۲۰هزار مرگ سالانه منتسب به آلودگی هواست/ ترمیم رایگان دندان ۶ ساله ها از سال آینده

معاون بهداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: حدود 5 هزار مرگ سالانه در تهران و 20 هزار مرگ در کشور به آلودگی هوا نسبت داده می‌شود.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، علیرضا رئیسی در نشست خبری به مناسبت دهه فجر افزود: نمی توان به طور دقیق آمار مرگ های منتسب به آلودگی هوا را تعیین کرد اما این آمار با استفاده از فرمول های سازمان بهداشت جهانی، با در نظر گرفتن کل مرگ های کشور، وضعیت آلودگی هوا در مناطق مختلف کشور و تعداد روزهای هوای پاک محاسبه می شود.

**ترمیم رایگان دندان ۶ ساله ها از مهر سال آینده
وی همچنین از اجرای غربالگری و ترمیم رایگان دندان کودکان زیر ۶ سال از مهر سال آینده در مهدهای کودک و شبکه بهداشتی کشور خبر داد.
رئیسی ادامه داد: شاخص های کشور نشان می دهد که هر ایرانی ۱۲ ساله حدود ۰۹ / ۲ دندان پوسیده و خراب یا کشیده شده دارد که با ارائه خدمات بهداشت دندان به دانش آموزان به ۸۴ / ۱ دندان کاهش یافته است و البته این میزان برای کودکان ۶ ساله که دندان شیری دارند ۴ / ۵ است.
معاون وزیر بهداشت گفت: در سه سال گذشته ۱۲ میلیون بار خدمات فلورایدتراپی برای ۶ میلیون دانش آموز و هر کدام ۲ بار انجام شد و ۵۰۰ هزار دانش آموز نیز خدمات فیشورسیلنت یا پر کردن شیار دندانی دریافت کردند.
وی افزود: طی سه سال گذشته چهار هزار و ۱۰۰ واحد دندانپزشکی در شبکه بهداشتی کشور تجهیز و فعال شد و هزار و ۲۰۰ دندانپزشک در روستاها و هزار و ۱۰۰ دندانپزشک در شهرها به مردم خدمت می دهند.
وی خاطرنشان کرد: سال آینده همچنین ۶۰درصد دانش آموزان اول متوسطه که حدود ۷۰۰ هزار نفر می شوند به طور رایگان خدمات ترمیمی رایگان دریافت می کنند.
معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: ۴۳درصد، بار هزینه های درمانی به دوش مردم است که حدود نیمی از این بار برای خدمات دندانپزشکی است.
وی همچنین از ورود دو واکسن جدید پنوموکوک برای پیشگیری از ذات الریه و واکسن روتاویروس برای پیشگیری از اسهال کودکان تا سه سال آینده و در دولت دوازدهم به برنامه واکسیناسیون کشوری برای نوزادان خبر داد.
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: حدود ۹۰ درصد مردم کشور مشکل دندانی دارند و بسیاری از مردم به خاطر هزینه بالای خدمات ترمیمی برای ترمیم دندان به دندانپزشک مراجعه نمی کنند. البته وزارت بهداشت ارائه خدمات دندانی به مادران باردار و شیرده و کودکان زیر ۶ سال را در روستاها رایگان کرده است.

**پایش سموم کشاورزی هشت محصول
معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: یکی از طرح های جدید وزارت بهداشت پایش سموم کشاورزی در هشت محصول شامل سیب، خیار، گوجه گلخانه ای، پرتقال، سیب زمینی و پیاز است، بنابراین برنامه ریزی می کنیم که محصولات سالم تری به دست مردم برسد.
وی افزود: مشکلی که در این طرح وجود دارد این است که اگر میوه و محصول کشاورزی را از طرح خرده فروشی پایش کنیم امکان رصد مزرعه آن وجود ندارد یا باید محصولات کشاورزی شناسنامه و کد رهگیری داشته باشند یا باید پایش را در سطح مزارع انجام دهیم.

**تلاش برای استاندارد حداکثر یک درصد نمک برای نان ها
رئیسی گفت: اقدام دیگر وزارت بهداشت پایش سلامت و میزان نمک در نان و آرد نانوایی است که با توجه به افزایش بار بیماری های غیر واگیر به بالای ۷۶ درصد و افزایش فشارخون در مردم به علت مصرف نمک بالا، تلاش می کنیم استاندارد حداکثر یک درصد نمک در نان ها رعایت شود. وی افزود: برای بهبود سبک زندگی مردم و کاهش مصرف نمک؛ شکر و چربی نمی توانیم فقط به توصیه به مردم اکتفا کنیم و حتما باید صنایع غذایی ملزم به رعایت یکسری اصول و مقررات غذایی باشندو وزارت بهداشت حتما با ابلاغ این دستورالعمل ها بر کار صنایع غذایی نظارت بیشتری خواهد داشت.

**غربالگری تیروئید نوزادان با پوشش ۹۷ درصد در حال اجراست
معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: یکی از کارهای مهم وزارت بهداشت در سال های اخیر غربالگری تیروئید نوزادان است که با پوشش بالای ۹۷ درصد در کل کشور اجرا می شود، در سه سال گذشته حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار کودک غربالگری شدند و حدود سه هزار و ۵۰۰ نوزاد با اختلال تیروئید شناسایی شد که تحت درمان قرار گرفتند. اختلال تیروئید قطعا موجب عقب ماندگی ذهنی در بزرگسالی می شود و با این کار حداقل از عقب ماندگی سه هزار و ۵۰۰ نفر در کشور جلوگیری شد.
وی اضافه کرد: طرح خطر سنجی و غربالگری بیماری های قلبی، تنفسی و سرطان برای سه سرطان پستان، روده بزرگ و دهان رحم در چهار استان شروع شده است و به زودی این طرح که به نام طرح ایراپن معروف است در یک شهر از هر استان کشور اجرایی می شود.
رئیسی ادامه داد: یکی از عفونت ها و ویروس های مهم که موجب زگیل تناسلی و برخی بیماری های عفونی دیگر می شود، HPV است که در این طرح غربالگری مورد توجه قرار گرفته است و سال آینده آزمایشگاه مرجع تشخیص این ویروس نیز در کشور دایر می شود.
وی اضافه کرد: برای اولین بار طرح آمارگیری و ثبت سرطان از سال ۹۳ شروع شد و بر اساس این آمار در این سال حدود ۳۰۰ هزار بیمار مبتلا به سرطان داشتیم و ۱۰۹ هزار فرد جدید مبتلا به سرطان نیز در این سال شناسایی شدند، با ادامه این طرح نیمه اول سال آینده آمار سرطان در سال ۹۴ نیمه دوم سال آینده آمار سرطان در سال ۹۵ اعلام خواهد شد.
معاون بهداشت وزیر بهداشت تأکید کرد: دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس با کمک ۱۰۰ میلیون دلاری دولت از صندوق ذخیره ارزی برای خرید این واکسن ها از خارج انجام می شود و امیدواریم در آینده انستیتو پاستور یا سرم سازی رازی بتوانند تکنولوژی تولید این واکسن را وارد کشور کنند.
وی گفت: هیچ شبکه ای در کشور گسترده تر از شبکه بهداشت و درمان نیست که تا روستا نیز گسترش یافته است. قبل از طرح تحول سلامت ۵۰ درصد مراکز بهداشتی-درمانی خالی از پزشک بودند اما امروز ۸۴ درصد این مراکز پزشک دارند، ۴۳۶ و هفت قلم مکمل دارویی به امکانات مراکز بهداشتی اضافه شده است و هم اکنون۶ هزار و ۶۴۱ پزشک و پنج هزار و ۳۰۰ ماما در این مراکز فعالیت می‌کنند.
وی اضافه کرد: در راستای اجرای این برنامه تاکنون برای ۷۰ میلیون ایرانی پرونده الکترونیک سلامت در سامانه سیب تشکیل شده است و ۴۷ میلیون نفر نیز از خدمات این سامانه برخوردار شده اند. به هر حال با اولویت پرونده الکترونیک سلامت، اجرای نظام سطح بندی و پزشک خانواده از اولویت های وزارت بهداشت است و با وجود نصف شدن بودجه آن، باز هم مسیر اجرای آن دنبال می شود والبته اصلاح و تأمین بودجه پزشک خانواده را نیز در مجلس دنبال می کنیم.
رئیسی گفت: یکی دیگر از اولویت های حوزه بهداشت، کاهش آلودگی های محیطی است به همین علت ۹۰ درصد بازرسان وزارت بهداشت به وسایل سنجش سیار مجهز شده اند، آزمایشگاه های قطب سنجش آلودگی های محیطی نیز ایجاد شده است و هم اکنون برنامه ایمنی آب در تمام استان ها اجرا می شود.
معاون وزیر بهداشت افزود: سال گذشته یک میلیون و ۲۳۵ هزار بار بازدید از اماکن عمومی انجام شد و ۵۵ هزار و ۲۶۰ مرکز متخلف به دستگاه قضایی معرفی شدند.
وی همچنین با اشاره به پایین آمدن سن استعمال سیگار و قلیان در بین دختران گفت: هر سال حدود ۵۰ تا ۵۵ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود و حدود ۵۰ تا ۵۷ هزار مرگ در کشور به استعمال دخانیات منتسب می شود و هر سال ۲۰ تا ۳۰ هزارمیلیارد تومان برای درمان بیماری های ناشی از استعمال دخانیات در کشور هزینه می شود.
رئیسی خاطرنشان کرد: دلالان دخانیات هر سال سه تا چهار هزار میلیارد تومان به جیب می زنند و به دنبال گسترش مصرف این مواد هستند و برای آن تبلیغ و لابی گری می کنند و با این اقدامات توانسته اند کاری کنند که مالیات سیگار در ایران از همه کشورهای دنیا حتی افغانستان هم کمتر باشد و این وضعیت شایسته کشور ما نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.