میزان صادرات گاز کشور مناسب نیست

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با اعلام اینکه میزان صادرات گاز ما بسیار کم است، گفت: از مجموعه تولیدات سال گذشته تنها 4 درصد صادر کردیم و تا پایان برنامه ششم هدف‌گذاری کردیم که به 19 درصد برسد.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، سعید مومنی در مراسم تودیع و معارفه مدیر عامل جدید شرکت گاز مازندران در سالن هلال احمر ساری اظهار کرد: در طول یکسال برای دهمین بار به مازندران سفر کردم.

وی تصریح کرد: ایران به لحاظ ذخیره گازی رتبه نخست دنیا را در اختیار دارد و باید از این ظرفیت برای توسعه گازرسانی در سطح کشور و در سطوح بین‌المللی استفاده کنیم.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با اعلام اینکه میزان صادرات گاز ما بسیار کم است، گفت: از مجموعه تولیدات سال گذشته تنها چهار درصد صادر کردیم و تا پایان برنامه ششم هدف‌گذاری کردیم که به ۱۹ درصد برسد.

این مسؤول ادامه داد: در بخش تولید چهارمین کشور هستیم، در بخش مصرف سومین کشور دنیا و این در حالی است که یک درصد جمعیت دنیا را در اختیار داریم.

مومنی با اعلام اینکه ۴۰ درصد گاز ما در بخش خانگی و صنایع جز مصرف می‌شود، گفت: برای استفاده بهینه نیاز به فرهنگ‌سازی مناسب داریم.

وی با اشاره به مشکلاتی که در استان مازندران برای تامین گاز داشت، گفت: با مدیریت مناسبی که در استان مازندران وجود داشت، مشکل خاصی وجود نداشت.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران اضافه کرد: قطعی گاز سال گذشته در مازندران به خوبی مدیریت شد.

این مسؤول گفت: برای توسعه نقش ایران در حوزه بین‌المللی باید تلاش‌های مناسب‌تری انجام شود.

مومنی ادامه داد: فرهنگ‌سازی را از مدارس ابتدایی شروع کردیم و اگر این موضوع در مدارس نهادینه شود موفقیت‌های مناسبی سهم کشور می‌شود و  از تجربیات پلیس در مبحث همیار پلیس می‌توانیم در این بخش استفاده کنیم.

وی با اعلام اینکه از ظرفیت گازی باید برای ایجاد ارزش افزوده و تولید، اشتغال باید استفاده کرد، افزود: مدیریت مصرف در کشور باید جدی گرفته شود.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: در بحث گازرسانی به روستاها حرکت بی‌سابقه در طول چهار سال اتفاق افتاد و ۹ هزار روستا در کشور گازرسانی شده است.

این مسؤول ادامه داد: ۲۴ هزار و ۴۰۰ روستا با جمعیت ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار خانوار از نعمت گاز برخوردار هستند و تا پایان امسال از ۷۴ درصد به ۷۷ درصد افزایش می‌یابد.

مومنی گفت: شرایط گازرسانی در استان مازندران بسیار متفاوت‌تر از دیگر شهرها از نظر هزینه است، سختی کار زیادی در استان دارد، برای خط انتقال دامغان تا کیاسر هم هزینه زیادی صرف شد.

وی با اعلام اینکه خدمت بی‌منت وظیفه ما است، گفت: باید بیشتر تلاش کنیم تا خدمات خودمان را توسعه بدهیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.