روابط دو کشور ایران و روسیه رشد فزاینده‌ای دارد

رئیس کمیته امور بین الملل مجلس دومای دولتی فدراسیون روسیه و رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور، بر تعمیق روابط سیاسی، اقتصادی، امنیتی و انتظامی بویژه همکاری‌های استانی تأکید شد.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، شجاعی کیاسری رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور در دیدار با لئونید اسلوتسکی رئیس کمیته امور بین الملل مجلس دومای دولتی فدراسیون روسیه گفت: همکاری دو کشور ایران و روسیه دارای اهمیت فراوانی است و در سال گذشته میلادی همکاری‌های دوجانبه در ابعاد سیاسی و اقتصادی به اوج خود رسید و امیدواریم در سال جاری نیز گسترش قابل توجهی یابد.

وی گفت: ‌دیدار رؤسای جمهوری ایران و روسیه در ۳ نوبت در مسکو، تهران و سوچی و رؤسای پارلمان های دو کشور در ۳ نوبت در سن پترزبورگ ، سئول و مسکو در سال میلادی گذشته نشانگر رایزنی در سطوح بالای دو کشور ایران و روسیه برای ارتقائ همکاری های دو جانبه و مبارزه با تروریسم و برقراری ثبات در سوریه و شکست داعش با همکاری عملیاتی و دیپلماتیک و همچنین گسترش روابط بویژه در زمینه اقتصادی است.

شجاعی کیاسری با اعلام حضور معاونان اقتصادی استانداران  و روسای اتاق بازرگانی  استانهای شمالی گیلان و مازندران در این دیدارگفت:‌یکی از اهداف این نشست فراهم ساختن همکاری‌های اقتصادی منطقه ای و استانی بویژه بین استانهای شمالی ایران با منطقه قفقاز است.

رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور حجم مبادلات اقتصادی دو کشور در ۹ ماهة سال میلادی گذشته را ۱ میلیارد و ۱۶۶ میلیون دلار اعلام کرد و گفت:‌ این حجم می تواند خیلی فراتر از این رقم افزایش یابد و امیدواریم در نشست کمیسیون مشترک اقتصادی در شهر مسکو در روزهای ۱۴ و ۱۵  اسفند ماه آینده ( ۵ و ۶ مارس ۲۰۱۸) به نتایج بهتری دست یابیم.

وی با اشاره به اینکه روابط ایران و روسیه در سالهای اخیر از رشد فزاینده‌ای برخوردار بوده است افزود:‌ دو کشور می توانند زمینه‌های جدید همکاریهای همه جانبه را تعریف کنند و گفتگوی تلفنی اخیر دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران با آقای پوتین رئیس جمهوری روسیه نشان دهنده همکاری نزدیک دو کشور است و می تواند به افزایش همکاری های اقتصادی ، فرهنگی ، امنیتی و انتظامی بین دو کشور ایران و روسیه بیانجامد.

لئونید اسلوتسکی رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی فدراسیون روسیه نیز با اظهار خرسندی از برگزاری این نشست گفت:‌ دیدار رؤسای جمهوری دو کشور در آینده نزدیک، و چهار بار دیدار رؤسای پارلمان های ایران و روسیه نشان از همکاری صمیمانه دو کشور است و باید یک ساختار جدید برای امنیت منطقه ترسیم کنیم تا آینده ای روشن برای منطقه به ارمغان آورد.

وی گفت: بهتر است گفتگوهای ما دستاودهای عینی داشته باشد، بنابراین مصمم هستیم مکانیزم جدیدی را که زیر نظر رؤسای پارلمانی ایران و روسیه اعمال خواهد شد در جریان نشست اقتصادی استان ساراتوف روسیه بکارگیریم. مکانیزمی که به تحرک جدی در عرصه روابط اقتصادی، افزایش اشتغال و افزایش مبادلات دو کشور منجر خواهد شد.

اسلوتسکی همچنین استانداران، به همراه معاونان اقتصادی آنان و همچنین روسای اتاق بازرگانی استان های مازندران و گیلان  را به حضور در همایش اقتصادی استان ساراتوف روسیه در ۱۳ اسفندماه آینده دعوت کرد.

در این دیدار که سفیر روسیه در تهران نیز حضور داشت، معاونان اقتصادی استانداری گیلان و مازندران به همراه رؤسای اتاق های بازرگانی این استانها به بیان قابلیتها و ظرفیت‌های بالقوه استانهای شمالی کشور در زمینه های تولید و صادرات محصولات باغی و دامی پرداختند و خواستار رفع برخی موانع توسعه تجارت خصوصا کاهش تعرفه گمرکی و لغو روادید تجار و گردشگران شدند که رئیس کمیته امور بین الملل مجلس دومای روسیه  و سفیر روسیه در تهران برای پیگیری این درخواست ها و حل رفع موانع یادشده قول مساعد داد .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.