افزایش ۶ برابری تولید گوشت مرغ در قزوین

رئیس سازمان جهاد کشاروزی استان قزوین گفت: طی 39 سال گذشته و بعد از انقلاب اسلامی تولید گوشت مرغ در استان افزایش 6 برابری نسبت به گذشته داشته است.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، فاطمه خمسه با تشریح وضعیت بخش کشاورزی استان قزوین در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: در قبل از انقلاب اسلامی تولید گوشت مرغ در استان قزوین ۱۱ هزار تن در سال بود که تولید این محصول طی ۳۹ سال گذشته با حمایت‌های دولت و تمایل سرمایه گذاری دراین بخش به ۶۲ هزار تن افزایش یافته است.

وی افزود: بر این اساس همچنین طی این مدت، ظرفیت واحدهای طیور استان از دو میلیون و ۵۵۰ هزار قطعه مرغ گوشتی به بیش از ۱۱ میلیون قطعه رسیده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین مطرح کرد: طی ۳۹ سال گذشته تولید و ظرفیت مرغداری‌های استان افزایش چهار برابری داشته است.

خمسه با بیان اینکه یکی از برکات انقلاب اسلامی که ثمرات آن امروز نصیب بخش بسیاری از مردم و اقتصاد کشور شده، توسعه قابل توجه بخش کشاورزی به ویژه در بخش تولید محصولات زراعی و دامی است، گفت: در رژیم سابق توجهی به توسعه بخش کشاورزی به ویژه کشاورزان خرده پا نداشتند اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تاکید امام راحل(ره) بر ایده کشاورزی محور توسعه و لزوم دستیابی به خودکفایی در تولید محصولات اساسی کشاورزی و غذایی، حجم تولید محصولات مهم کشاورزی افزایش قابل توجهی داشته است.

این مسؤول تصریح کرد: افزایش درآمد کشاورزان در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی موجب تغییر گسترده در وضعیت رفاهی و سطح زندگی کشاورزان در مقایسه با سال‌های قبل از پیروزی انقلاب شد، که امیدواریم کشاورزی کشور، وضعیت رفاهی و اقتصادی کشاورزان بیش از این بهبود یابد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در ادامه با اشاره به وضعیت چشمگیر توسعه بخش های مختلف کشاورزی به ویژه تولیدات دامی تشریح کرد: در ۳۹سال گذشته تولید مواد پروتئینی به ویژه گوشت قرمز و مرغ در استان افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

خمسه خاطرنشان کرد: در راستای افزایش بهره‌وری واحدهای زیر بخش دام و طیور سازمان جهاد کشاورزی نسبت به اجرای طرح‌ها و پروژه‌های مختلفی اقدام نموده است.

وی اصلاح نژاد دام روستائی، بهینه سازی مصرف سوخت در واحدهای مرغداری و گاوداری، تغییر سیستم گرمایشی از چهار شاخ به هیتر، ثبت و رکوردگیری از گله‌های دام اصیل، بهسازی و نوسازی واحدهای دام و طیور و همچنین تجهیز واحدهای زیر بخش به تجهیزات نوین را از مهم‌ترین اقدامات جهاد کشاورزی در راستای توسعه بیشتر واحدهای دامی استان ذکر کرد.

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین بیش از ۳۰درصد واحدهای طیور گوشتی استان مربوط به قبل از انقلاب و ۷۰ درصد بعداز انقلاب مجوز فعالیت دریافت کرده است.

خمسه در ادامه به وضعیت تولید تخم‌مرغ در استان قزوین اشاره و تصریح کرد: تولید تخم‌مرغ در استان در اوایل انقلاب ۳۴ هزار تن در سال بود که تولید این محصول با افزایش نسبی بیش از ۷۲ هزار تن در سال ۹۵ رسیده است.

این مسؤول اضافه کرد: همچنین در این راستا تولید شیر هم از ۷۲ هزار تن در سال ۵۷ به ۵۶۰ هزار تن افزایش داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین یادآور شد: در محصولات کشاورزی همچون گندم، ذرت، جو، کلزا و برنج با به‌کارگیری روش‌های مناسب کاشت، داشت و برداشت افزایش تولید محصول در استان داشته‌ایم.

خمسه گفت: به امید خداوند متعال طی سال‌های آغازین انقلاب اسلامی تاکنون با وجود تمام مشکلات بر سر راه ملت ایران، بخش کشاورزی با توجه خاص مسؤولان و تلاش بی‌وقفه کشاورزان رشد و توسعه بسیاری داشته که مهم‌ترین دلیل آن، اهمیت کشت محصولات آبی با توسعه کشت مکانیزه است.

وی اضافه کرد: همچنین داشتن یک روند مطلوب در عملکرد تولید محصولات کشاورزی نتیجه استفاده مناسب از سیستم‌های آبیاری تحت فشار، جلوگیری از هدررفتن آب استحصالی از چاه‌ها، استفاده از روش‌های نوین در تولید کشت محصولات کشاورزی، داربستی کردن باغات انگور و توسعه کشت گلخانه‌ای است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین مطرح کرد: بعد از انقلاب ۴۵ هزار هکتار سیستم نوین آبیاری در استان اجرا شده که در این راستا، بیش از ۳۲۰ میلیون مترمکعب آب از سفره‌های زیرزمینی به صورت بهینه مصرف شود.

خمسه با بیان اینکه در تولید محصولات باغی هم سطح زیرکشت باغات بارور افزایش داشته است، تشریح کرد: در مقایسه با اوایل انقلاب رشد قابل ملاحظه‌ای در تولید محصولات باغی وجود دارد که بر این اساس تولید محصولات باغی از ۳۱۰ هزار تن در سال ۵۷ به بیش از ۶۴۷ هزار تن در سال ۹۵ رسیده است.

این مسؤول محصولات عمده و شاخص باغی که سیر صعودی خوبی را طی این سال‌ها داشته را محصولاتی همچون زیتون، انگور، بادام، گیلاس، گردو و زغال اخته ذکر کرد که دلیل آن افزایش اجرای طرح طوبی و طرح‌های توسعه باغ در اراضی شیبدار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در ادامه ضمن گرامیداشت ایام‌الله دهه مبارک فجر توضیح داد: در این ایام امسال ۸۳ طرح عمرانی، تولیدی و کشاورزی دراین استان افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.

خمسه افزود: برای اجرای این طرح‌ها که شامل ۵۱ طرح آب و خاک، ۱۶ طرح دام و طیور، ۹ طرح باغبانی، یک طرح زراعت، چهار طرح صنایع کشاورزی، یک طرح مکانیزاسیون کشاورزی و یک طرح شیلات است، افزون بر ۵۹۹ میلیارد و ۷۲۹ میلیون ریال هزینه شده است.

به گفته وی، با بهره‌برداری از طرح‌های یاد شده ضمن بهره‌مندی ۶۷۳ خانوار روستایی از خدمات زیربنایی، زمینه اشتغال ۵۷۶ نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم در منطقه فراهم شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.