قاسمی: روابط ایران و ترکیه وارد فازهای جدیدتری شده است

سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: سفر رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه به تهران درآینده نه چندان دور انجام می شود و روابط تهران - آنکارا وارد فازهای جدیدتری شده است.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، بهرام قاسمی در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره سفر اردوغان و رییس ستاد مشترک ترکیه به ایران، افزود: ایران و ترکیه به عنوان دو همسایه یک روند تکاملی را طی می کنند.
وی تصریح کرد: ما در سطح سیاسی همواره رایزنی های متعدد در موضوعات مختلف اعم از مسایل دوجانبه و منطقه ای و بین المللی داشتیم و خواهیم داشت.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: با سفر سرلشگر باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح به ترکیه سطح روابط وارد فاز جدیدی از برخی همکاری ها شدیم که در نهایت می تواند کمک موثری به تثبیت امنیت و ثبات در منطقه باشد.
قاسمی همچنین اظهارکرد: پاسخ زود هنگام دعوت و سفر سرلشگر باقری که توسط همکار ایشان به تهران صورت خواهد گرفت، نشان از آن دارد که روابط از سطح بالایی برخوردار است و موضوعات بسیار و کلانی در دستور کار دو کشور وجود دارد و این سفر را در آینده نه چندان دور خواهیم داشت.
وی خاطرنشان کرد: پس از این سفر نیز سفر اردوغان به تهران انجام می شود که این در مقطع کنونی و در ادامه دیدار سفرهای پیشین و تماس های تلفنی و دیدارهای حواشی کنفرانس ها و مجامع بین المللی اتفاق افتاده که می تواند گامی به جلو و حرکتی رو به رشد در روابط فی مابین باشد و امیدوارم این دیدارها بتواند به تعمیق روابط در همه سطوح کمک کند.
سخنگوی وزارت امورخارجه همچنین در پاسخ به این سوال که اخیرا وزیر خارجه امارات گفته است ایران روح و متن برجام را نقض کرده و وزیر خارجه بحرین مدعی شده ایران در منطقه دخالت می کند و باید به قطعنامه ۲۲۳۱ پایبند باشد، پاسخ وزارت خارجه به این اظهارات چیست، گفت: فکر کنم بعضی ها آدم های هستند که قد و قواره آنها در حد ورود به همه مسائل نیست.
وی ادامه داد: کسانی که خارج از مسئولیت در خصوص برجام اظهارنظر می کنند و خود را قاضی برجام تلقی می کنند، دچار یک نوع مشکل خاص هستند و این افراد که ممکن است در همه جای دنیا پیدا شوند، لازم نیست به آن پاسخ داده شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: آنهایی که در خصوص دخالت ایران در منطقه صحبت می کنند کسانی هستند به اتفاق شرکای بزرگ تر خود در منطقه و جهان به کار خرید و فروش تروریسم و افراط گرایی و دخالت در سایر مسایل دیگران و سرکوب مردم خودشان تلاش می کنند و حرف آن ها خیلی قابل اعتنا نیست و در ادامه سیاست هایی است که توسط برخی از کشورها در حوزه ایران هراسی و ایران ستیزی انجام می شود و بحث جدیدی نیست و به دلایل مختلف این صحبت ها ادامه خواهد داشت.
قاسمی در پاسخ به سوالی درباره تحریم های فروش هواپیما از سوی آمریکا و این که این موضوع نقض برجام است، گفت: بحثی که در خصوص هواپیما در کنگره آمریکا مطرح شد یک لایحه است و از این لوایح زیاد مطرح شده و شاید بیش از ۶۰ لایحه مشابه در سال گذشته داشتیم که در نهایت هیچکدام به سامان و فرجام نرسیده است.
وی ادامه داد: این لوایح وقتی می تواند به شکل قانون در آید که مراحل قانونی خود را طی کند و در نهایت به امضای رییس جمهور آمریکا برسد.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: آنچه در خصوص هواپیماها مطرح بوده قراردادی است که بین شرکت های ایرانی و آمریکایی منعقد شده است و باید بخش فنی آن را از دستگاه های ذیربط سوال کرد.
قاسمی گفت: این لفاظی ها بیشتر در جهت ایجاد یک نوع ایران هراسی و ایران ترسی است که هنوز دامن زده می شود و ادامه دارد.
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اقدامات دستگاه دیپلماسی پیرامون تحولات رخ داده در اقلیم کردستان اظهارکرد: در حوزه سیاست خارجی در جهان و در همه ادوار بخش زیادی از اقدامات در لحظه مشخص نیاز به بیان نداشته باشد و این سکوت به معنای انفعال نیست.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: خوشبختانه وزارت امور خارجه در همه حوزه ها به خصوص در مباحث منطقه ای با توجه اهمیتی که دارد فعال است و با کمک سایر دستگاه های ذیربط مسایل و موضوعات منطقه ای را همواره دنبال کرده و دنبال خواهد کرد.
قاسمی درخصوص تحولات میانمار نیز گفت: از روزهای ابتدای بحران فعالیت خود را داشته ‌ایم و با دولت ترکیه با توجه به ریاست این کشور بر سازمان همکاری اسلامی رایزنی داشته ‌ایم.
وی یادآور شد: همچنین با دولت میانمار گفت ‌و گو و سعی کردیم مجوزهایی برای اعزام یک هیات سیاسی و کمک های انسان دوستانه داشته باشیم.
وی تصریح کرد: هفته گذشته سفیر اکردیته ایران به میانمار رفت و با معاون وزیر امور خارجه این کشور مفصل گفت و گو کرد و نگرانی‌ های جمهوری اسلامی ایران به دولت میانمار اعلام و هشدارهای لازم در خصوص این فاجعه انسانی و بشری بیان شد.
وی ادامه داد: همچنین خواستار آن شدیم تا بتوانیم به طور مستقیم کمک‌ هایی را به میانمار ارسال کرد و فکر می ‌کنیم نتایجی حاصل شود.
سخنگوی وزارت امورخارجه افزود تلاش‌ ها درمورد بنگلادش نیز دنبال شد و اولین کمک‌ ها به همراه هیاتی از وزارت خارجه ارسال شد و محموله دوم نیز ارسال شده و هرچند روز یک‌ بار نیز این محموله ‌ها ارسال می ‌شود اما منتظر پاسخ دولت میانمار برای ارسال مستقیم کمک‌ ها هستیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.