۱۶۹۰ تن میگو در استان گلستان تولید شد/ اشتغالزایی ۷۵۰ نفر در مجتمع پرورش میگوی گمیشان

مدیرکل شیلات استان گلستان میگو را از محصولات استراتژیک استان گلستان برشمرد و گفت: امسال 1690 تن میگو در استان گلستان تولید شد.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، سیدجواد قدس‌علوی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گلستان، ضمن گرامیداشت دهه مبارک فجر، اظهار کرد: استان گلستان از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های ویژه‌ای برخوردار است که بالفعل شدن آن، در حوزه اقتصادی به‌ویژه در رفع بیکاری و ایجاد اشتغال در کشور به جایگاه ویژه‌ای دست می‌یابد.

وی دریای خزر را یک موهبت الهی دانست و افزود: وجود ۱۰۰ کیلومتر سواحل در استان گلستان یک ظرفیت ویژه در استان گلستان برای توسعه آبزی‌پروری است.

مدیرکل شیلات استان گلستان بیان کرد: با توجه به اینکه کلاس خاک اراضی گمیشان چهار و پنج است برای کشاورزی با محدودیت شدید مواجه است و بهترین کاربری آن در حوزه آبزی‌پروری است.

قدس‌علوی با اشاره به نرخ بالای بیکاری و محرومیت در سواحل، ابراز کرد: در شرایطی که نرخ بیکاری در مناطق ساحلی استان گلستان ۲۵ درصد است توسعه آبزی‌پروری در مناطق ساحلی تحول ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: پرورش انبوه میگو از سال ۱۳۹۰ در گمیشان آغاز شد که در سال‌جاری هفتمین سال بهره‌برداری انبوه میگو در گمیشان بوده است.

مدیرکل شیلات استان گلستان با اشاره به اینکه فاز نخست پرورش میگو ۴ هزار هکتار بود که چهار لاین هزار هکتاری را شامل می‌شد، مطرح کرد: سطح بهره‌برداری مفید آن در سال ۱۳۹۶ بیش از ۵۵۰ هکتار بود که منجر به تولید یک‌هزار و ۶۹۰ تن میگو شده است.

قدس‌علوی با بیان اینکه ۶۲  کیلومتر کانال‎های آبرسان و زهکشی از دریا به مجتمع پرورش میگو انجام شد، اذعان کرد:  کانال انتقال آب از دریای خزر به سایت پرورش میگو در سال ۱۳۹۵ احداث شده، در کنار آن پنج دستگاه پل بتنی و شبکه برق از شهر گمیشان به این سایت پرورش ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه از ابتدا تاکنون حدود ۳۳ میلیارد تومان در سایت پرورش میگوی گمیشان اعتبار صرف شده است، گفت: در سال‌جاری هفت میلیارد هزینه شده است که تکمیل باقی‌مانده زیرساخت‌ها نیازمند ۲۰ میلیارد تومان اعتبار است.

مدیرکل شیلات استان گلستان با اشاره به اینکه در مجموع هزینه زیرساخت فاز نخست ۴ هزار هکتاری مجتمع پرورش میگوی گمیشان ۶۰ میلیارد تومان است، افزود: سه برابر هزینه شیلات را سرمایه‎گذاران بخش خصوصی انجام می‎دهند.

قدس‌علوی با اشاره به اینکه فاز دوم سایت پرورش میگوی گمیشان ۶ هزار هکتار است و در حال حاضر در دست مطالعه است، ابراز امیدواری کرد این مهم با اتمام آن تا پایان سال ۱۳۹۷ واگذاری فاز دوم انجام شود.

وی، میگو را از محصولات استراتژیک گمیشان برشمرد و ابراز کرد: استان گلستان در تولید میگو رتبه سوم کشور است.

*۸۰ درصد میگوی گمیشان قابلیت صادرات دارد

مدیرکل شیلات استان گلستان با بیان اینکه استان گلستان بهترین کیفیت تولید میگو را در خاورمیانه دارا است، تاکید کرد: ۸۰ درصد از میگوی گمیشان قابلیت صادراتی دارد.

قدس‌علوی از صادرات یک‌هزار و ۳۵۰ تن میگو از استان گلستان خبر داد و خاطرنشان کرد: کانال دوم به سوم و سوم به چهارم همزمان با دهه مبارک فجر در ۱۹ بهمن‌ماه جاری با حضور استاندار گلستان به بهره‎برداری می‎رسد.

وی بیان کرد: در مجتمع پرورش میگوی گمیشان برای ۷۵۰ نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شده است.

مدیرکل شیلات استان گلستان با اشاره به اینکه برای استمرار تولید باید حلقه‎های قبل و بعد از آن در استان انجام شود، تأکید کرد: باید مرکز تولید مولد، تکثیر و خوراک میگو در استان وجود داشته باشد.

قدس‌علوی با بیان اینکه پرورش میگو در گمیشان از طرح های اشتغالزا و تحول‌زا است که اشتغال مولد ایجاد می‌کند، تصریح کرد: مجتمع پرورش میگوی گمیشان یک مرکز اقتصادی مهم برای استان و کشور به‌شمار می‌رود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.