گیاهان داروئی در وزارت جهاد کشاورزی جزء اولویت‌های اساسی و بنیادی است

به همت مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز کارگاه آموزشی تکثیر، تولید و آماده‌سازی گیاهان داروئی با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان و بهره‌برداران در محل سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی استان البرز برگزار شد.

0 190

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی البرز، در این کارگاه آموزشی مطالب مختلفی ازجمله امور مربوط به تولید (کاشت، داشت، برداشت) گیاهان داروئی، بسته‌بندی و پردازش، بازاریابی و بازرگانی، فرآوری و پالایش، کیفیت محصولات تولیدی و حفظ کیفیت بعد از خشک نمودن محصول، شناسایی بازارهای مصرف و نوع مصرف، کشت گیاهان دارویی که توجیه اقتصادی بیشتری دارند، شناسایی مناطق مناسب برای کشت گیاهان داروئی، استفاده از مناسب‌ترین روش‌ها در جهت تکثیر، تولید و آماده‌سازی گیاهان داروئی، شناسایی متقاضیان خرید گیاهان داروئی کشت‌شده و استفاده از روش‌های نوین درکشت گیاهان داروئی مطرح و موردبحث و بررسی قرار گرفت.

در حاشیه این کارگاه مهندس کیانفر وریج کاظمی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: گیاهان داروئی در وزارت جهاد کشاورزی جز اولویت‌های اساسی و بنیادی طرح‌های ملی است و وزارتخانه در برنامه‌ریزی‌های خود، کشت گیاهان داروئی را با توجه به بحران آب به‌عنوان دومین اولویت تعیین کرده است.

وی بیان داشت: در سال جاری طرح‌های مختلفی در این خصوص در سطح استان انجام‌گرفته است و استان ما قابلیت بهره‌وری درزمینهٔ گیاهان داروئی را بالقوه داراست که امیدواریم که بالفعل تبدیل شود.

ایشان عنوان نمود: افزایش بهره‌وری و کشت گیاهان دارویی می‌تواند در جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی تأثیر بسزایی داشته باشد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: کشت گیاهان داروئی در جهان از اهمیت بالایی برخوردار است و ۸۰% مردم کشورهای درحال‌توسعه و کم‌درآمد بحث درمانی‌شان را از طریق گیاهان داروئی انجام می‌دهند، ولی متأسفانه ما در کشورمان سهم قابل‌توجهی از درمان را از گیاهان داروئی نداریم.

در پایان مهندس وریج کاظمی افزود: تولیدات ما درزمینهٔ گیاهان دارویی باید بر اساس استانداردها و نیازهای بین‌المللی باشد و ما باید تولید خودمان را با صنایع تبدیلی که در کشور نیاز است منطبق سازیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.