صادرات ۳۸۰ هزار تن سیب/ مشوق صادراتی دولت برای صادرات مازاد مرکبات

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن سیب و ۵ میلیون تن مرکبات در کشور تولید شد که دولت برای صادرات مرکبات مشوق صادراتی در نظر گرفت و تا ابتدای بهمن‌ماه ۳۸۰ هزار تن سیب صادر شده است.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، محمدعلی طهماسبی در نشست خبری که به مناسبت دهه فجر برگزار شده بود، خاطرنشان کرد: ۳.۵ میلیون هکتار گلخانه در دنیا وجود دارد که عمده آن در کشورهای آسیایی است و از این میزان ۱۲ هزار و ۳۰۰ هکتار گلخانه در ایران است و ما در برنامه ششم توسعه قصد داریم، تا ۱۸ هزار هکتار به این رقم اضافه کنیم و تا پایان سال ۱۴۰۴ باید سطح زیرکشت گلخانه‌های کشور به ۶۰ هزار هکتار برسد.

وی به راهکارهای افزایش عملکرد در هکتار و بهره‌وری باغات اشاره کرد و گفت: عمر اقتصادی مفید باغات ۱۵ سال است و ما تلاش کرده‌ایم، تا در راستای کاشت نهال‌های استاندارد، شناسنامه‌دار و با مدت مفید بیشتر اقدامات زیادی انجام دهیم، به طوری که اکنون ۳۶۵ نهالستان مجوزدار در کشور داریم که نهال مورد نیاز کشاورزان را تأمین می‌کند.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود به توسعه احداث باغ اراضی شیب‌دار در راستای جلوگیری از فرسایش خاک و کاهش مصرف آب اشاره کرد و گفت:‌ در برنامه ششم توسعه ایجاد ۵۰۰ هزار هکتار اراضی باغی شیب‌دار دیده شده که ۵۰ درصد آن مستثنیات و ۵۰ درصد دیگر اراضی ملی است.

معاون حجتی به این نکته اشاره کرد که در سال ۹۶ ایجاد ۶۰ هزار هکتار باغات در اراضی شیب‌دار در دستورکار است که تاکنون مطالعه ۵۵ هزار هکتار آن انجام شده است.

طهماسبی بخش اصلی سخنان خود را به میزان تولید مرکبات در کشور اختصاص داد و گفت: باوجود آنکه سال گذشته دچار آسیب‌های مختلفی در بخش تولید مرکبات بودیم، اما امسال بیش از ۵ میلیون تن مرکبات در کشور تولید شده، تا حدی که دولت یارانه صادراتی به این موضوع اختصاص داده تا تولید مازاد بر مصرف صادر شود.

وی همچنین به میزان تولید سیب در کشور اشاره کرد و افزود:‌ امسال ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن سیب در کشور تولید شده که حدود ۴۰۰ هزار تن آن سیب‌های صنعتی یا به تعبیری سیب درجه سه هستند که به صنایع فرآوری می‌روند و از مجموع سیب تولیدی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن آن در استان آذربایجان غربی تولید می‌شود.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی به آمار صادرات سیب در سال ۹۶ اشاره کرد و گفت:‌ تا ابتدای بهمن‌ماه بیش از ۳۸۰ هزار تن سیب صادر شده است و اگر سیاست واردات موز به ازای صادرات سیب نبود، سال قبل ۱۵۰ هزار تن سیب در انبارها می‌گندید.

در ادامه این نشست حسن‌پور مدیرکل میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی از تولید ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن پرتقال در کشور خبر داد و گفت:‌ بازارهای ما در این زمینه اشباع و انبارها پر است.

وی به کیفیت بالای پرتقال ایران در بین پرتقال سایر کشورها اشاره کرد و گفت: پرتقال‌هایی که در ناحیه مدیترانه تولید می‌شوند، به دلیل مرطوب بودن بیش از حد هوا در آن منطقه مجبورند، به‌دفعات از سموم کشاورزی استفاده کنند، تا حدی ۲۷ بار سمپاشی می‌کنند، اما در کشور ما گاهی به دلیل خشکی هوا اصلاً سمپاشی انجام نمی‌شود، مضاف بر آنکه آفتابی که در ایران داریم، از اروپا وضعیت بهتری دارد و در نتیجه پرتقال تولیدی در ایران حاوی مقادیر بالاتری ویتامین E و C است.

به گفته معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، اروپا سه برابر ایران بارندگی دارد، اما تبخیر یک‌سوم ایران است و ما با وجودی که آب کم داریم و در بحث شهرستان‌ها مانند جهرم رطوبت نسبی ۸ درصد است، در نتیجه تولید محصول کیفیت خوبی دارد، اما هزینه تولید به دلیل آبیاری بالاست و قابل‌رقابت با کشورهای دیگر نیست.

مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران هم در این نشست به ذخیره پرتقال کشور در استان مازندران اشاره کرد و گفت: در انبارهای مازندران بالای ۵۰۰ هزار تن پرتقال ذخیره شده که قیمت فروش آن در میادین رقمی بین هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۲۰۰ تومان است و تا خردادماه نیاز بازار را می‌توانیم، تأمین کنیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.