قطعاً در نقدهای منتقدان خیر و برکت وجود دارد/ رابطه معاونان جدید باید صمیمانه باشد

وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: قطعاً در نقدهای منتقدان خیر و برکت وجود دارد و گوش دادن به این نقدها حمایت اجتماعی و سیاسی را در پی خواهد داشت و ما باید هنر داشته باشیم که مخالفان و منتقدان را در کنار خود قرار دهیم.

0

ر

به گزارش  پایگاه خبری سبز البرز، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت در همایش کارگزاران نظام سلامت اظهارداشت: در طی ۴ سال اخیر اقدامات بسیار خوبی در حوزه سلامت مردم صورت گرفت اما عده‌ای نمی‌خواستند این اقدامات را باور کنند اما زمانی که گزارشات دستگاه‌های نظارتی نظیر وزارت اطلاعات و خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران منتشر شد باور عده بسیاری از افراد به دستاوردهای مفید حوزه سلامت قطعی شد.

وی تصریح کرد: اما هنوز عده‌ای هستند که نمی‌خواهند این دستاوردها را باور کنند که نباید آنها را دید و ما باید با قدرت به کار خودمان ادامه بدهیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: وزارت بهداشت یکی از سخت‌ترین حوزه‌های کاری در میان وزارتخانه‌ها محسوب می‌شود زیرا به صورت ۲۴ ساعته با سلامت مردم سر و کار دارد و مردم توقعات بسیار زیادی از کارگزاران نظام سلامت دارند به طوریکه اگر بیماری فردی درمان پیدا کند آن را شفای خداوند می‌داند اما اگر شخصی به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری از بیماری‌ها به بیماری دچار شود مقصر این موضوع را کادر درمانی حساب می‌کنند.

هاشمی ادامه داد: بعد از گذشت ۴ سال و ارائه خدمات در نظام سلامت نمایندگان مردم مجدداً به بنده رأی موفقیت‌آمیزی را دادند که این موضوع گویای رضایتمندی مردم و نمایندگان از عملکرد وزارت بهداشت بوده است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: آقای دیناروند در این مدت ریاست سازمان غذا و دارو را بر عهده داشته و به صورت شبانه‌روزی در این حوزه فعالیت کرده است اما زخم زبان‌های زیادی را شنیده است که باید بگویم برای تمام کسانی که در راه خدا فعالیت می‌کنند این سختی‌ها وجود دارد.

وزیر بهداشت گفت: بنده از چند سال قبل از وقوع انقلاب اسلامی با آقای اصغری آشنا بودم و ایشان در عمل نشان دادند که یک ایثارگر واقعی بوده‌اند و امروز نیز مسئولیت سنگین ریاست سازمان غذا و دارو به ایشان واگذار می‌شود که امیدوارم آقای اصغری با کمک گرفتن از داروسازان و انجمن‌ها و همچنین شرکت‌های تجهیزات پزشکی موفقیت‌های زیادی را به دست آورند.

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: محور برنامه‌های وزارت بهداشت در ۴ سال آینده بر روی پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر متمرکز خواهد بود که امیدوارم با تلاش معاونان جدید این امر محقق شود.

وزیر بهداشت گفت: در حوزه بهداشت نیز اقدامات بسیار مفیدی صورت گرفت و آقای سیاری نیز در این دوران زحمات زیادی را کشیده‌اند و در مواقعی شاهد بودم که ایشان تا پاسی از شب مشغول به فعالیت هستند.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: مسئولیت پذیری در حوزه بهداشت و درمان کشور برخلاف سایر حوزه‌ها از سختی بسیاری برخوردار است به دلیل اینکه این افراد مجبور به اتخاذ تصمیم‌های دشواری هستند که منافع عده‌ای به خطر می‌افتد و عده‌ای نیز از این تصمیمات خوشحال می‌شوند. اما بنده اطمینان دارم که آقای رئیسی از عهده مسئولیت معاونت بهداشت بر خواهد آمد و زمانی که ایشان این مسئولیت پیشنهاد شد حتی یک کلمه درخصوص سختی‌ها و مشکلات این مسئولیت سخن به میان نیاورد. ایشان در دانشگاه بوشهر نیز بسیار موفق عمل کرده و همه زندگی خود را وقف مردم کرده است.

وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه درمان گفت: آقای حاجی آقاجانی نیز در حوزه درمان کارهای بسیار با اهمیتی را انجام داده‌اند که بیمه شدن ۱۱ میلیون فرد بی بضاعت از جمله این اقدامات بوده است.

وی گفت: معاون درمان بنده اقداماتی را که بیش از ۲ دهه بر زمین مانده بود را انجام داد که از جمله آنها می‌توان به بازنگری کتاب ارزش نسبی و متعادل سازی شدن تعرفه‌ها اشاره کرد.

وزیر بهداشت گفت: هتلینگ بیمارستانها، توزیع پزشکان به مناطق کشور از جمله مهمترین اقدامات این حوزه بوده است و مردم به دلیل دسترسی به خدمات پزشکی از این اقدامات رضایت دارند اما آقای جان‌بابایی نیز از قابلیت و توانایی‌های بسیار خوبی برخوردار است و به همین دلیل در ۴ سال گذشته چندین بار به دلیل اقدامات بسیار خوبشان مورد تشویق قرار گرفته‌اند.

وی افزود: ایشان پزشک مورد اعتماد مردم استان مازندران بوده و کار سختی را قبول کرده‌اند که انجام این کار نیازمند همکاری‌های بسیار زیادی است.

هاشمی گفت: صرفه‌جویی منابع باید مورد توجه قرار گیرد و درآمد و هزینه‌ها یکسان شود تا بتوانیم به سمت استقلال بیمارستان‌ها برویم که امیدوارم سایر دوستان نیز به مسئول جدید معاونت درمان کمک کنند.

وزیر بهداشت عنوان کرد: خوشبختانه در حوزه پارلمانی آقای موهبتی به آرزوی خود رسید با اینکه ایشان از من فاصله می‌گیرد اما در بیمه سلامت آرزوی ما را برآورده کرد. ما به دنبال توسعه وزارت بهداشت نیستیم به طوریکه در برخی از کشورها مشاهده می‌کنیم که وزارت بهداشت آنها به اندازه یک آپارتمان است و اگر به دنبال تجمیع بیمه‌ها بودیم فقط هدف ما تولیت بیمه‌ها بود که مجلس بخشی از آن را در اختیار مهندس موهبتی قرار داد.

وزیر بهداشت افزود: امیدواریم مجلس و دولت در این زمینه پشتیبانی کنند تا صندوق‌ها یکپارچه شود و قطعاً روزی این اتفاق خواهد افتاد.

وی افزود: روزی که به وزارت بهداشت آمدم عزیزی به من گفت که سخت ترین روز کاری وزارتخانه دوشنبه است به دلیل اینکه نمایندگان و مردم زیادی به وزارتخانه مراجعه می‌کنند و درخواست‌های زیادی دارند اما امروز می‌بینم بهترین روز کاری من دوشنبه‌ها بوده به دلیل اینکه حل مشکلات ما در گرو حل مشکلات مردم بوده است.

وزیر بهداشت ادامه داد: حوزه برنامه‌ریزی و هماهنگی نیز یکی از حوزه‌های بسیار مهم است که در این زمینه افتخار همکاری با آقای حق‌دوست را داریم.

هاشمی اضافه کرد: در حوزه آموزش، پژوهش، استقرار نظام ارجاع باید کارهای خوبی صورت بگیرد که اول از همه جلب نظر منتقدان و مخالفان طرح تحول سلامت است.

هاشمی گفت: قطعاً بر نقدهای منتقدان خیر و برکت وجود دارد و گوش دادن به این نقدها حمایت اجتماعی و سیاسی را در پی خواهد داشت و ما باید هنر داشته باشیم که مخالفان و منتقدان را در کنار خود قرار دهیم.

وزیر بهداشت گفت: تغییرات وزارت بهداشت به صورت هدفمند انجام گرفته و ما از نقاط ضعف و قوت خود اطلاع داریم و مطمئنم هر نوع کاری که در راستای پیشرفت نظام سلامت بتواند کمک کند انجام خواهد شد.

وزیر بهداشت گفت: رابطه معاونان جدید نیز باید صمیمی باشد و اختلافی در بین مسئولان وزارتخانه‌ها وجود نداشته باشد.

هاشمی با بیان اینکه وزارت بهداشت برای رسیدن به اهداف خود نیازمند منابع پایدار است، گفت: باید ابزار مدیریت واحد فراهم شود که خوشبختانه زمینه آن فراهم شده و امیدوارم هرچه زودتر به آن دست یابیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: دیجیتالی کردن خدمات یکی دیگر از برنامه‌هایی است که بنده امیدوارم در زمینه محقق شدن آن تلاش‌های زیادی صورت گیرد تا برای جلوگیری از هدر رفت منابع، خدمات به صورت الکترونیک ارائه شوند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: باید اجازه دهیم دانشگاه‌ها و بیمارستانها به صورت واحد عمل کنند و این موضوع رزمانی اتفاق می‌افتد که منابع پایدار فراهم شود.

هاشمی در پایان گفت: امیدوارم با همکاری مسئولان جدید و یاری خداوند شاهد بروز اتفاقات خوبی در حوزه سلامت باشیم.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.