میزان بارندگی در سمنان ۱۳۰ میلیمتر در سال است/ مصرف آب در استان ۱۶۰ درصد کاهش یافت

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان با بیان اینکه میزان بارندگی در این استان 130 میلیمتر در سال است، گفت: با اجرای طرح مهام در مدارس استان سمنان، مصرف آب 160 درصد کاهش یافت.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، محمدعلی طاهری در جشنواره نخستین واژه آب در آموزشگاه دخترانه شاهد سمنان با بیان اینکه میزان بارندگی در کشور ۲۵۰ میلیمتر در سال است، اظهار کرد: این میزان در استان سمنان تنها ۱۳۰ میلیمتر در سال است و این نشان‌دهنده پایین بودن میزان بارندگی است.

وی با بیان اینکه سرانه مصرف هر نفر در کشور به‌صورت شبانه‌روز ۱۵۰ لیتر آب است، گفت: سرانه مصرف آب استان سمنان نیز همین میزان است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان یکی از  راهکارهای برون‌رفت از وضع کم‌آبی را استفاده از شیوه‌های نوین آموزش در مقاطع دبستان و پیش‌دبستانی عنوان کرد و افزود: ضروری است که دانش‌آموزان مدیریت هوشمندانه مصرف آب را در مدارس آموزش ببینند.

طاهری با اشاره به اینکه از ۲۵۰ هزار مشترک آب استان سمنان، ۴۷ هزار مشترک مصرف بالای ۲۰ مترمکعب در ماه دارند، ادامه داد: ضروری است با فرهنگ‌سازی این میزان مصرف به زیر ۲۰ مترمکعب برسد.

وی به اجرای طرح مهام در مدارس استان سمنان اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح که از سال تحصیلی ۹۵-۹۴ آغاز شده است، ۱۶۰ درصد کاهش مصرف آب داشتیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان بیان کرد: در زمان آغاز طرح مهام یا همان مدیریت هوشمندانه مصرف آب و محیط زیست سالم که با همکاری آموزش و پرورش اجرا شد، ۳۰ مدرسه با سه هزار و ۸۰۰ دانش‌آموز مشارکت کردند.

طاهری اضافه کرد: در سال تحصیلی ۹۶-۹۵ هم در ۶۰ مدرسه با مشارکت پنج هزار و ۳۰۰ دانش‌آموز طرح مهام اجرا شده است.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح در سال نخست، به ازای هر خانوار یک مترمکعب در ماه کاهش مصرف آب داشتیم و در سال دوم اجرای طرح مهام در مدارس استان سمنان هم این رقم به ۳۶ مترمکعب در سال رسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.