وزارت نفت آلودگی بنزین ها را بپذیرد/ قانون هوای پاک اجرا نمی شود

معاون دادستان کل کشور گفت: برای حفظ جان مردم باید به دور از هر ملاحظه سیاسی و اقتصادی نظرات کارشناسی و نتایج آزمایش های متعددی که آلودگی بنزین را تایید کرده است، بپذیریم.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز به نقل از روابط عمومی دادستانی کل کشور، محمد جواد حشمتی خواستار توجه جدی و واقعی به بهینه سازی سوخت از سوی وزارت نفت منطبق با استاندارد های یورو ۴ شد و گفت:برای حفظ سلامت و جان مردم باید به دور از هر ملاحظه سیاسی و حتی اقتصادی نظرات کارشناسی و نتایج آزمایش های متعددی که آلودگی بنزین و سایر سوخت ها را تایید کرده است،بپذیریم و اقدام فوری و مناسب را انجام دهیم.

وی  با اشاره به انجام برخی مصاحبه ها از سوی برخی مقامات مسئول در وزارت نفت  مبنی بر یورو ۴ بودن بنزین گفت:در طول یکسال گذشته بارها و بارها جلساتی با حضور مسئولان و نمایندگان سازمان های مرتبط با موضوع آلودگی هوا،از جمله سازمان استاندارد،سازمان محیط زیست،وزارت نفت و حسب مورد سایر نهادها برگزار کرده ایم و در این جلسات خود آقایان هم به نتیجه قطعی رسیده اند که آلودگی هوای کلان شهرها ناشی از سوخت غیراستاندارد است اما جای سوال است که چرا اقدامی انجام نمی شود و تعجب برانگیز است که چرا در مصاحبه های خود اعلام می کنند بنزین یورو ۴ است.

حشمتی با بیان اینکه آزمایش هایی در چند مرحله در خصوص وضعیت سالم و استاندارد بودن بنزین و گازوییل انجام شده که نتیجه همه آنها غیراستاندارد بودن این سوخت ها را تایید کرده است افزود:در سال ۹۵ که به دستور دادستان کل کشور نسبت به سنجش آلایندگی سوخت و تاثیر مخرب آن بر سلامت مردم ورود کردیم،ابتدا از تعدادی جایگاه های سوخت در سطح کلان شهر تهران نمونه هایی را به آزمایشگاه های معتبر فرستادیم که نتیجه آن تایید آلایندگی بنزین بود. اما متاسفانه به ما ایراد گرفتند که ظرف های آزمایشگاهی شما استاندارد نبوده است.بنابراین ادعا، دوباره آزمایش ها را تکرار کردیم.باز هم گفتند که ما قبول نداریم، باید خود ما هم در جریان آزمایش ها حضور داشته باشیم.

معاون دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه ” در مقام و جایگاه احیای حقوق عامه دغدغه دادستانی کل کشور حل مشکلات و حرکت در مسیر قانون و اجرای وظایف و تکالیف قانونی است ” افزود:در مرحله بعد باز هم آزمایش ها در حضور و نظارت نمایندگان نهادهای متولی از جمله وزارت نفت و در آزمایشگاه های مختلف انجام شد،در تمام این مراحل پارامترهایی مانند،گوگرد و…متاسفانه نامنطبق با شرایط استاندارد نشان داده شد.

حشمتی اظهار کرد:سازمان بازرسی هم به این موضوع ورود و گزارش جامعی تهیه کرده و برای متولیان ذی ربط هم ارسال شده است اما با وجود حالت و شرایط اضطراری که به وجود آمده باز هم بنا به ملاحظاتی سیاسی و اقتصادی مانند بحث اشتغال و…کار خاصی انجام نمی شود در حالی که هیچ ملاحظه ای بالاتر از سلامت و حفظ جان مردم وجود ندارد.

وی به وظیفه وزارت بهداشت به عنوان متولی حفظ سلامت مردم و شهروندان اشاره کرد و گفت:این وزارتخانه هم باید به صورت جدی تری نسبت به موضوع ورود پیدا کند و در کنار سازمان استاندارد و سازمان محیط زیست با حساسیت ویژه پیگیر باشند.

این مقام قضایی تاکید کرد:ما قانون هوای پاک را هم داریم که شش ماه از اجرایی شدن آن می گذرد و محیط زیست مجری آن است اما تاکنون عملا اثری از اجرای آن ندیده ایم.

حشمتی در ادامه به وضعیت گازوییل مورد استفاده در کشور هم اشاره کرد و گفت:در بررسی های خود متوجه شدیم که گازوییل مصرفی هم مطابق با ضوابط استاندارد اجباری  نیست.درحالی که در طول شبانه روز هزاران کامیون در سطح کشور تردد می کنند و همین مسئله موجب تولید آلودگی بیشتر است.

وی افزود:در این موضوع هم مکاتبات زیادی داشته ایم و جلساتی برگزار کرده ایم و حتی شورای عالی استاندارد هم موضوع لزوم استاندارد سازی اجباری آن را پذیرفته است ولیکن تاکنون نتیجه ای حاصل نشده است.

حشمتی افزود: سازمان استاندارد به عنوان تنهامرجع ملی حاکمیتی ناظر بر استاندارد تولید محصولات داخلی بوده و وزارت نفت هم موظف است مطابق قانون از نظرات سازمان استاندارد در این زمینه تبعیت کند.

معاون حقوق عامه دادستان کل کشور همچنین به ضرورت توجه جدی به استاندارد سازی تولید خودرو و موتور سیکلت در کشور هم اشاره کرد و گفت:در نهایت باید همه نهادها و سازمان های متولی دلسوزانه و بر حسب وظایف و تکالیف قانونی خود به موضوع آلودگی هوا و آلایندگی سوخت در کشور که ۸۰ درصد وضعیت فعلی کلان شهرها را ناشی شده است،ورود بسیار جدی و مسئولانه پیدا کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.