فراخوان استفاده از تسهیلات اشتغال برای جوانان روستایی

معاون وزیر تعاون با اشاره به آمادگی پرداخت تسهیلات اشتغال با نرخ سود ۶ درصد برای جوانان مناطق روستایی، از تاسیس ۵۰۰ تعاونی در ۱۰ ماهه امسال در قالب طرح «روستا - تعاون» خبر داد.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، سید حمید کلانتری در نشست خبری با اشاره به عملکرد ۱۰ ماهه بخش تعاون در سال جاری گفت در ۱۰ ماهه اول امسال ۳ هزار و ۸۶ تعاونی تشکیل شد و به ثبت رسید و فعالیت خود را آغاز کرده‌اند که نزدیک به ۶۱ درصد این تعاونی‌ها در حوزه تعاونی‌های تولیدی و خدمات فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه ۸۱۸ تعاونی در حوزه کشاورزی، ۵۸۴ تعاونی در بخش صنعتی و ۳۱۶ تعاونی چند منظوره در سال جاری تاسیس شده‌اند درباره تعاونی‌های تامین نیاز تولیدکنندگان گفت: این تعاونی‌ها برای تولید یک رشته از محصولات همسان یا متناسب تشکیل می‌شوند به طوریکه بین ۴۰ تا ۵۰ تعاونی با تولیدات همسان می توانند یک تعاونی تامین نیاز تشکیل دهند.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در حال حاضر یک هزار و ۴۰۷ عضو در قالب ۴۵ تعاونی بزرگ فعالیت می‌کنند که برای ۹۲۳ نفر اشتغال ایجاد شده است.

کلانتری ادامه داد: در حوزه تعاونی های دانش بنیان نیز، ۱۴۸ شرکت تعاونی دانش بنیان با عضویت ۲ هزار و ۱۷۶ نفر و فرصت شغلی ۲ هزار و ۲۵ نفر ایجاد شد.

پوشش ۱۵۳۷ تعاونی در قالب طرح روستا-تعاون وی همچنین از پوشش یک هزار و ۵۳۷ تعاونی در قالب طرح روستا – تعاون در ۱۰ ماهه اول امسال خبر داد و افزود: نزدیک به ۵۰۰ تعاونی در قالب این طرح تاسیس شدند و یک هزار و ۳۷ تعاونی که از گذشته وجود داشتند برای توسعه و تامین سرمایه در گردش تسهیلات دریافت کردند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ۹۰۵ میلیون تومان به صورت میانگین به ازای هر تعاونی تسهیلات دریافت کردند که این میزان به ازای هر نفر ۴۱ میلیون تومان است که در هر تعاونی به طور متوسط ۳۲ نفر شاغل شدند.

کلانتری عنوان کرد: به همه جوانان تحصیلکرده روستایی توصیه می کنم در صورت بهره مندی از مزایای روستایی از جمله امکانات کشاورزی، در حوزه صنایع دستی، فرش و سایر امکانات برای استفاده و بهره مندی تسهیلات اشتغال اقدام کنند.

وی با بیان اینکه جلوگیری از مهاجرت و ایجاد شغل در کانون روستاها از اهداف تسهیلات اشتغال روستایی است گفت: ما از طریق توانمندسازی و آموزش هایی فنی و حرفه ای آمادگی داریم از جوانان حمایت کنیم و جوانان می توان از تسهیلات اشتغال با نرخ ۶ درصد استفاده کنند.

کلانتری تصریح کر: این تسهیلات در سال آینده هم ادامه پیدا می کند و ۴ بانک عامل توسعه تعاون، پست بانک، صندوق کارآفرینی امید و بانک کشاورزی در این زمینه فعال خواهند بود.

تخصیص ۱۴۳۳ میلیارد برای تامین سرمایه در گردش تعاونی‌ها

وی ادامه داد: یک هزار و ۵۰۰ تعاونی مشکل دار داریم که یک هزار و ۴۳۳ میلیارد تومان برای تامین سرمایه در گردش در اختیار این تعاونی ها قرار دادیم.

کلانتری با تاکید بر این که تعاونی ها امروز می توانند به محلی برای ایجاد کسب و کارهای اجتماعی تبدیل شوند، گفت: در سال ۹۷ در نظر داریم تعاونی های اجتماعی را با تمرکز بر تقویت تعاونی های زنان به ویژه تعاونی های مشاغل خرد و خانگی را تحت پوشش قرار دهیم.

وی تصریح کرد: ۱۰ هزار تعاونی زنان در کشور داریم که ۱۲۶ هزار نفر عضو دارند و ۱۱۷ هزار نفر نیز اشتغال ایجاد شده است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اهمیت تعاونی های دانشجویی نیز عنوان کرد: در دانشگاه ها این تعاونی ها می توانند توسط دانشجویان محصل در یک رشته تحصیلی تشکیل شوند و با استفاده از ظرفیت های دانشگاه در حین تحصیل به فعالیت های تولیدی و خدماتی مرتبط با رشته تحصیلی خود بپردازند که این موضوع باعث می شود فارغ التحصیلان بعد از پایات دوره تحصیل، وارد کسب و کار شوند. در این زمینه از همه مدیریت دانشگاه ها انتظار داریم به طرح تاسیس تعاونی های دانشجویی همت گمارند.

کلانتری درباره ساماندهی دستفروشان در قالب تعاونی خاطرنشان کرد: این اقدام باید با همکاری چند نهاد از جمله شهرداری، وزارت کشور و وزارت تعاون صورت گیرد. در این زمینه مذاکرات قابل قبولی با معاونت برنامه ریزی و اقتصادی شهرداری صورت گرفته است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.