قطعاً در سال ۹۷ افزایش قیمت بنزین نخواهیم داشت

سخنگوی دولت در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است در سال 97 افزایش قیمت بنزین را داشته باشیم گفت: قطعاً جواب شما خیر است.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت پس از اتمام نشست علنی مجلس شورای اسلامی طی نشست خبری با خبرنگاران که در محل کمیسیون اصل ۹۰ برگزار شد گفت: مجلس در بررسی بخش درآمدی بودجه ۹۷ به نیمه راه رسیده است.

وی با اشاره به تشخیص رئیس مجلس درباره توقف بررسی ادامه بودجه با هدف انعکاس الزامات و بایسته‌های مورد نیاز از سوی کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه ۹۷ اظهارداشت: دولت برنامه‌های متعددی از جمله در بحث‌های مرتبط با اشتغال دارد؛ دولت ۱۲ برنامه در عرصه‌های مختلف با هدف پاسخگویی به مطالبات مردم، اشتغال و احیای بافت‌های فرسوده دارد.

نوبخت با ذکر اینکه در حوزه احیای بافت‌های فرسوده ۴۰ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود، به برنامه‌های حمایتی دولت در بخش مسکن روستایی، اشاره کرد و گفت: این برنامه‌ها علاوه بر ایجاد اشتغال منجر به مقاوم‌سازی ابنیه روستایی در برابر زمین لرزه‌ها می‌شود.

وی در ادامه درباره اهتمام دولت در لایحه بودجه نسبت به موضوع مقابله با آلایندگی هوا اظهارداشت: دولت ۲ برنامه جهت نوسازی ناوگان برون‌شهری و درون‌شهری جهت آماده‌سازی زمینه به منظور کاهش آلودگی هوا، کنترل مصرف سوخت و ایجاد رفاه نسبی برای مردم در عرصه حمل و نقل دارد که ۲۵ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت در راستای سیاست‌های فقرزدایی تا پایان این دوره در نظر دارد به همه کسانی که استحقاق دریافت یارانه دارند و یا حتی کسانی که هم‌اکنون یارانه می‌گیرند اما نسبت به خط فقط مستمری کمتری می‌گیرند یارانه دهد.

وی در ادامه با اشاره به فرصت ۱۰ روزه به کمیسیون تلفیق جهت بررسی بیشتر لایحه بودجه اظهارداشت: با هدف فرصت دادن به بررسی بیشتر برنامه‌های دولت در کمیسیون تلفیق، جلسات علنی به بعد از بررسی مجدد لایحه در این کمیسیون موکول شد.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: ما از سوی دولت به مجلس اعلام کرده‌ایم که برای همه برنامه‌هایی که مجلس در نظر دارد برنامه داریم و ضمن تشکر از مجلس انتظار داریم در راستای کاهش فقر مطلق و ایمن‌سازی ابنیه روستایی و ایجاد اشتغال به برنامه‌های دولت فرصت طرح داده شود و در کمیسیون تلفیق مطرح شده و پیش رود.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد تأمین منابع یارانه‌ها از محلّ افزایش قیمت حامل‌های انرژی اظهار داشت: اگر اصلاحی در قیمت حامل‌های انرژی بخواهیم متصور شویم، مطلقاً در رابطه با سیاست یارانه‌ای و فقرزدایی نیست. افزایش قیمت حامل‌های انرژی، صرفا‌ً منابع ما برای اشتغال پایدار را تقویت می‌کند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است در سال ۹۷ افزایش قیمت بنزین را داشته باشیم گفت: قطعاً جواب شما خیر است.

نوبخت در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه رسانه‌های انگلیسی هزینه کمک‌های منطقه‌ای ایران را ۱۶ میلیارد دلار اعلام کرده‌اند، اظهارداشت: این سخن نادرست است، نگرانی از انگلیس بابت حمایت نا به‌حقی است که از دولت سعودی در کشتار مردم یمن و کودکان انجام می‌دهد. آن‌ها باید پاسخ‌ بدهند که چقدر تسلیحات کشتارجمعی در اختیار دولت سعودی قرار می‌دهند که اینطور قتل عام می‌کنند و فاجعه بزرگ بشری را در یمن رخ رقم می‌زنند.

وی تصریح کرد: این حرفشان نادرست است و ارقام محاسباتی برای نیروهای مسلح، در بودجه مشخص است.

نوبخت در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه رئیس مجلس گفته است مسئله حذف ۴۰ درصد از یارانه‌بگیران با اختلاف دولت و مجلس حل نمی‌شود چرا که آقای نوبخت گفته‌اند دولت تنها ۴ تا ۵ میلیون نفر از یارانه‌بگیران که باید حذف شوند را توانسته است احصا کند، گفت: ما علاقه‌مندیم در چارچوب قانون هدفمندکردن یارانه‌ها، یارانه‌ را به خانوارهایی که نیازمند هستند برسانیم. گاهی اطلاعات ما این است که برویم ۸۰ میلیون نفر را بگردیم و ببینیم که چه کسی نیازمند است، اینها را باید وارسی کنیم که این سیاست دولت نیست.

وی ادامه داد: از سویی اگر بدانیم که مشخصاً چه کسانی نیازمند هستند و یارانه را به آنها بدهیم این کاملاً عملیاتی است. به همین جهت از مجلس درخواست داریم که بنشینند و مشخص کنند که از نظر آنها، دقیقاً چه کسانی شایسته دریافت یارانه هستند؛ نگویند چه کسانی شایسته دریافت نیستند.

وی در مورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز بیان داشت: دولت سال گذشته هزار میلیارد پیشنهاد داد و کمیسیون تلفیق آن را به ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد افزایش داد. امسال نیز با نشستی که با کمیسیون تلفیق داریم، این رقمی که در ابتدا هزار میلیارد بوده به همان ۳۴۰۰ میلیارد پیش می‌بریم.

نوبخت در مورد اینکه همه اتفاقات اخیر در نقاط مختلف کشور، معیشتی بوده اظهار داشت: این موضوع که همه این اتفاقات معیشتی بوده، جایی اثبات نشده. پدیده‌های اجتماعی باید مطالعه شود که خواست دولت است. دولت مطالعات خودش را انجام می‌دهد و گزارش آن را ارائه خواهد کرد.

وی در مورد افزایش نرخ ارز نیز گفت: افزایش نرخ ارز با سیاست‌های دولت مغایر است و تلاش می‌کنیم در جهت ثبات‌بخشی به آن اقدام کنیم.

نوبخت تصریح کرد: کسانی که در این مورد سرمایه‌گذاری می‌کنند حتماً ضرر خواهند کرد و نمی‌خواهیم حادثه صندوق‌های سپرده گذاری و مؤسسات مالی تکرار شود. دولت از تضعیف پول ملّی نفع نمی‌برد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.