مطالبات پیمانکاران شرایط کار را سخت کرده است/ تولید سالانه ۵.۵ میلیون تن قیر در کشور

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قیر ایران در سطح جهان خوشنام است، گفت: سالانه ۵.۵ میلیون تن قیر به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار در کشور تولید می‌شود.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، عباس آخوندی امروز در نهمین همایش و نمایشگاه قیر، آسفالت و ماشین آلات که در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد، اظهار داشت: قیر از نظر اقتصادی برای کشور مزیت دارد، زیرا امکان صادرات آن را داریم و می‌توانیم درآمد خوبی برای کشور از این محل داشته باشیم.

وی افزود: وقتی قیر در داخل مصرف می‌شود، ضروری است نرخ بهره‌وری آن شایسته باشد.

وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه حجم کار و سرمایه‌گذاری در حوزه قیر در کشور رقم بزرگی است، گفت: هر یک میلیون تن قیر، ۱۰۰۰ میلیارد تومان ارزش دارد که اگر به آسفالت تبدیل شود، ارزش آن ۳۰۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.

آخوندی توضیح داد: ۲ میلیون تن قیر یعنی کسب‌وکار ۶ هزار میلیارد تومانی در این حوزه هر یک درصد صرفه‌جویی، بهره‌وری بیشتر و عمر مفید بیشتری را منتج می‌شود و تأثیر بزرگی در اقتصاد دارد.

وی ادامه داد: اقدامات در حوزه‌های مختلف از ترکیب قیر و لاستیک و انواع امولسیون‌ها و کارهایی در راستای ارتقای فناوری قیر در ایران از جهت اقتصادی با ارزش است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: البته در این حوزه نحوه اجرا و کیفیت کار نیز مهم است که این به دانش مهندسی ایران برمی‌گردد.

آخوندی اظهار داشت: به دلیل تغییرات مختلف در روکش جاده‌ها و یا اجراهای نادقیق تصور عمومی از عمر مفید آسفالت مناسب نیست.

وی بیان کرد: پیمانکاران در شرایط سختی با در نظر گرفتن مطالبات و گرفتاری‌های مالی دفاتر پیمانکاری قرار دارند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: ضروری است تلاش شود، این تصور عمومی از اینکه آسفالت محصولی با عمر مفید کوتاه است، رفع شود، زیرا آسفالت می‌تواند عمر مفید طولانی‌تری داشته باشد.

آخوندی بیان کرد: تولید قیر در ایران به سالانه ۵.۵ میلیون تن می‌رسد که ۱.۵ میلیارد دلار ارزش دارد.

وی ادامه داد: این سرمایه باید ارتقای بهره‌وری داشته باشد، درجه حرارت در مورد قیر و ارتقای بهره‌وری مهم است و در این حوزه باید از اتلاف منابع جلوگیری کرد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: با افزودنی‌هایی نظیر لاستیک اگر چنین قیرهایی ترکیب شود، ارزش افزوده آن در ۲.۵ ضرب می‌شود و ۱.۵ میلیارد دلار به ۴ میلیارد دلار ارزش می‌رسد.

آخوندی اضافه کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با همکاری تولیدکنندگان قیر و فروشندگان در حوزه ارتقای کیفی فعالیت‌های جدی داشته است.

وی به حمل‌ونقل قیر با تانکرهای دوجداره که چند وقتی است در کشور توسعه‌یافته اشاره کرد و گفت: متأسفانه در برخی نقاط کشور در امر قیر تخلفاتی رخ می‌داد و آنها را افزودنی‌های غیرمجاز و یا مواد زائد ترکیب می‌کردند که با همکاری مرکز تحقیقات، سیستم نوین مکانیزه‌ای طراحی شده است که روی تانکرهای حمل قیر نصب می‌شود و اگر منحنی افت دما ناگهانی بود، نشان از اضافه شدن مواد ناخالص و افزودنی‌های غیرمجاز دارد.

وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه در ۲۰ کارخانه تولید قیر کشور، آزمایشگاه مستقر شده است، گفت: قیر ایران در سطح جهان خوشنام است و قدرت صادراتی خوبی در این حوزه داریم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.