شمخانی: در مبارزه با تروریست‌ها جدی و محکم هستیم/لاورنتیف: تعهد مسکو به اقدام نظامی علیه تروریست‌ها

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با اعلام جدیت کشورمان در مبارزه با تروریست‌ها، گفت: کشورهای مختلف ضمن مهار تروریسم به تبعات حمایت از این جبهه بیندیشند و زمینه توسعه تروریسم به محیط امنیتی خود را فراهم نکنند.

0

به گزارش گروه سیاست خارجی پایگاه خبری سبز البرز ب نقل از خبرگزاری فارس، «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه که به تهران سفر کرده بعدازظهر امروز (سه‌شنبه) با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و ضمن بررسی مسائل متنوع منطقه‌ای در خصوص راه‌حل جامع بحران سوریه گفت‌وگو کرد.

شمخانی در این دیدار با اشاره به موفقیت چشمگیر ائتلاف مبارزه با تروریسم در آزادسازی شهر راهبردی دیر الزور سوریه اظهار داشت: نتایج ارزشمند همکاری راهبردی ایران، سوریه، روسیه و جبهه مقاومت در مقابله واقعی با تروریسم به صورت مستمر در عرصه‌های میدانی و سیاسی در حال ظهور و بروز است.

وی بر لزوم احترام همه کشورها و گروه‌ها به حاکمیت ملی سوریه تاکید کرد و افزود: پایبندی همه طرف‌ها بر راه‌حل سوری – سوری و رعایت حق انتخاب مردم این کشور در تعیین سرنوشت خود بدون دخالت خارجی، زمینه را برای تسریع در رسیدن به نتیجه و خروج از بحران فراهم می‌کند.

به گزارش فارس، امیر دریابان شمخانی اولویت جمهوری اسلامی ایران در منطقه را استقرار ثبات و امنیت و محو کامل تروریسم عنوان کرد و گفت: همکاری و تشریک مساعی با طرف‌های دیگر صرفا بر اساس حسن نیت و در مسیر حمایت از خواست مردم و دولت مشروع و قانونی سوریه صورت خواهد گرفت.

مقام عالی هماهنگ کننده اقدامات سیاسی، نظامی و امنیتی بین ایران، روسیه و سوریه با اشاره به تردد آزاد عناصر تروریست از مرز برخی کشورهای همسایه سوریه به منظور دریافت سلاح و امکانات تصریح کرد: کشورهای مختلف باید ضمن مهار حضور، نفوذ و استفاده ابزاری از تروریسم به تبعات حمایت از جبهه تروریسم بر ایجاد ناامنی در کشورهای خود بیندیشند و زمینه توسعه تروریسم به محیط امنیتی خود را فراهم نکنند.

وی گفت: تروریسم چون ویروسی خطرناک از مرزها عبور کرده و قابل به کارگیری ابزاری از سوی کشورهای خاص نیست، از این رو باید مبارزه با آن با اتخاذ رویکردهای هماهنگ، مشترک و غیر تبعیض آمیز صورت پذیرد.

شمخانی ضمن حمایت از اقدام حزب‌الله لبنان در پاکسازی لبنان از وجود عناصر تروریستی داعش گفت: ما همانطور که در جنگ با تروریست‌ها جدی و محکم هستیم در پیشگیری از وقوع جنایت انسانی نسبت به خانواده، زنان و کودکان تروریست‌ها هم مصمم هستیم.

وی افزود: اجازه دادن حزب الله به جابجایی تعدادی از عناصر تحت محاصره از یک محور عملیاتی در خاک سوریه به محور دیگر در آن کشور یک تاکتیک عملیاتی است و تغییری در راهبرد جنگ با تروریست‌ها ندارد و این اتفاق در منطقه قلمون، قبلا در منطقه حلب هم صورت گرفت و اجازه داده شد تا عناصر مسلح پس از خلع سلاح به ادلب منتقل شوند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی عنوان کرد: ابتکار سیاسی مذاکرات سه جانبه و برگزاری اجلاس آستانه، بایستی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بومی و ضرورت‌ها و اقتضائات جدید مورد پیگیری قرار گیرد و تهران نیز آمادگی کامل خود را بدین منظور اعلام می‌کند.

الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه نیز در این ملاقات ضمن ارائه گزارشی از آخرین مذاکرات و تلاش‌های دیپلماتیک صورت گرفته با کشورهای مختلف در موضوع سوریه بر نقش و کارکرد تعیین کننده جمهوری اسلامی ایران، روسیه و سوریه در موضوع مبارزه واقعی با تروریسم تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرد: مسکو همچنان به اقدام نظامی علیه تروریست‌ها و کسانی که به راه‌حل سیاسی پایبند نباشند متعهد است و مبارزه بی امان با عناصر داعشی و جبهه النصره و گروه‌های مرتبط با آنان را در کنار پیگیری مسیرهای سیاسی ادامه خواهد داد.

لازم به ذکر است نشست آستانه ۶ با حضور نمایندگان سه کشور ضامن ایران، ترکیه و روسیه با حضور نمایندگان دولت سوریه و معارضه در اواخر شهریور ماه در شهر آستانه قزاقستان برگزار خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.