سالی ۱.۵ میلیون متقاضی جدید وارد بازار کار می‌شوند/ آغاز طرح کارورزی با ۱۲۰ هزار نفر از دیروز

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به اجرای طرح کارورزی گفت: طرح کارورزی با واریز منابع مورد نیاز ۱۲۰ هزار نفر روز گذشته شروع شد.

0

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری سبز البرز، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز  در مراسم آغاز اجرای دو برنامه ملی ایجاد اشتغال اظهار داشت: یکی از اولویت‌های ما برنامه‌ریزی برای اشتغال است. در حال حاضر جاماندگان دهه شصتی‌ها به دوره کنونی انتقال یافته و در رابطه با اشتغال کسری داریم. البته اشتغال ایجادشده نسبت به شاخص‌های جهانی مناسب بوده است.

وی با اشاره به اینکه باید سیاست‌های اشتغال متمرکز شود، گفت: سیاست اشتغال در این سال‌ها را دنبال نکرده‌ایم، بلکه سیاست سرمایه‌گذاری بوده است. در حال حاضر حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بیکار داریم و سالانه ورودی بازار کار ۱.۵ میلیون است و باید رقمی بیش از این ایجاد شود، تا بتوانیم نرخ بیکاری را کاهش دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اقتصادهای بزرگ دنیا هم نمی‌توانند این کار را انجام دهند. باید سیاست‌ مبتنی بر اشتغال دنبال شود.

ربیعی با تأکید بر اینکه سیاست‌های مبتنی بر رشد برای اشتغال دیگر پاسخ‌گو نیست، یادآور شد: امروز یک در صد رشد ۱۰۰ هزار شغل ایجاد نمی‌کند، هزینه هر شغل در نفت و گاز ۱۰ میلیارد، پتروشیمی ۳ میلیارد و صنعت لاستیک ۸۰۰ میلیون است، بنابراین رشد کلاسیک پاسخگوی اشتغال نیست. در خوش‌بینانه‌ترین حالت سالی ۴۰۰ هزار شغل در رشد ایجاد می‌شود، بااین‌حال ۶۰۰ هزار شغل کسری داریم.

وی افزود: برنامه رشد فراگیر عرضه شده که خصلت ضدفقر هم دارد و می‌تواند کسری اشتغال را جبران کند. ظرفیت‌های مغفول در خدمات داریم و با بسته‌های پرکشش ۹۷۰ هزار شغل ایجاد کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه ۷۵ درصد اشتغال در بخش خدمات به‌ویژه بخش مولد آن است،‌تصریح کرد: نیازمند تجدیدنظر در سیاست‌ها هستیم. ذیل تبصره ۱۸ قانون بودجه ۵۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال پیش‌بینی شده اما در کشورهای دیگر یک تا ۱.۵ درصد GDP را برای مداخله در عرصه اشتغال اختصاص می‌دهند که رقمی بالغ بر ۶ هزار میلیارد تومان می‌شود که چنین منابعی وجود ندارد.

ربیعی از آغاز طرح ۱۲۰ کارورز از روز گذشته خبر داد و گفت:‌ این طرح با پولی که واریز شده جنبه عملی پیدا کرده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.