افزایش ۱۰ درصدی مستمری مددجویان/۶۵ درصد کودکان کار اتباع بیگانه هستند

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: پیشنهاد افزایش 10 درصدی مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد به کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ارائه شده تا سال 97 شاهد افزایش مستمری ها باشیم.

0

به گزارش پایگاه خبری سبزالبرز، انوشیروان محسنی بندپی در نشست خبری در سالن تلاش افزود: چهار هزار و ششصد میلیارد تومان اعتبار برای مستمری مددجویان در سال ۹۷ درنظر گرفته شده است.
وی از امکان اختصاص مستمری به پشت نوبتی ها خبر داد و گفت: در حکم در تبصره ماده ۱۶ آمده است برای کاهش فقر مطلق برای افراد فاقد درآمد پشت نوبتی بهزیستی و کمیته امداد از محل حذف هدفمندی یارانه ها، حدود دو هزار و ششصد میلیارد تومان درنظر بگیرند.
وی یادآور شد: هم اکنون مبلغ مستمری برای خانواده یک نفره، ۱۴۸ هزار تومان، برای خانواده دو نفره ۲۵۰ هزار تومان، برای خانواده سه نفره ۳۲۵ هزار تومان، برای خانواده چهار نفره ۴۱۵ هزار تومان و برای خانواده بیش از پنج نفر ۴۶۰ هزار تومان است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهارداشت: دو طرح جمع آوری کودکان کار در تهران اجرا شد که در یک طرح بیش از دو هزار کودک و در طرح دیگر دو هزار و ۸۰۰ کودک جمع آوری شد.
محسنی بندپی اضافه کرد: آنالیز این طرح ها نشان داد که حدود ۶۵ درصد کودکان کار از اتباع بیگانه و حدود ۷۰ درصد غیر تهرا نی هستند.
وی تصریح کرد: اگر کودکی با ویژگی خاص در مراکز بهزیستی سه بار پذیرش شود برای بار چهارم سلب حضانت می شوند.
وی خاطرنشان کرد: اگر خانواده ها به دلیل نداشتن پول، کودکان را وارد خیابان ها کرده باشند، بعد از مشاوره و مصاحبه با آنها، مستمری می دهیم.
رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه به معتادان متجاهر اشاره کردو گفت: معتادان متجاهر، اعتیاد عمیق دارند، سخت در دسترس هستند و آمادگی ترک ندارند.
محسنی بندپی اضافه کرد: در حال حاضر بیش از ۱۴ هزار معتاد متجاهر در مراکز بهزیستی تحت مراقبت، بهبودی و حرفه آموزی هستند و ظرفیت ۶ هزار نفر دیگر نیز می توانیم در تهران ایجاد کنیم.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به الگوی دادگاه درمان مدار برای معتادان متجاهر اظهارداشت: به بنگاه های اقتصادی در مراکز استان ها طی نامه هایی، حرفه های این معتادان درحال بهبود اعلام شده تا درصورت نیاز از این افراد استفاده شود.
وی گفت: برای ایجاد ظرفیت ۶ هزار نفره معتادان متجاهر از ظرفیت مراکز ماده ۱۵ استفاده می کنیم.
محسنی بندپی خاطرنشان کرد: گفته شد که حدود هشت هزار زن معتاد متجاهر در تهران وجود دارد که پس از راه اندازی مرکز اختصاصی، بیش از ۵۰۰ نفر نبودند. همه معتادان متجاهر، آواره خیابان نیستند.
وی خاطرنشان کرد: برآورد می شود کل معتادان متجاهر ۳۲ هزار تا ۳۶ هزار نفر باشند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: مراکز نگهداری معلولان و جامعه هدف بهزیستی، یارانه سه ماه اخیر خود را دریافت نکرده اند.
محسنی بندپی در این باره اضافه کرد: اعتبار آن از سازمان برنامه و بودجه به خزانه اعلام شده اما خزانه، نقدینگی ندارد.
این مقام یادآور شد: بودجه بهزیستی ۱۰ درصد نسبت به ۹۶ رشد داشته و مجلس چهار درصد به ما اضافه کرد و درمجموع ۱۴ درصد به بودجه بهزیستی اضافه شده است.
وی ادامه داد: اعتبارات توانبخشی نیز هر سال ۳۰ تا ۴۰ درصد رشد داریم.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: برنامه‌های پیشگیرانه اعتیاد در محیط های عمومی، کارگری، دانشجویی و سربازی برگزار می شود.
محسنی بندپی اضافه کرد: کارزار رسانه ای مقابله با حشیش و گل در ۱۳ روز اول سال ۹۷ برگزار می شود.
وی افزود: طی تفاهمنامه با بسیج سازندگی، ساخت منزل برای زلزله زدگان در سرپل ذهاب آغاز شده پ در مرحله اول ۶۹۰ منزل مسکو نی در اختیار زلزله زدگان قرار خواهد گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.