند که فقط یارانه بگیرها یا گروه هدف را معطوف به افراد تحت پوشش کمیته و بهزیستی بکنیم، چنین نظراتی را هم برخی نمایندگان مجلس بیان کرده‌اند.

نوبخت در این‌باره تصریح کرد: این یک پیشنهاد است که هم از سوی کمیته امداد و هم برخی نمایندگان به صورت غیر رسمی پیشنهاد شده است. ما بهترین فرصت را در زمان بررسی لایحه بودجه ۹۷ داریم که آنچه که مورد نظر نمایندگان محترم و مرجع قانون گذار است در تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۹۷ اعمال کنند.

سخنگوی دولت بیان داشت: اگر تکلیف قانونی این باشد که دولت فقط به افراد تحت پوشش این نهادهای حمایتی یارانه پرداخت کند،باید اجازه دهیم که ظرف ماه‌های آینده آنچه که نمایندگان به شکل غیر رسمی بیان می‌کنند و پیشنهادی که از سوی کمیته امداد مطرح شد؛ به شکل قانون در احکامی مطرح شود و اگر چنین شد دولت مجری قانون است.

نوبخت با بیان اینکه در جلسه هفته گذشته سران قوا تصمیمات مهمی برای حل مشکل سپرده گذاران برخی موسسات مالی اتخاذ شد گفت: با تصمیم سران قوا، کارگروهی با حضور نمایندگان سه قوه در سطح عالی تشکیل و پیگیری های مقتضی برای انجام اقدامات لازم جهت رفع مشکل سپرده گذاران پیگیری می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.